NE PIPAJ: 7 dijelova tijela koje ne smijete dirati golim rukama

-

Opasnost od bolesti se povećava ako nosimo nakit ili duže nokte koji su dobro poznati ‘skupljači’ nečistoća. Ove dijelove tijela zato bi trebali da diramo vrlo pažljivo…

Istraživanja pokazuju da su ruke najčešći prenosnici bakterija zbog kojih se razboljevamo. Čak i kada redovno peremo ruke, dlanovima i prstima dodirujemo različite površine u okolini i tako stavljamo svoje zdravlje u rizik.

- Google oglasi -

Opasnost od bolesti se povećava ako nosimo nakit ili duže nokte koji su dobro poznati ‘skupljači’ nečistoća. Ove delove tela zato bi trebali da diramo vrlo pažljivo.

1. Lice

Dodirivanje lica golim prstima trebalo bi svesti na najmanju moguću mjeru, odnosno ograničiti na jutarnje umivanje, šminkanje i mazanje kremama. Kad dodirujete prljavu površinu, a potom oslanjate prste o čelo ili lice, stavljate se u opasnost od kožnih infekcija.

2. Ušna školjka

Guranje prstiju i bilo kojih drugih štapićastih predmeta u ušnu školjku ugrožava zdravlje ušnog kanala. “Koža na ovom dijelu tijela je jako tanka, i sklona upalama”, tvrdi američki otorinolaringolog Džon K. Niparko.

Doktor kaže da česti svrab u ušima može biti uzrok brojnih medicinskih stanja koji traže odgovarajući tretman. Stoga, ako osećate česti svrab u ušima, bolje je posetiti medicinskog stručnjaka nego se prihvatiti nekih ‘uradi sam’ ideja.

- Google oglasi -

3. Oči

Dodirivanje očiju dozvoljeno je samo ako stavljate kontaktna sočiva ili odstranjujete kakav komad prljavštine. Izuzev ovih opravdanih razloga za dodirivanje izbegavajte guranje prstiju ili trljanje očiju.

“Dodirivanje očiju može da dovede do crvenila ili neke ozbiljnije infekcije,” upozorava oftalmologinja Kimberli Kokerham. Patite li od suhi očiju, svrab ili neke druge nelagode vezane uz ovaj dio tijela bolje se obratiti stručnjaku, nego samostalno pokušati riješiti problem.

4. Usna šupljina

Nedavno britansko istraživanje pokazalo je da ljudi stavljaju prste u usta više od 20 puta unutar jednog sata kada im je dosadno na poslu. Studija objavljena u časopisu “Journal of Applied Microbiology” pokazala je da trećina svih zaraza u tijelu prenosi se upravo ovim putem.

5. Nosna šupljina

Prestanite da kopate u potrazi za ‘zlatom’! Osobe koje imaju naviku guranja prstiju u nosnu šupljinu imaju 51 odsto više šanse za dobijanje bakterije “Staphylococcus aureus”. Ovi podaci objavljeni su u časopisu “Infection Control and Hospital Epidemiology” još 2006. godine.

6. Područje ispod noktiju

Stručnjaci savjetuju da bi trebali imati što kraće nokte, jer je koža ispod ovog rožnatog dijela tijela jako osjetljiva, i predstavlja ‘džepove’ za zadržavanje opasnih bakterija iz okoline. Opasnost je veća ako redovno ne čistimo taj dio tijela, ili činimo na neogovarajući način – gurajući nokte druge ruke ili oštre predmete pod osetljivu kožu nokta. Kratke nokte, ipak, dovoljno je redovno iščetkati.

7. Stražnjica

Brisanje toaletnim papirom nakon obavljanje velike nužde i pranje ovoga dijela tijela maksimum je kontakta koji bi trebali da posvećujete svojoj pozadini.‘Predio anusa sadrži bakterije koje mogu biti potencijalno štetne za zdravlje,’ upozorava dr. Džered V. Klajn iz medicinskog centra Harborvju. Nakon bilo kakvog kontakta s ovim delom tela ruke treba dobro oprati.

- Google oglasi -

Novi Sadržaj

Majčina dušica (Thymus serpyllum)

Majčina dušica (Thymus serpyllum L.) u narodu poznata još kao "babina dušica" ili "materinka" je trajna biljka iz porodice...

Maslačak (Taraxacum officinale)

Maslačak (Taraxacum officinale) je trajna zeljasta biljka iz porodice glavočika (Asteraceae), s vrlo razvijenim korijenom iz kojega raste rozeta...

Vitiligo: vrste, simptomi, uzroci i liječenje

Bolest se može javiti u bilo kojoj životnoj dobi, u svim rasama i u oba spola. Vitiligo je stanje...

Prirodni eliksir ljepote i zdravlja – Za šta je dobro koristiti kantarionovo ulje

Kantarion ili gospina trava je biljka koja ima mnoga ljekovita svojstva, bere se u maju i junu u vrijeme...
- Google oglasi -

Proljetna alergija, borba s peludom i oslobađanje od neugodnih simptoma

Za neke je proljeće izvor radosti i dobrog raspoloženja, a za druge je sezona muke i patnje. Naime, sve...

Rosopas (Chelidonium majus)

Rosopas (Chelidonium majus) u narodu poznata još kao “rusa” ili “zmijino mlijeko”, dolazi iz porodice Makovki (Papaveraceae). Ime rodu...

Ovo morate pročitati

Nemojte bacati špice od lubenice: Možete ih iskoristiti za nešto vrlo dobro

Vjerovatno vam nikad nije palo na pamet da koštice...

Znakovi da bebi rastu prvi zubići

Bebi počinju rasti zubići oko šestog mjeseca života. Međutim,...
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas