Breza

-

brezaOpis biljke: postoje dvije vrste breza: bijela ili obična breza i cvjetna ili sjeverna breza. U liječenju ljekovitim biljem obje imaju jednaku vrijednost. Breza je 10 do 25 m visoko drvo s tankim, vitkim grančicama i bijelom glatkom korom što se može ljuštiti na listiće tanke poput papira. Listovi na peteljkama su koso četvrtasti ili trokutasti, zašiljeni i dvostruko pilasti. Cvjetne rese dugačke su 3 do 4 cm, a razvijaju se zajedno s lišćem.

Stanište: Breza je drvo koje možemo naći skoro na svakom mjestu. U visinu naraste do 15 metara, a karakteriše je bijela kora i tanke grančice. Upotrebljava se lišće, pupoljci i kora. Lišće breze (betulae folium) bere se mlado, već u proljeće, kada je u potpunosti razvijeno. Lišće je specifičnog gorkog i oporog ukusa, specifičnog mirisa. Lišće treba osušiti u hladu, na promaji, a nikada na suncu. Lišće sadrži oko 8% tanina, oko 8% šećera, malo eterskog ulja (0,05% u listovima, a u pupoljcima čak do 4%), smola, gorke materije, saponozida i drugog.

- Google oglasi -

Ljekoviti dio biljke: za lijek se skupljaju sok, rese, listovi i kora. Sok se vadi krajem februara i marta, a lišće se bere za vrijeme cijele vegetacije. Kora se prikuplja u proljeće i jesen. Pupoljci sadrže mnogo eteričnog ulja, ali ne i vitamina C, kojega pak ima u listovima. Eterično ulje pupoljaka povoljno djeluje na disajne puteve.

Ljekovito djelovanje: u proljeće, kad počnu cirkulirati sokovi, probuši se rupa u stablu. U nju se stavi tanka cjevčica pomoću koje dobivamo brezov sok. Posle toga rupa se zatvori drvenim klinom. Iz jednog stabla se može dnevno nakupiti oko 4,5 litra soka, a oko 170 l u sezoni! Često bušenje istog stabla štetno djeluje na drvo, smanjujući mu otpornost prema gljivičnim zarazama. U soku se nalazi šećer te, ukoliko ga grijemo da provri, dobivamo brezovo vino.

Sok i vino su odličan lijek za liječenje arterioskleroze, gojaznosti, bubrežnih kamenaca i drugih bubrežnih bolesti. Od pupoljaka i listova breze priprema se čajni uvarak ( prelijevanje biljke vrućom vodom ), tako da se taj čaj – ne smije se kuhati ! – koristi kao jedan od najboljih prirodnih diuretika. Taj čaj je i jedno od prirodnih sredstava za izlučivanje mokraće uopće. Sa čajem od listova pomažemo izlječenju bolesnih organa, odnosno sprečavamo oboljenje istih koji primarno stradaju od nakupljanja suvišne vode u organizmu ( bubrezi, bešika, jetra, zglobovi itd.). Čaj od brezovog lišća ne treba često piti, jer ima i drugog ljekovitog bilja sa sličnim djelovanjem u pogledu izlučivanja urina, ali se brezov čaj preporučuje za rastvaranje bubrežnih kamenaca i njihovo bezbolno izlučivanje.

Brezovo lišće koristi se vrlo uspješno za liječenje kožnih bolesti – lišajeva – te raznih dermatida, a aplikacija je u vidu ljekovitih kupki. Uklanja slabo mokrenje, bjelančevine u mokraći i cisti krv. Čaj od brezovog lišća i resa pojačava izlučivanje mokraće, odstranjuje kiselinu iz organizma te liječi groznicu, reumatske bolesti i vodenu bolest.

- Google oglasi -

Čaj protiv vodene bolesti:

5 g lista breze, 5 g ružmarina, 5 g lista koprive, 10 g poljske preslice, i 10 g borovnice. Jedna kašika se prelije vrelom vodom dva decilitra. Ohlađen čaj može se po želji zasladiti medom.

Čaj protiv reumatizma i gihta:

Primjeni se ista količina lista breze, koprive – list – i kore krkavine ( Cortex Frangulae). Čaj se priprema i pije kao i u prije navedenom slučaju.

Čaj protiv bubrežnih kamenaca:

Pripremi se čajna mješavina od lista breze, pirike (Rhizoma Graminis), cestoslavice (Herba Veronicae) i vodopije (Herba Cichorii). priprema i pijenje čaja je ista kao kod čaja protiv vodene bolesti. Iz stabla iscijeđeno 5-6 velikih kašika svježeg soka pomiješa se s kozjim mlijekom i medom, ili sa malo vina, pa se pije u proljeće radi čišćenja krvi od loših sokova, pluća od sluzavosti, bubrega od pijeska, i kožnih osipa i avitaminoze – skorbuta. U slučaju otečene slezene pije se natašte čaj od 20 g brezove kore i 10 g korijandera ( Coriandrum sativum ) kuhanih u 2,5 dl bijelog vina.

Napomena: urološke čajeve ne piti bez konsultacije sa ljekarom.

Recept čaja koji je poznati i priznati urološki čaj.

Dakle : list breze (20%), biljka sitnice ( 5%), svila od kukuruza (15%), list borovnice (10%), vranilovka (15%), list koprive (15%) i list medvjeđeg grožđa (20%). Protiv zapaljenja bubrega ovaj čaj se upotrebljava na sljedeći način: Supenu kašiku mješavine preliti sa 2 dl hladne vode, poklopiti, zagrijati do vrenja, ostaviti da odstoji 1 sat, procijediti. Tri puta dnevno piti po 2 dl nezaslađenoga čaja posle jela.

Za lakše mokrenje: tri puta dnevno prije jela uzeti po 1 kašiku sitno samljevenog lišća breze. List usitniti prije same upotrebe.

Protiv zapaljenja prostate i otezanog mokrenja: pomiješati po 30 g lista breze, medvjeđeg grožđa, preslice i 10 g cvijeta podbela.

Jednu supenu kašiku mješavine kuhati oko 5 minuta u 2 dl vode, poklopiti i ostaviti da stoji 3 sata. Procijediti i piti mlako. To se ponovi još 2-3 puta u toku dana prije jela.

- Google oglasi -
Prethodni članak
Naredni članak

7 KOMENTARI

  1. Dragi prijatelji,do sada nisam procitao da neko objasni da se ne mora busiti stablo breze za sakupljanje soka vec se samo donja grana prisamom kraju zasece i uvuce u flasu ili se optereti necim i usmeri preme sudu!Ovakav nacin uopstene ugrozava brezu!MOGU DA OBEZBEDIM VELIKE KOLICINE OVOG SOKA,AKO NEKOM TREBA NEKA SE JAVI NA TEL.063429152

  2. za secer je dobro ujutro prije dorucka pomijesati dvije male kasike cimeta u mlijecni jogurt…

Comments are closed.

Novi Sadržaj

Koje su koristi koprive za zdravlje?

Kopriva je samonikla biljka sa izuzetnim zdravstvenim vrijednostima. Kopriva ima vrlo dugu povijest u narodnoj medicini, stoga nije ni...

Majčina dušica (Thymus serpyllum)

Majčina dušica (Thymus serpyllum L.) u narodu poznata još kao "babina dušica" ili "materinka" je trajna biljka iz porodice...

Maslačak (Taraxacum officinale)

Maslačak (Taraxacum officinale) je trajna zeljasta biljka iz porodice glavočika (Asteraceae), s vrlo razvijenim korijenom iz kojega raste rozeta...

Vitiligo: vrste, simptomi, uzroci i liječenje

Bolest se može javiti u bilo kojoj životnoj dobi, u svim rasama i u oba spola. Vitiligo je stanje...
- Google oglasi -

Prirodni eliksir ljepote i zdravlja – Za šta je dobro koristiti kantarionovo ulje

Kantarion ili gospina trava je biljka koja ima mnoga ljekovita svojstva, bere se u maju i junu u vrijeme...

Proljetna alergija, borba s peludom i oslobađanje od neugodnih simptoma

Za neke je proljeće izvor radosti i dobrog raspoloženja, a za druge je sezona muke i patnje. Naime, sve...

Ovo morate pročitati

Evo kako da za samo sedam minuta smanjite zubobolju

Nepisano je pravilo da zub zaboli nekako baš uvijek...

Promjena navika za vitku liniju, trčanjem do vitalnosti

Počnite od toga da se više krećete i zdravije...
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas