Što sve trebate znati o ulozi kože?

-

kožaKoža nije samo čvrst omotač koji čuva vašu unutarnjost od vanjskog svijeta: ona je živi organ, organ osjetljiv na dodir koji je izravno povezan s velikim živčanim centrima u organizmu. Ona za prosječnu osobu predstavlja dva kvadratna metra tkiva specijaliziranih za različite životne funkcije. Ona vas štiti od gubitka topline u hladnoj okolini. U slučajevima pretjerane vrućine uzrokovane klimom, vrućicom ili naporom, ona vam ublažava stanje u tkivima tako što omogućuje vrućini da iziđe znojenjem. Osim toga, znoj je reakcija kože na strah i na veliki emocionalni šok.

Promjene na koži

U slučaju nedostatka ili suviška loja, koža je previše suha ili previše masna. U pubertetu spolne žlijezde utječu na kožu pomoću krvi i stimuliraju lojne žlijezde. To iznenadno povećanje lučenja može suziti pore i prouzročiti komedone (crne točke), bubuljice i druge probleme. U preranom starenju, proizvodnja loja je smanjena, kožna vlakna gube dio svog tonusa i elastičnosti. To rezultira suhom, naboranom kožom bez sjaja.

- Google oglasi -

Kiselost vas štiti

Površina kože normalno je kisela, a ta kiselost stvara zaštitnu barijeru protiv invazije bakterija. Perući se grubim i alkalnim sapunima, potiskujete taj zaštitni sloj koji vaše tijelo ponovno stvori tek nakon nekoliko sati.

Koža je prirodni filter

Vaša koža diše, uzimajući kisik i izdišući nečistoće. Velik dio otpadnih tvari eliminira se u obliku nevidljivog plina koji se zove “neprimjetna transpiracija”. Bili vi toga svjesni ili ne, taj proces traje 24 sata dnevno. Manja količina toksina ukloni se vidljivim znojem, što formira sićušne kapljice na površini kože.

- Google oglasi -

Često se koža prožme suviškom otpadnih tvari da bi olakšala preopterećeni organ kao što se događa u slučaju bubrežnih i jetrenih bolesti, a u manjoj mjeri i kada pluća ne funkcioniraju kako bi trebala. I crijevni toksini ponekad se eliminiraju preko kože.

Kad ne bismo imali taj čudesan način uklanjanja toksina i otrova iz organizma, krv bi nam bila tako zagađena da više ne bi mogla održavati život.

Proces apsorpcije

Slijedeća funkcija, koju je priroda namijenila koži, je apsorbiranje nekih tvari kao što su kreme i losioni koje možete nanijeti na nju. To znači da, ako vaša koža nije oprana i održavana na uobičajeni način, nečistoće koje se nagomilaju na njezinoj površini, mogu se reapsorbirati u tijelo i tako zatrovati organizam.

Slojevi kože

Vaša koža sadrži četiri sloja jedan iznad drugoga koji se stalno obnavljaju. Površina ili epiderma se ljušti, a njezina obnova ovisi o unutarnjim slojevima. Evo zašto je važno:

1. blago se istrljati nakon kupanja kako biste uklonili mrtve stanice i dopustili tkivu ispod njih da diše

2. ne zloupotrebljavati kozmetiku i nikad ne nanositi novu šminku prije no što ste brižljivo uklonili staru. Ako ne budete poštovali ta pravila, kao i pravila higijene, imat ćete zatvorene pore i hrapavu kožu koja ne diše.

- Google oglasi -

Novi Sadržaj

Majčina dušica (Thymus serpyllum)

Majčina dušica (Thymus serpyllum L.) u narodu poznata još kao "babina dušica" ili "materinka" je trajna biljka iz porodice...

Maslačak (Taraxacum officinale)

Maslačak (Taraxacum officinale) je trajna zeljasta biljka iz porodice glavočika (Asteraceae), s vrlo razvijenim korijenom iz kojega raste rozeta...

Vitiligo: vrste, simptomi, uzroci i liječenje

Bolest se može javiti u bilo kojoj životnoj dobi, u svim rasama i u oba spola. Vitiligo je stanje...

Prirodni eliksir ljepote i zdravlja – Za šta je dobro koristiti kantarionovo ulje

Kantarion ili gospina trava je biljka koja ima mnoga ljekovita svojstva, bere se u maju i junu u vrijeme...
- Google oglasi -

Proljetna alergija, borba s peludom i oslobađanje od neugodnih simptoma

Za neke je proljeće izvor radosti i dobrog raspoloženja, a za druge je sezona muke i patnje. Naime, sve...

Rosopas (Chelidonium majus)

Rosopas (Chelidonium majus) u narodu poznata još kao “rusa” ili “zmijino mlijeko”, dolazi iz porodice Makovki (Papaveraceae). Ime rodu...

Ovo morate pročitati

Da li vam je znano šta sve liječi lovor?

Lovorov list često je u upotrebi u kulinarstvu, ali...

STVARI BEZ KOJIH MOŽETE: Ne čistite zube koncem, ne gulite povrće, ne perite traperice

Skupina uglednih britanskih liječnika specijalista objavila je popis zahvata...
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas