Nazivi biljke
Familija: Polygonaceae
Narodni: Štavelj
Latinski: Rumex obtusifolius
Ljekarski: Radix lapathi acuti
Engleski: Broad-leaved Dock
Njemački: Strumpfblattrige Ampfer
Talijanski: Romice
Francuski: Loseille
Nalazište:
Raste po vlažnim livadama, jarcima i strništima u većim količinama, a nešto i po vlažnim, sjeno vi tim šumama i živicama.
Opis:
To je i do 1 m visoka biljka srcoliko ovalnih listova, koji su slični hrenovu listu. Na kraju stabljike razviju se klasovi sitnih zelenkasto-crvenih do sivo-smeđih cvjetića, koji potpuno posmeđe kad dozru. Podanak je izvana crvenosmeđ, a iznutra bijelkastosmeđ. Posebnog je mirisa i gorka okusa.
Sadrži:
antraglikozide,njihove aglukone, tanoglikozide. karotenoide, emodin frangule, emodinov metilni eter, glukozu, smolu, mineralne, osobito željezne soli, klorofil, vitamin C, hrizofansku, lapatinsku i jabučnu kiselinu.
Bere se:
Lišće se sabire u proljeće, a plod prije nego što sazre. Suši se u hladu.
Pripremanje lijeka, primjena i djelovanje:
Protiv hemoroida, težih proljeva i uopće za reguliranje probave treba 1 veliku žlicu ploda kuhati u 2 dl vode 2 min., zatim poklopiti i nakon 10 min. procijediti. Pije se dvaput dnevno po 1 šalica prije jela. Protiv slabokrvnosti dobro je 1 veliku žlicu lišća popariti s 2,5 dl ključale vode, te nakon 10 min. procijediti i piti 2—3 puta dnevno po 1 šalicu. Taj čaj, naime, sadrži vitamine G i A u kombinaciji s fosforom i željezom.
Tu biljku ne smiju upotrebljavati oni koji boluju od bubrežnih kamenaca. Pa i inače je treba trošiti umjereno, jer u većim količinama izaziva slabost, povraćanje, a u nekim slučajevima čak i smrt.