Turšija – Kako se priprema najbolji kiseli užitak iz smočnice?

-

kako se priprema turšijaTuršija je jedan od omiljenih kiseli užitaka, koje možemo pripremiti za zimnicu. Svako jelo koje smo pripremili, turšija će učiniti ukusnijim. Bilo da imate namirnice u vrtu ili da ih kupujete, potrebna je samo volja i par minuta da naučite kako se priprema turšija.

Naziv turšija potiče iz perzijskog jezika, od riječi torshi, iz koje imamo sve slične, mnogo poznate nazive. Značenje riječi torshi u prevodu znači kiselo mješano povrće. Ovaj naziv se od davnina koristi, a široko poznat je na Balkanu i Bliskom istoku za ovu šarenu salatu.

- Google oglasi -

Iako se svugdje turšija izgovara slično, postoje razlike u načinu pripreme, kako u vrstama povrća, obradi i začinima koji se koriste, tako i u količini soli ili šećera.

Turšija je fantastičan primjer ukusne i raznovrsne zimnice koja će idealno upotpuniti svako pečenje tokom kišnih jesenskih i hladnih zimskih mjeseci, a ovdje je recept za turšiju kojim lako možete napuniti svoju smočnicu šarenim teglama.

Recept za turšiju

Za pripremu možemo koristiti bilo koje sezonsko, uglavnom zeleno povrće. Zapamtite, u turšiju se ne stavlja crveno tj. zrelo svježe povrće kao što je crveni paradajz ili paprika. Ono fementacijom i odležavanjem u sirćetu postaje previše mekano i više posjeća na gnjilo nego na ukišeljeno povrće.

Sastojci za pripremu turšije

  • 5 kg povrća po izboru (kupus, paprika, krastavac, mrkva, cvjetača, zeleni paradajz, cherry rajčica). Budite kreativni, iskoristite svoju maštu u odabiru namirnica.
  • 1 litar alkoholnog octa
  • 3 litra vode
  • 400 grama šećera
  • 200 grama soli
  • 1 vinobran
  • Kantica s poklopcem od 10 kg

Odnos povrća za pravljenje turšije zavisi samo od vašeg ukusa i od onoga što vam je na raspolaganju. Vi sami treba da pronađete vaš savršen recept, baš onako, kako Vama i vašim ukućanima najviše odgovara.

- Google oglasi -

Kako se priprema turšija

Povrće i kanticu dobro operite. Narežite očišćeno povrće na željenu veličinu i poslažite u kanticu. U posebnoj posudi izmiješajte ocat, vodu, šećer, sol i vinobran te malo mješajte kako bi se sol i šećer brže otopili. Uspite miks u kanticu preko povrća, i zatvorite.

Stavite na hladno mjesto, daleko od dohvata djece i kućnih ljubimaca, i pričekajte dvije do tri sedmice. Nakon toga imate svoju domaću turšiju, jednostavno, zar ne! Sve skupa je gotovo za sat vremena, bez smrada, pranja teglica, a i kada nešto potrošite, samo dodajte novo povrće u otopinu. U slučaju da vam je prejako – dodajte vode, i počnite s grickanjem!

Pored kisele turšija, poznata nam je i slatka, odnosno voćna turšija. Kako i od čega se priprema voćna turšija, pročitajte ovdje.

- Google oglasi -

21 KOMENTARI

  1. ja u nista ne stavljam kozervans ,naprimjer u tegle napunim oprane izrezane paprike nalijem rasol koji sam napravila od vode octa soli i malo secera u tegle stavim po par zrna papra i lovorov list zalijem malo sacekan da paprike malo upiju dolijem jos zatvorim i u hladnu rernu na 130°oko 30 min ugasim ostavim dok se ne ohladi pospremim u podrum

  2. LIJEP POZDRAV << EVO PORAVOG I JADNISTAVNOG RECEPTA ZA TURŠIJU<<< SVE POVRĆE DOBRO OČISTITI OPRATI I STAVITI PAR SATI DA SE OCIJEDI VODA NA ČIST STOLJNAK<<< POREDATI POVRĆE U PLASTIČNO BURENCE ILI DRVENU KAČICU,DOK SVE OVO PRIPREMATE STAVITE 10 LIT,VODE DA SE KUHA KAD VODA PROKUHA SKINUTI SA ŠPORETA OI NEKA SE HLADI,, U HLADNU VODU DODATI OSTALE SASTOJKE SO,ŠEĆER ,LOVOROV LIST BIBERU ZNU, NIŠTA VINOBRANA ILI NEKE DODATKE JA TAKO PRAVIM I SUPER JE MOŽETE STAVITI I MALO MIROĐIJE………. JEDINO ŠTO SE TURŠIJA NESMIJE POMJERATI KAKO JE STAVITE NA ODREĐENO MJESTI I TU MORA DA OSTANE DO KRAJA <<ONA JE JAKO OSJETLJIVA I LAKO SE UZMUTI MUČAJUČI <<< DRAGI MOJI PROBAJ TE OVAJ RECEPT I NEĆE TE SE POKAJATI SRETNO VAM….

  3. Marko Pavlovic Toplim teglama i flasama se u stvari radi pasterizacija u domacim uslovima. Kada se radi o kuvanim zimnicama (dzemovi, pekmezi, kompoti i sl.) i nije neki problem. Tegle se zagreju u rerni do temperature da se ne opecete dok ih drzite i u njih se sipa skuvana, vrela zimnica, odmah se zatvori i sve se vrati u toplu rernu, do oko 80 C. Naravno da poklopci moraju biti termostabilni. Rernu drzati toplu jos oko 30 min. iskljuciti i ostaviti da se sve samo ohladi do jutra. Tegle se grejuu pre sipanja zimnice i ostavlja se sve da se samo ohladi da tegle ne bi pukle i da se produzi pasterizacija. Kod hladno spremanih zimnica kao sto je tursija, u tople tegle se stavlja gotova, ukiseljena tursija, krastavci i sl. i to ide u toplu rernu na pasterizaciju. Time se prekida proces daljeg vrenja-kiseljenja i sve ce duze trajati. Moze se i pre kiseljenja svo povrce staviti u tegle, preliti spremljenim prelivom zatvoriti i onda staviti u rernu, ali u HLADNU i polako je zagrevati do zeljene temperature. Obavicete pasterizaciju ali ce proces kiseljenja u svakoj pojedinacnoj tegli dosta duze trajati bice rezultat sirceta iz preliva a ne prirodnog procesa mlecnokiselinskog vrenja, i mozda cak biti i razliciti ukus u svakoj tegli. Nadam se da sam vam pomogao. Sretan rad i prijatno.

  4. NURA RADONCIC POLJOPRIVREDNI TEHNICAR NY USA Postovani prijatelji dopada mi se taj recept,mada ja pravim tursiju i na druge nacine i ovo cu probati,samo me zanima koji konzervans koristite i sta je to vinobran /jeli to esencija/ja kao konzervans koristim sasvim malo ulja,drzim sve u frizideru i nista mi se ne pokvari.srdacan pozdrav za sve.

Comments are closed.

Novi Sadržaj

Kako napraviti domaći izotonični napitak kod kuće – bez šećera i bez hemije

Izotonični napitak postao je nezaobilazan među sportistima, rekreativcima, ali i svima koji se suočavaju s dehidracijom, jakim znojenjem ili...

Simptomi sunčanice kod djece: Kako ih prepoznati i šta poduzeti

Ljetne igre na suncu, duge šetnje i boravak na plaži mogu biti divni za djecu, ali i potencijalno opasni...

Biljka mirodjija: Više od običnog začina

Biljka mirodjija, poznata i kao kopar (Anethum graveolens), jedna je od onih biljaka koje često nalazimo u kuhinji, a...

Limeta – kraljevski citrus za zdravlje, mršavljenje i imunitet

Limeta je voćka koju mnogi pogrešno miješaju s limunom, no iako su slične na prvi pogled, limeta ima poseban...
- Google oglasi -

Znojenje noću: Zašto se znojimo noću i kako to spriječiti?

Znojenje noću je problem koji pogađa mnoge ljude, a može imati različite uzroke – od bezazlenih do ozbiljnih. Ako...

Bijelo vino i ruzmarin kao lijek: Drevni prirodni eliksir za zdravlje

U svijetu prirodne medicine, bijelo vino i ruzmarin kao lijek predstavljaju moćnu kombinaciju koja se koristi još od vremena...

Ovo morate pročitati

Trebate li se zabrinuti? Koji su sve uzroci svrbeža kože?

Svrbež kože je onaj svima dobro poznat, neugodni osjećaj...

Trikovi za kupovinu savršeno zrele lubenice

Dolazi ljeto, a s njim će supermarkete i tržnice...
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas