Čajevima protiv bolova u stomaku – Prirodni lijekovi za stomačne tegobe

-

Težina u stomaku, nadimanje, zatvor, sve su to neprijatni i bolni simptomi. Specijalne mješavine čajeva i lagane vježbe za stomak sprečavaju ove tegobe. Ljudski sistem za probavu tokom života preradi oko 30 tona hrane (ova količina odgovara velikom natovarenom kamionu) i oko 50.000 litara tečnosti (330 punih kada). Ukloniti bolove u stomaku možete uz pomoć čaja. Važno je znati koji čaj za stomak pomaže i kada. U nastavku ćemo ih spomenuti par, te kako se i kada uzimaju.

Čaj je možda i najpoznatiji prirodni lijek. Riječ je o napitku koji se lako priprema, uz pomoć vruće vode i pomno odabranih dijelova određene biljke. Danas postoji zaista veliki broj različitih čajeva, i svaki od njih se koristi u određenim situacijama.

- Google oglasi -

Da bi organizam mogao da iskoristi masti, bjelančevine i ugljene hidrate iz hrane, oni prethodno moraju da se prerade. To podrazumijeva 24 sata napornog rada za naš želudac i crijeva. Hrana se obično zadržava četiri sata u želucu, za šest sati prođe kroz tanko, a za sedam sati kroz debelo crijevo. Nakon sedam sati provedenih u zadnjem crijevu, ne svareni ostaci se izbacuju iz organizma. Eto, tako izgleda proces probave koji je sam po sebi težak. Kada još na to pridodate stres, lošu ishranu, izgladnjivanje ili prejedanje dolazi do veoma neprijatnih problema.

>>Kako smiriti nervozan stomak pročitajte ovdje.

Čaj za stomačne tegobe

Gorušica (osjećaj pečenja u grudima) – potrebno je ublažiti kiselinu

Pretjerano masna hrana, nedostatak tečnosti, pušenje i alkohol nadražuju želudac. Često sluzokoža želuca proizvodi suviše kiseline. Kada ona dospije u jednjak, izaziva gorušicu, i to uglavnom noću, dok smo u ležećem položaju.

- Google oglasi -

Med protiv gorušice – Svakodnevno konzumiranje pčelinjih proizvoda jača imunološki sistem. Naročito se preporučuje u slučaju digestivnih tegoba, i to gorušice. Ujutro prije jela treba popiti 2 dl vode zaslađene žličicom meda.

Fino mljevena ljekovita glina iz apoteke vezuje želučanu kiselinu i tako štiti osjetljivu sluzokožu jednjaka ne izazivajući neželjena djelovanja. Dva puta dnevno razmutite jednu do dvije kašičice gline u čaši vode i popijte. I biljni preparati na bazi algi sprječavaju vraćanje kiseline u jednjak.

Čaj za stomak od kamilice

Gorušica nije razlog za zabrinutost. Ponekad je dovoljno da uzmete još jedan jastuk, tako da vam gornji dio tijela bude malo podignut. Žvačite žvakaću da potaknete lučenje pljuvačke, koja pri gutanju čisti jednjak i razrjeđuje kiselinu. Ako je jednjak blago upaljen, pomaže čaj od kamilice. Kamilica čaj za stomak preporučuje se svaki dan po dvije šolje.

Umirujuća sredstva protiv težine u stomaku

Ovaj ljekoviti čaj za stomak umiruje sluzokožu želuca. Napravite čajnu mješavinu od jednakih dijelova majčine dušice, nane i tucanog kima. Uzmite jednu kašičicu ovog čaja i prelijte jednom šoljom vode. Poklopite i ostavite da odstoji 10 minuta. Svaki dan popijte dvije do tri šolje toplog čaja između obroka.
Kotrljanje – Pošto ste popili šolju čaja od kamilice, lezite na leđa, ostanite u tom položaju pet minuta, okrenite se na lijevu, zatim na desnu stranu, pa na leđa (i u ova tri položaja ostanite po pet minuta).
Ljekovita biljna sredstva, koja možete da nabavite u apoteci (npr. na bazi matičnjaka ili anđeoskog korijena), podstiču pokrete želuca.


Kod akutnih bolova pomoći će vam termofor. Pošto ste ga napunili toplom vodom, lezite u krevet i stavite ga na gornji dio stomaka. Da bi efekat bio još bolji, pokrijte se.
Opuštanje – Nakon jela lezite na leđa i stavite desnu ruku na želudac. Koncentrirajte se na toplotu koja struji između vaše šake i stomaka. Opuštajte se 10 minuta.

Nervozna crijeva umirite toplotom – Sipajte u dva termofora toplu vodu, pa svaki umotajte u vlažni peškir. Lezite na stranu, pa jedan termofor stavite na stomak, a drugi na leđa (jedanput dnevno od 15 do 30 minuta). Vlažna toplota prodire kroz stomak, opušta živce i mišice.

Čaj za stomak djeluje umirujuće i ublažava bolove

Napravite čaj od jednakih dijelova listova matičnjaka, kičice, pomonarandžine kore i korijena valerijane. Jednu kašičicu ove mješavine prelijte jednom šoljom vrele vode, poklopite i ostavite da odstoji 10 minuta. Svaki dan popijte dvije do tri šolje ovog čaja poslije jela.

Lijek za stomak je čaj od mente koji će smirit stomak i ukloniti probavne smetnje. Ugodan miris čaja smiruje živčani sustav, a čaj predstavlja odličan tretman za ublažavanje grčeva, vjetrova i probavnih smetnji. Osim toga, menta je popularna alternativa za liječenje sindroma iritabilnog crijeva (IBS). Čak i u nedostatku trbušnih smetnji, neki travari preporučuju redovitu konzumaciju čaja od mente jer pomaže da cijeli gastrointestinalni sustav funkcionira fluidno.

Čaj od đumbira će ukloniti mučninu i pomoći na još neke načine. Đumbir, baš poput metvice i kamilice, može se koristiti za liječenje nadutosti. Čaj od đumbira također pomaže u reguliranju spore probave. Ipak, đumbir je najpoznatiji po njegovoj učinkovitosti u liječenju mučnine i povraćanja. Za razliku od raznih tableta protiv mučnine, đumbir ne uzrokuje pospanost. Možda je to razlog zašto je omiljen u kutiji za prvu pomoć mnogih pomoraca.

Priprema čaja: Pola žličice sušenog đumbira u prahu ubacite u šalicu vruće vode. Zasladite medom i konzumirajte navečer. Svježi đumbir je jednako učinkovit kao i suhe vrste. Dovoljno je staviti 2 do 3 tanke kriške korijena đumbira u šalicu vruće vode na deset minuta. Zasladite medom.

Zatvor – potaknite probavu

Laneno sjeme je bogato vlaknastim materijama, koje vezuju vodu u crijevima i razmekšavaju stolicu. Tri puta dnevno pojedite po jednu punu kašičicu oljuštenog lanenog sjemena, i uz to popijte pola litre vode. Laneno sjeme možete da stavite i u musli.

- Google oglasi -

Novi Sadržaj

Majčina dušica (Thymus serpyllum)

Majčina dušica (Thymus serpyllum L.) u narodu poznata još kao "babina dušica" ili "materinka" je trajna biljka iz porodice...

Maslačak (Taraxacum officinale)

Maslačak (Taraxacum officinale) je trajna zeljasta biljka iz porodice glavočika (Asteraceae), s vrlo razvijenim korijenom iz kojega raste rozeta...

Vitiligo: vrste, simptomi, uzroci i liječenje

Bolest se može javiti u bilo kojoj životnoj dobi, u svim rasama i u oba spola. Vitiligo je stanje...

Prirodni eliksir ljepote i zdravlja – Za šta je dobro koristiti kantarionovo ulje

Kantarion ili gospina trava je biljka koja ima mnoga ljekovita svojstva, bere se u maju i junu u vrijeme...
- Google oglasi -

Proljetna alergija, borba s peludom i oslobađanje od neugodnih simptoma

Za neke je proljeće izvor radosti i dobrog raspoloženja, a za druge je sezona muke i patnje. Naime, sve...

Rosopas (Chelidonium majus)

Rosopas (Chelidonium majus) u narodu poznata još kao “rusa” ili “zmijino mlijeko”, dolazi iz porodice Makovki (Papaveraceae). Ime rodu...

Ovo morate pročitati

Održite vaše zube čistima i zdravima

Zdravi i lijepi zubi preduvjet su općeg zdravlja i...

5 znakova vašeg tijela koji pokazuju da ste lošeg zdravlja

Naš organizam je nevjerojatan stroj na koji utječe niz...
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas