Herbarium – Podbjel

-

Nazivi biljke

Familija: Compositae
Narodni: Podbjel
Latinski: Tussilago forfara
Ljekarski: Tussilago farfarae flores, folia
Engleski: Coltsfoot
Njemački: Hufflattich
Talijanski: Tussilagine
Francuski: La tussilage

Nalazište:

- Google oglasi -

Raste na vlažnom glinenom, ilovastom tlu, u jarcima, uz potoke, izvore, kanale i na vlažnim livadama.

Opis:

To je oko 30 cm visoka, zeljasta, trajna, bijela, vunasta stabljika, srcolikih, nazubljenih listova koji su odozgo mutnozelene boje, a odozdo bijeli i vunasti. Lišće raste tek nakon cvatnje, ljeti. Zlatnožuti cvijet sličan je maslačku, ali je manji. Korijen je rizom. Cvijet tvori na vrhu peteljke glavičasti cvat ugodna mirisa.

Sadrži:

- Google oglasi -

Željezo, kalij, natrij, sumpor, mnogo vitamina, sluzi, gorke tvari (glikozid tussilagin), flobatanin, galnu kiselinu, inulin, fitosterol, tanin, holin, jabučnu i vinsku kiselinu.

Bere se:

Cvijet u ožujku, a lišće bez peteljki u lipnju i srpnju. Upotrebljava se cvijeće i lišće, koje ne smije biti pjegavo ni ozlijeđeno. Biljku treba brzo sušiti, da ne izgubi prirodnu boju. Cvjetne glavice beru se bez peteljki; u obzir dolaze samo razvijeni cvjetovi, ni pupoljci a ni stariji cvjetovi, koji su u sredini potamnjeli, jer oni više nemaju vrijednosti.

Pripremanje lijeka, primjena i djelovanje:

Lišće podbjela može se pripremiti kao varivo ili kao salata s uljem i limunovim sokom. Za čišćenje dišnih organa od sluzi, lakše iskašljavanje u početnoj fazi tuberkuloze i u bronhitisu poslije gripe treba jednake dijelove cvijeća i lišća podbjela, divizme (Verbascum thapsus) i crnog sljeza (Malva silvestris) pomiješati s upola manjim jednakim dijelovima preslice (Equisetum arvense), aniša (Fructus anisi) i oslada (Polypodium vulgare), 2 velike žlice te mješavine popariti sa 4 dl kipuće vode, dodati 2 velike žlice meda, dobro sve promiješati, poklopiti i ostaviti da stoji 1 sat, a zatim procijediti.

Piju se u gutljajima 2 šalice u toku dana, tj. svakih pol sata po gutljaj. Djelovanje tog čaja dopunjuje se oblozima od svježeg lišća što se privijaju na prsa, jer izazivaju znojenje i tako smanjuju groznicu, a sprječavaju i probadanje pri disanju, zbog čega se osobito preporučuju u slučaju upale porebrice. Osim protiv plućnih bolesti, astme i škrofula, podbjel djeluje protiv grčeva probavnih organa, popravlja tek, krijepi u malaksalosti. Jednako djeluje i sok od svježe iscijeđenog lišća u šalici mlijeka s medom, ili prašak od suhog lišća podbjela uzet 2-3 puta dnevno koliko stane na vršak noža.

Čajem podbjela oblažu se i otekline, a pomiješan s jednakim količinama kičice (Erythraea centaurium) i sabljastog trpuca (Plantago lanceolata), liječi otečene žlijezde, ranjave noge i koristi protiv vrbanca. List podbjela, opran i namazan svinjskom mašću ili uljem, pomaže da zacjeljuju posjekotine, nagnječene i zagnojene rane i upaljena mjesta ako se na njih privije. Osušenim i u prah stučenim lišćem i cvijećem posipaju se žive rane, zagnojen kosti (osteomyelitis) i čirevi, radi čišćenja izarastanja. Podbjel je sastavni dio prsnih čajeva. Velika žlica podbjelova lišća prelije se s 2,5 dl kipuće vode, poklopi, nakon pola sata procijedi, zasladi medom, a doda se i limunova soka. Pije se triput dnevno po 1 šalica.

To čisti pluća, liječi od gripe i škrofula; radi liječenja otečene maternice treba na bolno mjesto stavljati obloge od sterilne gaze namočene u tom čaju. Još je bolje, ako se doda polovica količine orahova lišća, pa se 4 velike žlice te mješavine moče u 1 I bijelog vina 12 sati, a nakon toga sve kuha 5•min. Pije se 3-4 puta dnevno po 1 čašica. Dobro je 10 g cvijeća popariti s 2 dl kipuće vode, ostaviti poklopljeno da stoji 10 min. i zatim procijediti. Pije se triput dnevno po 1 šalica, poslije jela, radi izbacivanja sluzi kod manjih nazeba.

- Google oglasi -

Novi Sadržaj

Kako napraviti domaći izotonični napitak kod kuće – bez šećera i bez hemije

Izotonični napitak postao je nezaobilazan među sportistima, rekreativcima, ali i svima koji se suočavaju s dehidracijom, jakim znojenjem ili...

Simptomi sunčanice kod djece: Kako ih prepoznati i šta poduzeti

Ljetne igre na suncu, duge šetnje i boravak na plaži mogu biti divni za djecu, ali i potencijalno opasni...

Biljka mirodjija: Više od običnog začina

Biljka mirodjija, poznata i kao kopar (Anethum graveolens), jedna je od onih biljaka koje često nalazimo u kuhinji, a...

Limeta – kraljevski citrus za zdravlje, mršavljenje i imunitet

Limeta je voćka koju mnogi pogrešno miješaju s limunom, no iako su slične na prvi pogled, limeta ima poseban...
- Google oglasi -

Znojenje noću: Zašto se znojimo noću i kako to spriječiti?

Znojenje noću je problem koji pogađa mnoge ljude, a može imati različite uzroke – od bezazlenih do ozbiljnih. Ako...

Bijelo vino i ruzmarin kao lijek: Drevni prirodni eliksir za zdravlje

U svijetu prirodne medicine, bijelo vino i ruzmarin kao lijek predstavljaju moćnu kombinaciju koja se koristi još od vremena...

Ovo morate pročitati

OVO JE NAJSLABIJA KRVNA GRUPA: Osobe koje joj pripadaju teško podnose bolesti

Ono što jednu krvnu grupu razlikuje od druge su...

KONAČNO! Ruska DOKTORICA tvrdi: Uz ovaj čaj – zauvijek ćete OSTAVITI pušenje!

Poznati ruski gastroenterolog dr. Antonina Šćepini savetuje svojim pacijentima...
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas