Bolje raspoloženje uz ovaj jelovnik

-

Šta to u nam potiče žudnju za slatkom, toplom i kaloričnom hranom? Sezonska depresija, kažu.

A šta radimo kada nas obuzme melanholija?

- Google oglasi -

Grickamo, gutamo, proždiremo. tamanimo tone hrane, ali zadovoljstvo nam je kratkog vijeka, i onda nas pogled na vagu baca u još veću depresiju.

Svi znamo da hrana može biti izvor životne radosti, optimizma i čvrstih mišića. Čokolada podiže moral? Instinktivno smo to oduvijek znali, a danas nam nutricionisti objašnjavaju i zašto:  u organizmu postoje tri ‘čarobne’ supstancije koje moramo redovno ‘hraniti’ kako bi bile aktivne i održale nas u formi.

U ljudskom tijelu dosad je identificirano šezdesetak neuroprenosnika, koji na poticaj određenih sastojaka što ih hranom unosimo u organizam šalju mozgu određene poruke. Za dobro raspoloženje najvažniji su dopamin, noradrenalin i serotonin, koji svojim porukama reguliraju naše emocionalno stanje i, ma koliko nam se to moglo činiti čudnim, predstavlja hemijske pokazatelje sreće. Kada mozak ne dobija dovoljno serotonina, oprostite se od vedrine i optimizma; pomanjkanje noradrenalina otvorit će put poremećaju sna, stresu i potištenosti, a nedostatak dopamina odrazit će se na pad koncentracije i gubitak motivacije.

Sklad i uravnotežena raspodjela tih triju ”glasnika” dakle, znatno doprinose dobrom raspoloženju i pozitivnim vibracijama. Serotonin djeluje opuštajuće, pruža nam osjećaj ugode i dobar san. Budi u nama radost i uravnotežuje nas, odakle mu i nadimak ‘hormon dobrog raspoloženja”. Iako sam ne postoji u hrani, pojedine namirnice sadrže triptofan, aminokiselinu koja se apsorpcijom u organizmu pretvara u serotonin. Iz toga proizlazi da se ključ optimizma i dobrog raspoloženja krije u dnu riblje plate s rižom ili pak u pečenoj patki sa skokvama – ukusnim jelima koja sadrži triptofan.

- Google oglasi -

Noradrenalin, s druge strane, stimulira mozak, poboljšava moć zapažanja, jača motivaciju i energiju, usto je i prirodni antidepresiv. Za njegovu je proizvodnju potreban L-tirozin, aminokiselina koju nalazimo u jajima, plodovima mora, mlijeku i siru. Posljednji, ali ne i najmanje važan dopamin stimulira srce i metabolizam, zahvaljujući čemu postajemo aktivni, dinamični i emocionalno stabilni. Osobe koje nemaju dovoljno dopamina, često su zatvorene u sebe, neodlučne i bez inicijative.

Znamo da je vitamin C, iskorijenio skorbut, vitamin D okončao rahitis, da kalcij sprečava osteoporozu, a željezo se uspješno hvata u koštac s anemijom. Istodobno, naučnici širom svijeta svakodnevno objavljuju nova istraživanja o pozitivnim učincima raznih polifenola, flavonoida ili karotenoida u liječenju i prevenciji kardiovaskularnih bolesti, pretilost i nekih vrsta raka.

Nova svijest o utjecaju prehrane na zdravlje sve češće vodi nerealnim očekivanjima da nam nutricionisti mogu smiješati savršen koktel namirnica koji će poboljšati naše fizičke i intelektualne sposobnosti, a naš barometar raspoloženja ustalit na sunčanim razdobljima. No, jelovnik za dobro raspoloženje nemoguće je složiti ako prvo ne ustanovimo čega nam nedostaje; pomanjkanje željeza primjerice , utječe na koncentraciju i pamćenje, nedostatak cinka nagriza osjećaj njuha, a nedovoljno masnih kiselina dovodi do poremećaja vida. Isto tako bez šećera, zbogom energijo!

Samo, oprez: ma koliko se šopali špinatom, nećemo biti poput Popaja. Ako već imamo zadovoljavajuće rezerve, neumjerena konzumacija određene namirnice dovest će nas do eventualne opasnosti od poremećaja u prehrani.

- Google oglasi -

Novi Sadržaj

Kako napraviti domaći izotonični napitak kod kuće – bez šećera i bez hemije

Izotonični napitak postao je nezaobilazan među sportistima, rekreativcima, ali i svima koji se suočavaju s dehidracijom, jakim znojenjem ili...

Simptomi sunčanice kod djece: Kako ih prepoznati i šta poduzeti

Ljetne igre na suncu, duge šetnje i boravak na plaži mogu biti divni za djecu, ali i potencijalno opasni...

Biljka mirodjija: Više od običnog začina

Biljka mirodjija, poznata i kao kopar (Anethum graveolens), jedna je od onih biljaka koje često nalazimo u kuhinji, a...

Limeta – kraljevski citrus za zdravlje, mršavljenje i imunitet

Limeta je voćka koju mnogi pogrešno miješaju s limunom, no iako su slične na prvi pogled, limeta ima poseban...
- Google oglasi -

Znojenje noću: Zašto se znojimo noću i kako to spriječiti?

Znojenje noću je problem koji pogađa mnoge ljude, a može imati različite uzroke – od bezazlenih do ozbiljnih. Ako...

Bijelo vino i ruzmarin kao lijek: Drevni prirodni eliksir za zdravlje

U svijetu prirodne medicine, bijelo vino i ruzmarin kao lijek predstavljaju moćnu kombinaciju koja se koristi još od vremena...

Ovo morate pročitati

Zašto je tumora sve više

Kampanje protiv pušenja postigle su da je rak pluća...

Osam štetnih utjecaja soli na zdravlje – Kako smanjiti unos soli?

Sol mijenja okus hrane, ali i utječe na tijelo...
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas