Sa bundevom pojačajte svoj imunitet, odlična je za sve koji pate od bolesti želuca i crijeva, a njene sjemenke dokazano pomažu kod raka prostate

-

Bundeva čuda radi za zdravlje, a još je i tako fina jer je prije svega jako ukusna. Može da se jede pržena, pečena, dinstana i čak „živa“. Bundeva je bogata karotenom, kao i balastnim tvarima koji pospješuju probavu.

Od  bundeve možete da pripremite slatko i slano jelo, a kako sadrži bakar, željezo, magnezij i kalij izvrsno odgovara vašem metabolizmu.

- Google oglasi -

Postoji nekoliko vrsta bundeva. Postoje obične žute bundeve koje se još nazivaju domaćim, japanska hokaido bundeva i muškatna bundeva. U zavisnoti od toga šta želite da napravite od bundeve, izaberite onu koja vam najviše odgovara.

Bundeva za zdravlje

Ljekovita svojstva bundeve već su odavno poznata. Beta karoten je snažan antioksidans koji štiti organizam od utjecaja slobodnih radikala, jača imunitet i sprječava razvoj malignih tumora. Uz njega tu su i vitamini C, E, K, B1, B2, B3, B6, folna kiselina i mineralni sastojci kalij, fosfor, kalcij i željezo.

U narodnoj medicini se plod bundeve preporučuje kao diuretik za izbacivanje suvišne vode iz organizma, naročito kod ljudi oboljelih od reume, gihta, zapaljenja bubrega ili bešike.

Smatra se i da je odlična dijetalna hrana za gojazne osobe dijabetičare (ako se tokom pripreme ne zaslađuje), kao i osobe sa oboljenjima želuca i tankog crijeva ili one koji pate od krvavih proljeva. Svima se preporučuje kuhana i pečena bundeva ili svježe ocijeđeni sok. U novije vrijeme otkriveno je da bundeva dobro čini i oboljelima od psorijaze.

- Google oglasi -

Bundeva je lako probavljiva, jer sadrži veliki postotak vode, a mali postotak masti. Također je male energetske vrijednosti.

Ulje od bundeve je također zdravo, ali i ukusno. Ne smijete zaboraviti ni na košpice od bundeve. Sjeme bundeve kao lijek upotrebljava se za istjerivanje pantljičare, olakšavaju mokrenje i pomažu kod uvećane prostate. Ako sami spremate sjemenke brzo ih poslije pranja osušite i ostavite na hladnom i suhom mjestu. Kada se ljušte treba paziti da se ne skine sivo zelena pokožica u njoj su najvredniji ljekoviti sastojci.

Za bilo koju vrstu jela od bundeve da se odlučite sigurni smo da ćete uživati i da se nećete pokajati.

Ljekovitost soka od bundeve

Sok od bundeve kao lijek dobar je za zdravlje zbog velikog prisustva esencijalnih nutrijenata. Oni su neophodni za normalno funkcionisanje organizma. Bogat je vitaminima A, B, C i E.  Sadrži minerale poput kalijuma, kalcijuma, cinka, fosfora, i drugih. Posjeduje i određenu količinu  omega-3 masnih kiselina. Nema zasićene masti koje povećavaju holesterol. 100 g ploda bundeve ima samo 26 kalorija.

Sok od bundeve kao lijek sadrži moćne antioksidante, koji smanjuju rizik za razvoj srčanih bolesti i moždanog udara. Prisustvo pektina i fitosterola smanjuje rizik od visokog krvnog pritiska. Također smanjuje nivo lošeg holesterola.

Bundeva sok idealan napitak za zdravlje

Iako sama bundeva nije svima omiljena poslastica, njen sok je idealan napitak za zdravlje. Pije se kao lijek i kao osvježenje. Pola čaše soka preporučuje se svakodnevno. Sok od bundeve kao lijek pije se 10 dana po tri puta dnevno a zatim se napravi pauza.

Sok od bundeve recepti

Potrebni sastojci:

  • jedna bundeva
  • zaslađivač po želji
  • začin po želji

Jednu tikvu isjecite na četvrtine i ogulite koru sa svakog dijela. Također, odvojite sa strane i sjemenke, jer je bitno da ostane samo mesnati dio.

Kad bude skroz kašasta, masu presipajte u čašu. Možete je zasladiti medom, šećerom ili nekim drugim zaslađivačem. Isto tako, možete dodati sok od jabuke da poboljšate ukus. Ukoliko želite da bundevin sok ima malo jači ukus, možete dodati i vrlo malo cimetađumbira ili neki drugi začin. Po želji stavite i poneku kockicu leda.

Sok od bundeve i šargarepe recept

Za pripremu su potrebni sljedeći sastojci:

  • jedna veća šargarepa
  • jedna jabuka
  • oko 300 gr sjeckane bundeve
  • cimet

Očistite bundevu uklonite koru i sjemenke. Usitnite na komadiće. Jabuku i šargarepu također očistite i usitnite. Sve zajedno stavite u blender sa malo vode i izmiksajte. Zasladite po želji.

- Google oglasi -

3 KOMENTARI

Comments are closed.

Novi Sadržaj

Majčina dušica (Thymus serpyllum)

Majčina dušica (Thymus serpyllum L.) u narodu poznata još kao "babina dušica" ili "materinka" je trajna biljka iz porodice...

Maslačak (Taraxacum officinale)

Maslačak (Taraxacum officinale) je trajna zeljasta biljka iz porodice glavočika (Asteraceae), s vrlo razvijenim korijenom iz kojega raste rozeta...

Vitiligo: vrste, simptomi, uzroci i liječenje

Bolest se može javiti u bilo kojoj životnoj dobi, u svim rasama i u oba spola. Vitiligo je stanje...

Prirodni eliksir ljepote i zdravlja – Za šta je dobro koristiti kantarionovo ulje

Kantarion ili gospina trava je biljka koja ima mnoga ljekovita svojstva, bere se u maju i junu u vrijeme...
- Google oglasi -

Proljetna alergija, borba s peludom i oslobađanje od neugodnih simptoma

Za neke je proljeće izvor radosti i dobrog raspoloženja, a za druge je sezona muke i patnje. Naime, sve...

Rosopas (Chelidonium majus)

Rosopas (Chelidonium majus) u narodu poznata još kao “rusa” ili “zmijino mlijeko”, dolazi iz porodice Makovki (Papaveraceae). Ime rodu...

Ovo morate pročitati

Kukuruz – hrana i lijek

Kukuruz obiluje prehrambenim vlaknima koja snižavaju kolesterol, folnom kiselinom...

Korijen peršina za šta je dobar?

Do kraja srednjeg vijeka peršin se koristio isključivo kao...
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas