Genijalan prirodni lijek protiv uboda insekata

-

Kakva li straha ako nas ubode osa ili pčela! Brzo izvucimo žalac i isišimo ubrizgani otrov, jer ne znamo kako ćemo reagirati na ubod…Svi ti ugrizi buba ili ubod ose i pčele zaista su neprijatni pa čak i opasni za ljude koji su alergični, upotrijebite ovaj prirodni lijek za ublažavanje boli, svrbeži, crvenila i oteklina.

Bol ublažava bršljan. Imamo ga kod kuće u vrtu, ili se uspinje na jele i drveće uz putove, ili ga uberemo u obližnjoj šumi. Listove zgnječimo i njima namažemo ubodeno mjesto. Još je bolje ako imamo pri ruci već gotovu bršljanovu tekućinu koju smo načinili već prije zbog opreza.

- Google oglasi -

Kako pripremiti bršljanovu tekućinu – Naberemo bršljanova lišća i kore, sameljemo sve u stroju za meso i tu smjesu namočimo u alkoholu (najbolje u domaću rakiju jačine iznad 40 stepeni) pustimo da odstoji nekoliko sati. Kad je smjesa dovoljno rastvorena, iscijedimo je i dobivenu tekućinu procijedimo.

Ubodeno mjesto namažemo s nekoliko kapi tekućine i ubrzo ćemo osjetiti olakšanje. Uspješno djeluju također i oblozi od slane vode kojoj smo dodali nekoliko kapi ove tekućine. Sve to sprečava oticanje i znake trovanja.

Ubod ose prirodni lijek

Ubod ose soda bikarbona – Sodu bikarbonu pomiješajte s malo vode kako biste dobiti gustu pastu. Utrljajte pastu na mjesto uboda i ostavite da se osuši.

Ovo je pravi domaći prirodni lijek protiv uboda ose. Pomoći će vam vinski ocat i limunov sok, a kod uboda pčele razblaženi amonijak i soda bikarbona,

- Google oglasi -

Protiv uboda muha upotrebljavajmo paprat. To isto vrijedi i za druge insekte (kukce). Ako u kući ima komaraca ili njihovih srodnika, onda je paprat blagotvorno sredstvo. U vrućim je krajevima, osim mreža protiv komaraca, paprat najbolja zaštita od insekata. Uzglavlja i strunjače (madrace) napunimo s paprati, pa ćemo otjerati ne samo komarce već i stjenice.

Našem reumatizmu će paprat također koristiti. Na sreću, zbog higijene, neugodni gosti poput stjenica u nas su rijetkost. Tko namaže mjesta komarčevih uboda s paprati, izbjeći će neugodne posljedice i dosadni svrabež.

Ubodi insekata u ustima i grlu

Mnogo je teže ako nas osa ili pčela ubode u usnu sluznicu ili u sluznicu ždrijela. U usta mogu, na nesreću, ući s medom ili voćem. Kad pri žvakanju pritisnemo insekta, on ubode. Ako nas osa ili pčela ubode u sluznicu ždrijela, možemo se naći u životnoj opasnosti!

Što da učinimo?

Ako imamo pri ruci surutku, grgljamo je, ili mjesto uboda premažemo vatom koju smo namočili u surutki i namotali je na štapić. Ako nemamo surutke, upotrijebit ćemo koncentriranu rastopinu kuhinjske soli. Ona smanjuje oteklinu i opasnost od gušenja.

Dok ne dođete liječniku, uradite ovako: neprestano grgljamo slanu vodu: 2 žlice soli na 1 dcl vode. Za kratko vrijeme oteklina splasne, a dio otrova je izvukla otopina soli. Opasnost od gušenja je prošla.

Ako dođe do neugodnih i neočekivanih uboda u ždrijelu, moramo se, dakle, uvijek poslužiti slanom vodom da spriječimo nesreću.

Preporučujemo također obloge od gline ili zgnječenog lišća kupusa, kojima omotamo vrat. Možemo također polagano gutati glinu (razmućenu u kašu) i ako je moguće uzeti biološko aktivni kalcij (Urticalcin). To su dobre i korisne mjere.

Ubod stršljena – Pri ubodu stršljena moramo odmah pozvati liječnika ili bez odgađanja otići na kliniku za uho, grlo i nos, jer prijeti opasnost gušenja zbog otečenosti sluznice grla. Slana voda u ovom slučaju će pomoći, ali ne kao kod uboda pčele ili ose, zbog koncetracije i jačine otrova stršljena.

Prirodni lijek protiv uboda insekata

Esencijalna ulja
Ulje čajevca, lavande i kokosovo ulje imaju svojstva koja mogu ublažiti svrbež, bol i otekline. Ulje čajevca djeluje antibakterijski i može spriječiti infekciju. Neka ulja različitih brendova mogu biti kiselija od drugih. Ako je ulje prejako, možete ga razrijediti s vodom prije nego ga nanesete direktno na kožu.

Med
Ako vam ne smeta malo ljepljivosti, med će djelovati protuupalno i napravit će da vas manje svrbi.

Mlijeko i voda
Pomiješajte jednaku količinu mlijeka i vode, u mješavinu umočite čistu pamučnu krpicu, može maramica ili stara majica, i time tapkajte kožu.

Pasta za zube
Većina pasti za zube sadrže okus metvice ili mente, a sastojak mentola stvara osjećaj hlađenja na koži. Osim što ćete smanjiti osjećaj svrbeži, pasta za zube pomaže i u smanjenju oteklina.

Bosiljak
Lišće bosiljka sadrži kemikalije, kao što je kamfor, a to stvara osjećaj svježine, sličan onome koji stvara mentol u pasti za zube. Zgnječite nekoliko svježih listova bosiljka i istrljate time mjesto ugriza na koži.

Led
Jedna kocka leda može stisnuti krvne žile i smanjiti prirodno otpuštanje histamina, što znači i manje svrbeži.

Ocat
Ovo je odličan domaći lijek protiv svrbeži. Jabučni ocat je najbolji. Nanesite ocat na ubod i ugriz, a ako ih imate više po čitavom tijelu, dvije do tri šalice octa stavite u kadu napunjenu toplom vodom i legnite unutra.

- Google oglasi -

Novi Sadržaj

Majčina dušica (Thymus serpyllum)

Majčina dušica (Thymus serpyllum L.) u narodu poznata još kao "babina dušica" ili "materinka" je trajna biljka iz porodice...

Maslačak (Taraxacum officinale)

Maslačak (Taraxacum officinale) je trajna zeljasta biljka iz porodice glavočika (Asteraceae), s vrlo razvijenim korijenom iz kojega raste rozeta...

Vitiligo: vrste, simptomi, uzroci i liječenje

Bolest se može javiti u bilo kojoj životnoj dobi, u svim rasama i u oba spola. Vitiligo je stanje...

Prirodni eliksir ljepote i zdravlja – Za šta je dobro koristiti kantarionovo ulje

Kantarion ili gospina trava je biljka koja ima mnoga ljekovita svojstva, bere se u maju i junu u vrijeme...
- Google oglasi -

Proljetna alergija, borba s peludom i oslobađanje od neugodnih simptoma

Za neke je proljeće izvor radosti i dobrog raspoloženja, a za druge je sezona muke i patnje. Naime, sve...

Rosopas (Chelidonium majus)

Rosopas (Chelidonium majus) u narodu poznata još kao “rusa” ili “zmijino mlijeko”, dolazi iz porodice Makovki (Papaveraceae). Ime rodu...

Ovo morate pročitati

Mononukleoza (bolest poljupca) – uzroci, simptomi i liječenje

Mononukleoza, također poznata kao "infektivna mononukleoza" ili "mono", je...
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas