Koliko nam je zaista potrebno hrane dnevno?

-

Često smo se već pitali koliko, zapravo, hrane treba odraslom čovjeku? Da li se moramo ravnati prema broju kalorija, ili na neki drugi način regulirati tjelesnu težinu, da bismo se očuvali od pothranjenosti?

Računanje kalorija je nepotpuno kao i svaka shema. Stoga može biti samo teoretsko usmjeravanje, a tačne šeme za računanje kalorija nema niti će je biti. Potreba za hranom ovisi o mnogim okolnostima koje se stalno mijenjaju, pa šeme u praksi više štete nego koriste.

- Google oglasi -

Tjelesna težina ima pri tom, sigurno, izvjesnu ulogu jer jak čovjek treba normalno, bolje rečeno teoretski, više hrane od mršavog. Možda je upravo taj mršavi mnogo vitalnije naravi koja više sagorijeva, nego mirni, veliki i čvrsti, pa naš račun opet nije pravilan.

Koliko hrane trebate dnevno

Veseo čovjek, prijazne naravi, treba manje hrane od nezadovoljnog i mrzovoljnog čovjeka kojemu zbog njegove duševne povećane djelatnosti žlijezde bolje rade. Zato bolje probavlja hranu i bolje je iskorištava. Jedna stara istinita poslovica kaže da se ne živi od onoga što se pojede, nego od onoga što se probavi.

Razlika je da li radimo u vrtu lopatom i krampom, ili sjedimo u uredu. Pri izboru hrane moramo i na to misliti. Jednako je tako od presudne važnosti i za količinu i vrstu hrane da li živimo u našim krajevima, Švicarskoj, Africi, ili u Kaliforniji. Nećemo se pouzdati u šeme koje se mijenjaju kao sve čovječje, kao moda. Siguran je savjet da se možemo pouzdati jedino u uređaj našeg tijela, koji radi automatski i u normalnim razmjerima sam od sebe regulira potrebu za hranom.

Tako ćemo najbolje proći u umjerenom pojasu svoje domovine, na visokom sjeveru, te u tropskim stepama i pustinjama. Važno je samo da jedemo što prirodnije proizvode i da, po mogućnosti, izbjegavamo sve što je bezvrijedno.

- Google oglasi -

U prehrani ne smijemo biti suviše jednostrani. Što više dozvolimo prirodi da djeluje svojim neizvještačenim mogućnostima, to više će nas voditi svojim pouzdanim unutrašnjim glasom i neće nam javljati samo o gladi i žeđi, nego i sitnije pojedinosti prema kojima se možemo ravnati, kao što je to sasvim razumljivo u naroda koji žive prirodno.

- Google oglasi -

Novi Sadržaj

Majčina dušica (Thymus serpyllum)

Majčina dušica (Thymus serpyllum L.) u narodu poznata još kao "babina dušica" ili "materinka" je trajna biljka iz porodice...

Maslačak (Taraxacum officinale)

Maslačak (Taraxacum officinale) je trajna zeljasta biljka iz porodice glavočika (Asteraceae), s vrlo razvijenim korijenom iz kojega raste rozeta...

Vitiligo: vrste, simptomi, uzroci i liječenje

Bolest se može javiti u bilo kojoj životnoj dobi, u svim rasama i u oba spola. Vitiligo je stanje...

Prirodni eliksir ljepote i zdravlja – Za šta je dobro koristiti kantarionovo ulje

Kantarion ili gospina trava je biljka koja ima mnoga ljekovita svojstva, bere se u maju i junu u vrijeme...
- Google oglasi -

Proljetna alergija, borba s peludom i oslobađanje od neugodnih simptoma

Za neke je proljeće izvor radosti i dobrog raspoloženja, a za druge je sezona muke i patnje. Naime, sve...

Rosopas (Chelidonium majus)

Rosopas (Chelidonium majus) u narodu poznata još kao “rusa” ili “zmijino mlijeko”, dolazi iz porodice Makovki (Papaveraceae). Ime rodu...

Ovo morate pročitati

Narodni lijekovi za srčane tegobe

Rak je bolest od koje ljudi najviše strahuju, no...

Pomoć kod migrene

Migrena, Jedna od najdjelotvornijih metoda jeste naizmjenično ispiranje svakog...
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas