Herbarium – Komorač

-

Nazivi biljke

Familija: Umbelliferae
Narodni: Komorač
Latinski: Foeniculum vulgare
Ljekarski: Fructus foeniculi
Engleski: Fennel
Njemački: Fenchel
Talijanski: Finocchio
Francuski: La fenouil

Nalazište:

Raste po kamenjarima Hrvatskog primorja, Dalmacije, Makedonije, uz rubove polja i putova, a uzgaja se i u vrtovima.

Opis:

To je 80-120 cm visoka, šuplja i granata stabljika s perastim, tamnocrvenim, duboko urezanim listovima. Mali zlatnožuti cvjetovi tvore štitce. Plod je rebrasti kalavac s 2 sjemenke. Sličan je anišu, samo je viši. Ima jak mirodijski miris i sladak okus.

- Google oglasi -

Sadrži:

Željezo, kalij, kalcij, fosfor i sumpor, bjelančevine, masti, eterično ulje, šećer, nešto fenhona i dosta anetola.

Bere se:

Cvate u srpnju i kolovozu, a sabire se kad dozrije. Upotrebljavaju se sjemenke i korijen, a najbolje ih je brati u jesen, kad su plodovi potpuno zreli i ugodno mirisu.

Pripremanje lijeka, primjena i djelovanje:

Komorač je jedno od najboljih sredstava za oslabjele i malokrvne žene, osobito dojilje, kod kojih pojačava stvaranje mlijeka. Uzima se kao prasak od samljevenog sjemena, triput dnevno koliko tane na vrh noža, poslije jela. Još je bolje ako se komoraču doda jednaka količina lipova cvijeta. Na otekle i upaljene dojke stavljaju se oblozi od mlačnog, sasvim mekano kuhanog korijena komorača.

Kad se 1 velika žlica samljevenog sjemena kuha 10 min. u 2,5 dl mlijeka, dobiva se lijek protiv kašlja, bolova u prsima, loše probave i grčeva probavnog trakta, vjetrova, nahlade i gripe. Pije se toplo, svaki sat po 1 žlica. Ako se uzima po žlica, svakih pol sata, uspješan je protuotrov kod trovanja jodom.

- Google oglasi -

Korijen se kuha kao odvar, i to 40-80 g na 1 I vode. Pije e po 1 šalica poslije jela, dvaput dnevno. To je lijek za želudac bubrege, protiv vjetrova i nadutosti. Bolje je kad se pomiješa s jednakom količinom kamilice (Flores chamomillae). Djeci se u slučaju tih bolesti, a osobito tvrde stolice, daje svaki sat po 1 kavska žličica samljevenog sjemena pomiješanog s jednakom količinom meda.

Bolesne bubrege, slabost želuca i crijeva liječi sjeme komarača: 1 velika žlica sjemena kuha se u 2 dl octa od žutike trpke (Berberis vulgaris) i 4 dl vode.

Kad se 1 kavska žličica sjemena kuha nekoliko minuta u 2-3 dl vode, pa procijedi u porculanski tanjur, dobiva se sredstvo za ispiranje upaljenih očiju. Isti čaj može se i piti, i to protiv želučanih grčeva, all u gutljajima, u toku dana, umjesto vode. Za želudac i probavu dobro je 3-4 tjedna uzimati po Jedanput ili dvaput dnevno samljevenog komorača, koliko stan na vrh noža, s malo vina i vode.

Doda li se tome vinu ili vodi jednaka količina soka od ribizla, djeluje još i protiv astme, grudnih bolesti i hripavca. U tom slučaju piju se 2 šalice dnevno u gutljajima u toku dana. Učinak je još bolji ako se samljevenom sjemenu komorača doda i samljeveno sjeme anisa (Fructus anisi), kumina (Carum carvi) i korijandra (Koriandrum sativum).

Dobro je u 1 I kipuće vode usuti 4 velike žlice samljevenog sjemena komorača, pa 20 min. natpariti oči pokrivši prethodno glavu maramom. To cisti oči i jača vid. Gotovo svi čajevi i lijekovi protiv nadimanja od plinova i sličnih smetnji probavnih organa, a također i oni koji olakšavaju iskašljavanje guste i ljepljive sluzi u dišnim organima, bez izuzetka sadrže komorač. Praskom od samljevenog sjemena posipaju se, kao začinom, neka jela. Zbog anetola sto ga sadrži komorač djeluje i antiseptički.

- Google oglasi -
Prethodni članak
Naredni članak

Novi Sadržaj

Tradicionalne tehnike farbanja jaja sa lukom, vinom, biljkama i aluminijskom folijom

Uskrs je nezamisliv bez šarenih i ukrašenih jaja koja simbolizuju novi život, buđenje prirode i porodično zajedništvo. Danas postoji...

Tinktura od koprive: Ljekoviti dar prirode koji možete napraviti sami

Tinktura od koprive sve je popularniji prirodni preparat među ljubiteljima biljne medicine, a razlog tome leži u njenim izuzetnim...

Čaj za heliko bakteriju – prirodna pomoć u borbi protiv infekcije

Helicobacter pylori, poznata i kao heliko bakterija, česta je bakterija koja može uzrokovati razne probavne tegobe, uključujući gastritis, čireve...

Najbolji čaj protiv alergije na polen – prirodno rješenje za sezonske alergije!

Alergije na polen mogu izazvati niz neprijatnih simptoma, ali prirodni načini ublažavanja tegoba postaju sve popularniji. Čaj protiv alergije...
- Google oglasi -

Zdravlje iz prirode: Limun i češnjak za čišćenje krvnih žila

Ovaj tradicionalni pripravak nudi prirodni pristup za čišćenje krvnih žila i borbu protiv suvišne masnoće u krvi. Korištenjem svježeg...

Proljetne ljekovite biljke: Pet moćnih saveznika prirodnog zdravlja

Proljeće je više od buđenja prirode – to je i pravo vrijeme za buđenje našeg organizma. Dani postaju duži,...

Ovo morate pročitati

Za šta je dobar talog kafe i kako ga možete iskoristiti

Talog kafe čini čuda na koži kada ih koristite...

Razmislite dvaput prije kupovine jagoda

Stigla je sezona jagoda, no prije nego ih kupite...
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas