Herbarium – Komorač

-

Nazivi biljke

Familija: Umbelliferae
Narodni: Komorač
Latinski: Foeniculum vulgare
Ljekarski: Fructus foeniculi
Engleski: Fennel
Njemački: Fenchel
Talijanski: Finocchio
Francuski: La fenouil

Nalazište:

Raste po kamenjarima Hrvatskog primorja, Dalmacije, Makedonije, uz rubove polja i putova, a uzgaja se i u vrtovima.

Opis:

To je 80-120 cm visoka, šuplja i granata stabljika s perastim, tamnocrvenim, duboko urezanim listovima. Mali zlatnožuti cvjetovi tvore štitce. Plod je rebrasti kalavac s 2 sjemenke. Sličan je anišu, samo je viši. Ima jak mirodijski miris i sladak okus.

- Google oglasi -

Sadrži:

Željezo, kalij, kalcij, fosfor i sumpor, bjelančevine, masti, eterično ulje, šećer, nešto fenhona i dosta anetola.

Bere se:

Cvate u srpnju i kolovozu, a sabire se kad dozrije. Upotrebljavaju se sjemenke i korijen, a najbolje ih je brati u jesen, kad su plodovi potpuno zreli i ugodno mirisu.

Pripremanje lijeka, primjena i djelovanje:

Komorač je jedno od najboljih sredstava za oslabjele i malokrvne žene, osobito dojilje, kod kojih pojačava stvaranje mlijeka. Uzima se kao prasak od samljevenog sjemena, triput dnevno koliko tane na vrh noža, poslije jela. Još je bolje ako se komoraču doda jednaka količina lipova cvijeta. Na otekle i upaljene dojke stavljaju se oblozi od mlačnog, sasvim mekano kuhanog korijena komorača.

Kad se 1 velika žlica samljevenog sjemena kuha 10 min. u 2,5 dl mlijeka, dobiva se lijek protiv kašlja, bolova u prsima, loše probave i grčeva probavnog trakta, vjetrova, nahlade i gripe. Pije se toplo, svaki sat po 1 žlica. Ako se uzima po žlica, svakih pol sata, uspješan je protuotrov kod trovanja jodom.

- Google oglasi -

Korijen se kuha kao odvar, i to 40-80 g na 1 I vode. Pije e po 1 šalica poslije jela, dvaput dnevno. To je lijek za želudac bubrege, protiv vjetrova i nadutosti. Bolje je kad se pomiješa s jednakom količinom kamilice (Flores chamomillae). Djeci se u slučaju tih bolesti, a osobito tvrde stolice, daje svaki sat po 1 kavska žličica samljevenog sjemena pomiješanog s jednakom količinom meda.

Bolesne bubrege, slabost želuca i crijeva liječi sjeme komarača: 1 velika žlica sjemena kuha se u 2 dl octa od žutike trpke (Berberis vulgaris) i 4 dl vode.

Kad se 1 kavska žličica sjemena kuha nekoliko minuta u 2-3 dl vode, pa procijedi u porculanski tanjur, dobiva se sredstvo za ispiranje upaljenih očiju. Isti čaj može se i piti, i to protiv želučanih grčeva, all u gutljajima, u toku dana, umjesto vode. Za želudac i probavu dobro je 3-4 tjedna uzimati po Jedanput ili dvaput dnevno samljevenog komorača, koliko stan na vrh noža, s malo vina i vode.

Doda li se tome vinu ili vodi jednaka količina soka od ribizla, djeluje još i protiv astme, grudnih bolesti i hripavca. U tom slučaju piju se 2 šalice dnevno u gutljajima u toku dana. Učinak je još bolji ako se samljevenom sjemenu komorača doda i samljeveno sjeme anisa (Fructus anisi), kumina (Carum carvi) i korijandra (Koriandrum sativum).

Dobro je u 1 I kipuće vode usuti 4 velike žlice samljevenog sjemena komorača, pa 20 min. natpariti oči pokrivši prethodno glavu maramom. To cisti oči i jača vid. Gotovo svi čajevi i lijekovi protiv nadimanja od plinova i sličnih smetnji probavnih organa, a također i oni koji olakšavaju iskašljavanje guste i ljepljive sluzi u dišnim organima, bez izuzetka sadrže komorač. Praskom od samljevenog sjemena posipaju se, kao začinom, neka jela. Zbog anetola sto ga sadrži komorač djeluje i antiseptički.

- Google oglasi -
Prethodni članak
Naredni članak

Novi Sadržaj

Majčina dušica (Thymus serpyllum)

Majčina dušica (Thymus serpyllum L.) u narodu poznata još kao "babina dušica" ili "materinka" je trajna biljka iz porodice...

Maslačak (Taraxacum officinale)

Maslačak (Taraxacum officinale) je trajna zeljasta biljka iz porodice glavočika (Asteraceae), s vrlo razvijenim korijenom iz kojega raste rozeta...

Vitiligo: vrste, simptomi, uzroci i liječenje

Bolest se može javiti u bilo kojoj životnoj dobi, u svim rasama i u oba spola. Vitiligo je stanje...

Prirodni eliksir ljepote i zdravlja – Za šta je dobro koristiti kantarionovo ulje

Kantarion ili gospina trava je biljka koja ima mnoga ljekovita svojstva, bere se u maju i junu u vrijeme...
- Google oglasi -

Proljetna alergija, borba s peludom i oslobađanje od neugodnih simptoma

Za neke je proljeće izvor radosti i dobrog raspoloženja, a za druge je sezona muke i patnje. Naime, sve...

Rosopas (Chelidonium majus)

Rosopas (Chelidonium majus) u narodu poznata još kao “rusa” ili “zmijino mlijeko”, dolazi iz porodice Makovki (Papaveraceae). Ime rodu...

Ovo morate pročitati

Kako stres utiče na vaše zdravlje?

Zbog stresa smo podložniji depresivnim raspoloženjima, rizik od razvoja...

Ne podgrijavajte špinat

Ukoliko ste ljubitelj špinata, saznajte koje sve zdravstvene prednosti...
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas