Herbarium – Orah

-

Nazivi biljke

Familija: Juglandaceae
Narodni: Orah pitomi
Latinski: Juglans regia
Ljekarski: Juglandis folia, pericarpium
Engleski: Persian walnut
Njemački: Walnuss
Talijanski: Noce
Francuski: Le noyer

Nalazište:

Raste po panjevima, vrtovima, parkovima i drvoredima.

Opis:

To je do 25 m visoko stablo neparno perastih, ponešto pilastih listova. Plod je okrugao, najprije zelen, zatim crn, a u njemu je koštunjava ljuska i jezgra. Cvijet čine dugoljaste mace: to su prašnički cvjetovi.

- Google oglasi -

Sadrži:

Željezo, kalij, kalcij, fosfor, sumpor, galnu, jabučnu i limunovu kiselinu, tanin, 56% masnoće, 15% bjelančevina, 12% ugljikohidrata, 2% raznih soli, glikozida, juglandina, 0,30%. eteričnog ulja katranskog mirisa, juglena, inozitola i smole.

Bere se:

Cvate u svibnju. Bere se mlado lišće u proljeće, a zreo plod u jesen. Orahovo ulje ravno je po vrijednosti maslinovom. Mlado se lišće odmah suši, bez prevrtanja. Ozlijeđeni, otpali ili u jesen brani listovi ne vrijede. Svježe je lišće aktivnije od suhog.

Pripremanje lijeka, primjena i djelovanje:

Čaj od mladog, još nepotpuno razvijenog lišća, koji se priprema tako da se 20 g toga lišća sa 4 velike žlice meda prelije s 1 I kipuće vode, i nakon 10min. procijedi, pije se triput dnevno, i to po 1 šalica poslije jela, radi liječenja od plućnih bolesti, škrofula, katara crijeva i želuca, te radi čišćenja od crijevnih nametnika. Upotrijebljen kao oblog, taj čaj liječi od upale očiju. Na salatu od krumpira stavimo 6 velikih žlica orahova ulja, pa je pojedemo navečer: to će sutradan sigurno istjerati trakavicu. Protiv bijelog cvijeta u žena treba 4-5 velikih žlica orahova sitno isječenog lišća kuhati 5 min. u ½ I vode, procijediti kroz čistu lanenu krpu i .time ispirati rodnicu.

Isti se čaj može upotrijebiti i za obloge koji se stavljaju na prišteve i čireve. Kupke u čaju od 1,5 kg orahova lišća, kuhanog u 10 I vode, jačaju organizam, naročito slabunjave djece, pomažu lučenje loših sokova iz tijela, liječe od osipa i škrofula. Kupelj treba da bude zagrijana na 35° C. Protiv škrofula, guka, rana i čireva treba 10 g suhog ili 50 g svježeg lišća s 1 velikom žlicom meda popariti s 2,5 dl kipuće vode, kuhati još 10 min. i zatim procijediti. Piju se 2-3 šalice dnevno, i to svakih pol sata po 1 velika žlica. Istodobna se stavljaju oblozi od odvara koji se priprema tako da se 5 g lišća i 10 g zelenih ljusaka kuha 20 min. u 1 l vode. Čaj od 6-8 g zelenih ljusaka oraha kuhanih 5 min. u ½ I vode liječi od katara želuca i crijeva i jača mišiće. Od mladih zelenih plodova oraha, dok ih još možemo probosti iglom, kuha se kompot i priprema ekstrakt. Močeni u rakiji daju tinkturu koja otklanja probavne smetnje.

- Google oglasi -

Uzimaju se 1-2 likerske čašice dnevno. Dobro je ½ kg zelenih oraha, ili samo ljusaka, kuhati u 1 I vode 2 sata na tihoj vatri, zatim procijediti, dodati dvaput toliko meda i kuhati dalje dok se ne zgusne u sirup. Taj se sirup sprema u bočice, a da se nebi kvario, nalije se odozgo rakije ili konjaka. U svim navedenim slučajevima može se mjesto čaja uzimati taj sirup, i to 3-4 puta dnevno po 1 kavska žličica na 1 šalicu vode. U slučaju angine, čireva i gnojnih rana u ustima i grlu treba 1 veliku žlicu sirupa staviti u čašu vode, promiješati i time grgljati. Radi reguliranja probave treba nazrezati 15 zelenih oraha, staviti u staklenku od 1,5 I, preliti rakijom ili konjakorn, dodati 30g osušene narančine kore, komad cimetove kore i 6-8 klinčića, pa staklenku ostaviti na suncu ili na toplom mjestu 6-8 tjedana. Pije se ujutro i navečer po 1 mala čašica. Ako se 1 velika žlica sirupa, bez meda ili šećera, dobro izmiješa sa čistom svinjskom mašću, pa se doda malo bergamotova ulja, to služi za masažu i obloge protiv škrofuloze, otečenih žlijezda i upalnih oteklina.

Pržena i u prah stučena orahova jezgra uzima se 2-3 puta dnevno, koliko stane na vrh noža, protiv nadimanja, a u prah stučena pržena ljuska zrelog oraha uzima se također 2-3 puta dnevno, koliko stane na vrh noža, s malo vina radi lakšeg mokrenja. Za jačanje probavnih organa i mišića dobro je 60 g ekstrakta od orahova lišća i 120g glicerina politi s 300ccm desti- Hrane ili prekuhane vode, pa piti po 1 kavsku žličicu poslije objeda i večere. Svaka žličica sadrži po 1 g ekstrakta. Zbog tanina što ga sadrži, čaj od 50 g orahova lišća, kuhanog u 1 I vode 10 min. i procijeđenog kroz čistu platnenu krpu, služi za ispiranje rodnice radi liječenja od bijelog cvijeta. Orahovo ulje dobiva se tako da se nezrele ljuske kuhaju u ulju na pari, uz dodatak male količine amonijaka.

To ulje služi za mazanje kože radi zaštite od opekotina pri sunčanju. Za izradu sirupa, ekstrakta i drugih galenskih preparata upotrebljavaju se još zelene i svježe ljuske i lišće, jer samo tada sadrže nerastvorene ljekovite tvari; kasnije se one promijene i pokvare. Mladi, još zeleni orasi (Juglandis immaturi fructus), kao i zelene ljuske, sadrže, uz ostalo, osobito mnogo vitamina C. Od sasvim mladih oraha, dok se još nije formirala jezgra s košticom, priprema se slatko koje je korisno za slabokrvne i za slabunjavu djecu. Budući da se ne kuhaju, svi vitamini i ostali ljekoviti sastojci ostaju sačuvani. Od čaja, koji se priprema od zelenih oraha, stavljaju se oblozi preko očiju, radi jačanja vida.

- Google oglasi -
Prethodni članak
Naredni članak

3 KOMENTARI

Comments are closed.

Novi Sadržaj

Majčina dušica (Thymus serpyllum)

Majčina dušica (Thymus serpyllum L.) u narodu poznata još kao "babina dušica" ili "materinka" je trajna biljka iz porodice...

Maslačak (Taraxacum officinale)

Maslačak (Taraxacum officinale) je trajna zeljasta biljka iz porodice glavočika (Asteraceae), s vrlo razvijenim korijenom iz kojega raste rozeta...

Vitiligo: vrste, simptomi, uzroci i liječenje

Bolest se može javiti u bilo kojoj životnoj dobi, u svim rasama i u oba spola. Vitiligo je stanje...

Prirodni eliksir ljepote i zdravlja – Za šta je dobro koristiti kantarionovo ulje

Kantarion ili gospina trava je biljka koja ima mnoga ljekovita svojstva, bere se u maju i junu u vrijeme...
- Google oglasi -

Proljetna alergija, borba s peludom i oslobađanje od neugodnih simptoma

Za neke je proljeće izvor radosti i dobrog raspoloženja, a za druge je sezona muke i patnje. Naime, sve...

Rosopas (Chelidonium majus)

Rosopas (Chelidonium majus) u narodu poznata još kao “rusa” ili “zmijino mlijeko”, dolazi iz porodice Makovki (Papaveraceae). Ime rodu...

Ovo morate pročitati

NA NOGE LAGANE: Najlakši način da otklonite posljedice dugog sjedenja

Cjelodnevno sjedenje ima izuzetno negatvno djelovanje na organizam. Toliko...

Savjeti korisni za borbu protiv žgaravice

Ona se liječi promjenama štetnih životnih navika i pomoću efikasnih...
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas