Ljekoviti odoljen liječi nervozu, nesanicu i migrenu te čisti jetru, slezenu i žuč

-

Ljekoviti odoljen je biljka trajnica koja može narasti i do dva metra u visinu. Ima stabljiku zaštićenu dlačicama, a od dna biljke prema cvijetu su neparno položeni listovi, sa zašiljenim vrhom. Riječ je o biljci koja cvijeta od maja do augusta, a cvijet joj se sastoji od puno malih, bijelih do ružičastih, cvjetića. Oni su vrlo ugodnog mirisa.

Korijen odoljena je razgranat te je opornog i neugodnog mirisa. Ali, upravo se on koristi kod liječenja raznih tegoba i to upravo zbog svog eteričnog ulja. Korijen se vadi prije ili nakon cvjetanja biljke, a od njega se nakon obrade i sušenja, izrađuju ulja, tinkture, čajevi i kapi.

- Google oglasi -

Ododljen biljka (valerijana) ima umirujuće djelovanje na nervni sistem, te se preporučuje svim osobama koje su napete, uznemirene, imaju probleme sa koncentracijom… Djeluje dobro i na srce, te ujednačuje srčane otkucaje. Daje se u kombinaciji sa drugim biljem protiv nadimanja. Odoljen liječi nesanicu, migrenu i histeriju, smiruje nervozu želuca, pojačava apetit, ublažuje potištenost, pojačava mokrenje, čisti jetru, slezenu i žuč, a izbacuje i žučni kamenac. Preporučuje se kod slabosti uslijed slabokrvnosti, kod menstrualnih i klimakteričnih tegoba, kod slabih očiju, smetnji u disanju i začepljenosti pluća od sluzi.

Odoljen biljka za šta je dobar

Protiv nervoze: 50 g nane, 30 g sitno isjeckanog odoljena i 20 g trave ive. Jedna supena kašika ove smjese se popari sa 200 ml ključale vode, poklopi i poslije dva sata ocijedi. Zasladi se medom i pije toplo poslije jela ujutru i uvečer.

>> 8 najopasnijih bolesti od stresa

Protiv nesanice: 30 g odoljena, 40 g hmelja i po 15 g nane i matičnjaka se pomiješa. Priprema se kao i prethodni čaj i pije jedna šolja prije spavanja.

- Google oglasi -

Protiv nervoze u klimakterijumu koje su praćene lupanjem srca: Izmiješati po 15 g odoljena, cvijeta lavande, kima, morača i po 20 g gloga i matičnjaka. Tri supene kašike ove smjese se popari sa 500 ml ključale vode, poklopi i poslije dva sata ocijedi, medom zasladi i popije se u toku dana 3-4 doze.

Kapi odoljena

Ko ne voli čajeve ili neće pripremati svakodnevno napitak zbog nedostatka vremena može pripremati kapi odoljena(tinkturu). Potrebno je 20 g isjeckanog korijena odoljena preliti u tegli koja se hermetički zatvara sa 100 ml razblaženog alkohola (70%). Drži se u tegli 8-10 dana uz češće miješanje zatim je potrebno procijedi. Dobijena tečnost se sipa u čiste bočice, a pije se 20-30 kapi po potrebi. Za probleme nesanice uvečer prije spavanja. Za smirenje dva do tri puta dnevno.

Čaj od odoljena

Odoljen čaj napravite tako što ćete pripremiti punu malu kašiku usitnjenog korijena odoljena te je preliti sa 2,5 dl prokuhane, vruće vode i pustiti da stoji 20 minuta. Nakon toga, čaj možete procijediti i popiti dok je još topao. Optimalna konzumacija je dvije do tri šoljice čaja dnevno. Koristite li ovaj pripravak za bolji san, zadnju šoljicu popijte 20 minuta prije spavanja.

Nuspojave odoljena

Pri kratkotrajnoj upotrebi od mjesec dana odoljen je sigurna za upotrebu. Eventualne nuspojave su rijetke i uključuju glavobolju i probavne tegobe. Odoljen također može blago sniziti krvni tlak.

Zbog sedativnog djelovanja, pripravke odoljena nije preporučljivo uzimati sat do dva prije upravljanja vozilima. Također, valja izbjegavati istovremenu primjenu alkohola i biljke jer alkohol pojačava učinak djelovanja. Slično vrijedi i za lijekove sa sedativnim djelovanjem. Nije primjerena za trudnice, dojilje i djecu mlađu od 3 do 15 godina.

- Google oglasi -

Novi Sadržaj

Kako napraviti domaći izotonični napitak kod kuće – bez šećera i bez hemije

Izotonični napitak postao je nezaobilazan među sportistima, rekreativcima, ali i svima koji se suočavaju s dehidracijom, jakim znojenjem ili...

Simptomi sunčanice kod djece: Kako ih prepoznati i šta poduzeti

Ljetne igre na suncu, duge šetnje i boravak na plaži mogu biti divni za djecu, ali i potencijalno opasni...

Biljka mirodjija: Više od običnog začina

Biljka mirodjija, poznata i kao kopar (Anethum graveolens), jedna je od onih biljaka koje često nalazimo u kuhinji, a...

Limeta – kraljevski citrus za zdravlje, mršavljenje i imunitet

Limeta je voćka koju mnogi pogrešno miješaju s limunom, no iako su slične na prvi pogled, limeta ima poseban...
- Google oglasi -

Znojenje noću: Zašto se znojimo noću i kako to spriječiti?

Znojenje noću je problem koji pogađa mnoge ljude, a može imati različite uzroke – od bezazlenih do ozbiljnih. Ako...

Bijelo vino i ruzmarin kao lijek: Drevni prirodni eliksir za zdravlje

U svijetu prirodne medicine, bijelo vino i ruzmarin kao lijek predstavljaju moćnu kombinaciju koja se koristi još od vremena...

Ovo morate pročitati

Kraste – kako se formiraju i kako ih liječiti?

Kraste (krusta) nastaju sušenjem i zgrušavanjem tjelesnih tekućina koje...

Zašto Aronija spada u kategoriju „super voća“?

Biljka aronija (Aronia Melanocarpa) je bobičasto voće iz porodice...
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas