Koliko je zapravo važno prati voće i povrće prije konzumacije?

-

Puno možemo naučiti o osobi ako s njom provedemo neko vrijeme u kuhinji. Neki ljudi samo će ubaciti mrkvu u sokovnik (bez prethodnog pranja) dok će drugi detaljno oprati čak i naranče. Koji način je ispravan?

Kao i kod većine drugih stvari, kod pranja voća i povrća najbolja je zlatna sredina. Često se pogrešno misli da je poanta pranja namirnica rješavanje nataloženih pesticida, primjerice onog sjajnog sloja na jabukama ili bijelih točkica na narančama.

- Google oglasi -

No zapravo je količina pesticida koja se nalazi na poljoprivrednim proizvodima uglavnom unutar dozvoljenih granica (iako to može ovisiti o samoj namirnici i činjenici da li je uvezena iz neke daleke zemlje). Veći problem predstavljaju patogeni mikroorganizmi – to mogu biti bakterije, virusi ili paraziti, piše Fini recepti.

Što se događa kada pojedemo zaraženo voće i povrće?

Mikroorganizmi koji se nalaze na vašoj svježoj hrani mogu izazvati mnogo stvari, od lagane boli u trbuhu do ekstremnih pa čak i smrtnih slučajeva! Jeste li čuli za salmonelu, E. coli, listeriju ili hepatitis A? To su samo neke od mogućih posljedica, a od nekih doista možete postati ozbiljno bolesni. Pranje prije konzumiranja i pripreme poljoprivrednih namirnica jednostavna je praksa kojom možete smanjiti rizike od svih ovih oboljenja.

Kako učinkovito oprati voće i povrće?

Poljoprivredne proizvode najbolje je oprati prije same upotrebe (ne onda kada ih donesemo iz trgovine) za što nam je dovoljan mlaz hladne vode. Voće i povrće s mekanom kožom možete lagano trljati, a ono s tvrđom kožom možete lagano izribati (u posljednje vrijeme na tržištu se pojavljuju i posebne četkice za čišćenje voća i povrća).

Treba napomenuti i da voće s nejestivom korom (naranče, banane, avokado, dinje) također treba oprati, međutim nije ih potrebno ribati ili nešto slično. Razlog za to (iako se na prvi pogled čini nepotrebno) leži u činjenici da bakterije i ostale mikroskopske prijetnje mogu prijeći s vanjske strane kore na dio voća koji zapravo jedemo.

- Google oglasi -

Novi Sadržaj

Majčina dušica (Thymus serpyllum)

Majčina dušica (Thymus serpyllum L.) u narodu poznata još kao "babina dušica" ili "materinka" je trajna biljka iz porodice...

Maslačak (Taraxacum officinale)

Maslačak (Taraxacum officinale) je trajna zeljasta biljka iz porodice glavočika (Asteraceae), s vrlo razvijenim korijenom iz kojega raste rozeta...

Vitiligo: vrste, simptomi, uzroci i liječenje

Bolest se može javiti u bilo kojoj životnoj dobi, u svim rasama i u oba spola. Vitiligo je stanje...

Prirodni eliksir ljepote i zdravlja – Za šta je dobro koristiti kantarionovo ulje

Kantarion ili gospina trava je biljka koja ima mnoga ljekovita svojstva, bere se u maju i junu u vrijeme...
- Google oglasi -

Proljetna alergija, borba s peludom i oslobađanje od neugodnih simptoma

Za neke je proljeće izvor radosti i dobrog raspoloženja, a za druge je sezona muke i patnje. Naime, sve...

Rosopas (Chelidonium majus)

Rosopas (Chelidonium majus) u narodu poznata još kao “rusa” ili “zmijino mlijeko”, dolazi iz porodice Makovki (Papaveraceae). Ime rodu...

Ovo morate pročitati

Priprema kože za sunčanje pravilnim odabirom namirnica

Osim što ćete ojačati imunitet i poboljšati opšte zdravlje,...

Izbjegnite bore na koži

Bore na koži, poput sjede kose ili oslabljenoga vida...
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas