Suhe smokve su jedna od najzdravijih namirnica na svijetu

-

Suho voće je veoma korisno za naš organizam, ali su suhe smokve na vrhu ljestvice zdravih namirnica. Opšta preporuka je da smokve uzimate u bilo kom obliku. Bilo da su svježe ili suhe smokve u pitanju, veoma su korisne za naše zdravlje.

Smokve su bogate beta karotenom, A, C, E i K vitaminima, kalcijumom, gvožđem i drugim mineralina. Imaju nešto više kalorija od svježih, ali su također visoko koncetrovani izvori antioksidanati, vitamina i minerala.

- Google oglasi -

Poput svježeg voća, i sušene smokve obiluju vitaminima iz B grupe. Oni su odlični za naš mozak pa nam popravljaju raspoloženje i usporavaju starenje. Unosom 100 grama suhi smokava dobićete 640 mg kalijuma, 162 mg kalcijuma, 2,03 mg gvožđa.

Suhe smokve ljekovitost

Kalijum je važan sastavni dio ćelija i tjelesnih tečnosti koji pomaže u kontroli otkucaja srca i krvnog pritiska. Bakar je, kao i gvožđe, potreban u proizvodnji crvenih krvnih ćelija i za ćelijsku oksidaciju. Malo je poznato da sadrže više kalcijuma od kravljeg mlijeka. Zbog velike količine bakra koji sadrže preporučuju se onima koji pate od anemije.

Svega 8 do 10 osušenih plodova dnevno, pomoćiće oboljelim od osteoporoze, jer smokva jača kosti. Odlična je prevencija kod naglog gubljenja koštanog tkiva. Usporavaju starenje, bore se protiv slobodnih radikala, bogate su antioksidansima, ubrzavaju metabolizam i još mnogo toga.

Naučnici su dokazali da ekstrakt smokvi, njihov sastojak benzaldehid, doprinosi smanjenju tumora kod ljudi. Smokve su pokazale odlične rezultate kod smanjenja rizika od raka prostate. Također, vjeruje se da pomažu i kod raka dojki u periodu nakon prestanka menstuacije.

- Google oglasi -

Dokazano je povoljno djelovanje smokvi na nivo holesterola u krvi. Biljni steroli poput stigmasterola i lanosterola, koje sadrže smokve, vežu se na molekule holesterola u crijevima i tako ometaju njegovu apsorpciju.

Redovno uzimanje smokvi sprječava anemiju i poboljšava pamćenje. Samo četiri suhe smokve osiguravaju čak četvrtinu preporučene dnevne doze željeza koja je potrebna našem organizmu.

Za trudnice su odličan izbor, bogate su magnezijumom i štite od povišenog krvnog pritiska.

Za probavu suhe smokve

Zahvaljujući vlaknima pomažu bolju probavu, olakšavaju stolicu i ubrzavaju metabolizam. Trudnicama ovo naročito pogoduje jer smokve sprječavaju rani nastanak hemoroida. Oni su često prisutni u zadnjim mjesecima trudnoće.

Kako su odličan saveznik u borbi protiv stresa, koji je jedan od glavnih krivaca za gubitak seksualne želje, smokve mogu da spase vaš seksualni život.

Suhe smokve za potenciju

Suhe smokve u maslinovom ulju se naročito preporučuju za jačanje potencije i kod problema sa plodnošću kod oba partnera. A evo i recepta:

U staklenu teglu potopite suhe smokve (40 komada) i litar kvalitetnog domaćeg maslinovog ulja. Ostavite tako da odstoji narednih 40 dana. Poslije tog vremena možete konzumirati po jednu smokvu dnevno, isključivo na prazan stomak ujutro prije doručka.

U čemu držati suhe smokve

Suhe smokve dobivaju se procesom sumperiranja kako bi bi se spriječila fermentacija tokom sušenja. Tako smokve dobivaju ljepšu boju, a opet zadržavaju svoju svježinu i izvorni okus. Za sušenje birajte samo svježe, zrelo i zdravo voće jer bi u protivnom moglo doći do brzog kvarenja. Najbolje ih je sušiti na suncu, u prosjeku oko pet sati.

Nakon sušenja, suhe smokve možete skladištiti u hladnjaku ili suhim i prozračnim prostorijama. Idealna temperatura za čuvanje suhih smokava kreće se od 10 do 12 stepeni celzijusa.

Iz nekih starih izvora saznajemo da ih možete sačuvati u papirnom fišeku koji ste prethodno izbušili iglom na što više mjesta. Na ovaj način naše su stare bake uspjevale da sačuvaju ljekovitost i mekoču suhe smokve preko cijele godine.

- Google oglasi -

Novi Sadržaj

Biljka mirodjija: Više od običnog začina

Biljka mirodjija, poznata i kao kopar (Anethum graveolens), jedna je od onih biljaka koje često nalazimo u kuhinji, a...

Limeta – kraljevski citrus za zdravlje, mršavljenje i imunitet

Limeta je voćka koju mnogi pogrešno miješaju s limunom, no iako su slične na prvi pogled, limeta ima poseban...

Znojenje noću: Zašto se znojimo noću i kako to spriječiti?

Znojenje noću je problem koji pogađa mnoge ljude, a može imati različite uzroke – od bezazlenih do ozbiljnih. Ako...

Bijelo vino i ruzmarin kao lijek: Drevni prirodni eliksir za zdravlje

U svijetu prirodne medicine, bijelo vino i ruzmarin kao lijek predstavljaju moćnu kombinaciju koja se koristi još od vremena...
- Google oglasi -

Sladoled bez šećera: Zdrava i osvježavajuća poslastica za sve generacije

U potrazi ste za sladoledom koji je ukusan, osvježavajući, ali i zdrav? Sladoled bez šećera postaje sve popularniji izbor...

Prirodni lijek za dehidraciju: Kako napraviti izotonični napitak i koji čaj pomaže

Dehidracija može nastupiti brzo – bilo zbog vrućine, fizičkog napora, povraćanja, proljeva ili jednostavno premalog unosa tečnosti. Kada tijelo...

Ovo morate pročitati

Stres je izvor mnogih oboljenja, a ovim biljkama možete to lako izbjeći

Stres obično dijelimo na unutrašnji i spoljašnji. Unutrašnji stresovi...

Herbarium – Dragušac

Nazivi biljke Familija: CruciferaeNarodni: Dragušac, PotočarkaLatinski: Nasturtium officinaleLjekarski: Nasturtii foliumEngleski:...
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas