Prilip – Brocika biljka ugodna i nježna mirisa

-

Prilip trava je penjačica kojoj stabljika doseže visinu od 60 do 150 cm. Posvuda se lako penje i prihvaća se prema dolje svinutim jakim kukučastim dlakama. Stabljika je četverouglasta a samo na člancima odebljala i proviđena tvrdim dlakama. Listovi imaju jednu izrazitu provodnu žilu, a po 6 do 8 ih je raspoređeno u pršljenu. Mali zeleno-bijeli cvjetovi smješteni su u pazuhu lista, a skupljeni u lažni štitac s peteljkom. Ugodna je i nježna mirisa te gorka ukusa.

Prilip je jako rasprostranjena biljka, nalazi se na oranicama i livadama, ruševinama, uz putove i živice, a često i uz grmlje. Svojim kukučastim dlakama na plodovima prianja uz ljude i životinje. Sabire se cijela biljka u cvatu.

- Google oglasi -

Za liječenje određeni bolesti savjetuje se koristiti prilip kao čaj i oblog za unutarnju i vanjsku uporabu. Trava prilip naziva se još i broćika ljepljiva, divlji broć, priljepka, prilapača, priljepača…

Prilip trava

Još u staro doba ljekovito djelovanje prilipa koristilo se posebno u liječenju žutice. Čaj od prilipa preporučuje se kod vodene bolesti, bolesnog zadržavanja mokraće, kod bolnog mokrenja, bolesti zbog kamenaca, otečenih žlijezda, katara u mjehuru i bolesne debljine, katara u želucu i crijevima, te kod svih upala jezika.

Izvana se prilip koristi kod lišaja, egzema, kožnih nečistoća, raka kože i kod svih drugih oštećenja kože. Od svježeg soka i maslaca priprema se veoma korisna i ljekovita mast protiv svih kožnih bolesti, kao što su gnojni kožni čirići, skrufulozne otekline, tvrdokorni čirevi, kvržice na prsima, kožni osipi, gnojni čirevi na prsima, lišajevi, guše i kožne bolesti nalik raku.

Za liječenje svih navedenih oboljenja sok od prilipa se dobije cijeđenjem sviježe biljke, koji je potrebno odma koristiti za liječenje.

- Google oglasi -

Svježi sok prilipa (broćike) nanosimo na oboljeli dio kože i pustimo da se osuši. Postupak ponavljamo svaka 2-4 sata, a pri sljedećem nanošenju najprije očistimo tretirani dio kože i ponovno namažemo.

Čaj od broćike

Ča od prilipa se priprema od nadzemni dijelova biljke koje sušimo i koristimo u slučaju bronhitisa, kožnih bolesti, bolesti crijeva, jetre, bubrega, mjehura, limfe, žlijezda, ženskih bolesti, nesanice i drugo.

- Google oglasi -

Novi Sadržaj

Majčina dušica (Thymus serpyllum)

Majčina dušica (Thymus serpyllum L.) u narodu poznata još kao "babina dušica" ili "materinka" je trajna biljka iz porodice...

Maslačak (Taraxacum officinale)

Maslačak (Taraxacum officinale) je trajna zeljasta biljka iz porodice glavočika (Asteraceae), s vrlo razvijenim korijenom iz kojega raste rozeta...

Vitiligo: vrste, simptomi, uzroci i liječenje

Bolest se može javiti u bilo kojoj životnoj dobi, u svim rasama i u oba spola. Vitiligo je stanje...

Prirodni eliksir ljepote i zdravlja – Za šta je dobro koristiti kantarionovo ulje

Kantarion ili gospina trava je biljka koja ima mnoga ljekovita svojstva, bere se u maju i junu u vrijeme...
- Google oglasi -

Proljetna alergija, borba s peludom i oslobađanje od neugodnih simptoma

Za neke je proljeće izvor radosti i dobrog raspoloženja, a za druge je sezona muke i patnje. Naime, sve...

Rosopas (Chelidonium majus)

Rosopas (Chelidonium majus) u narodu poznata još kao “rusa” ili “zmijino mlijeko”, dolazi iz porodice Makovki (Papaveraceae). Ime rodu...

Ovo morate pročitati

Djelovanje salate na organizam

Uživanje salate može se preporučiti šećernim bolesnicima. Mala kaloričnost...

Koji su tipovi kože na licu i kako ih njegovati prirodnim metodama

Masnu kožu lica odaje sjaj i vidljive pore. Ovaj...
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas