Herbarium – Steža

-

Herbarium - Steža Herbarium - Steža

Nazivi biljke

Familija: Rosaceae
Narodni: Steža
Latinski: Potentilla tormentilla
Ljekarski: Rhizoma tormentillae
Engleski: Tormentil
Njemački: Ruhrwurz
Talijanski: Tormentilla
Francuski: Le quinquefolie

Nalazište:

Raste po šumama, šumskim livadama i pašnjacima, na vlažnom tlu.

- Google oglasi -

Opis:

To je uspravna, zeljasta, 20-30 cm visoka, trajna, razgranata stabljika. Perasti su listovi u gornjem dijelu sjedeći, bez peteljke, a u donjem na vrlo kratkim peteljkama, dugoljasti, kopljasti, duboko pilasti. Žuti cvijet sa 4 latice ima dugu peteljku koja raste iz račvastih grana, ili iz pazušca gornjih listova. Korijen je debeo, drvenast, raste uspravno, ana presjeku pocrveni kao krv zbog taninskog crvenila.

Sadrži:

Željezo, 17-20% tanina, 20–30% flobatanina, topiva tormentil-crvenilo, organske kiseline, tormentol, smolu, gumu i škrob.

Bere se:

Cvate od lipnja do jeseni. Mlado lišće sabire se ljeti, a korijen u proljeće i jesen. Podanak se prije sušenja opere, korjenčići odstrane, pa se suši na suncu ili na umjetnoj toplini. Vrlo je trpka okusa.

Pripremanje lijeka, primjena i djelovanje:

I korijen (podanak) i lišće upotrebljavaju se protiv proljeva, osobito krvavog, protiv groznice i šećerne bolesti, i to u obliku čaja, praška i tinkture. Čaj od 1 žlice korijena, kuhanog u 2,5 dl vode, zacjeljuje rane i zaustavlja krv. Uzima se prvi sat svakih 20 min., a kasnije svaki sat, po 1 veliku žlicu. Ako se kuha s jednakom količinom hrastove kore (Cortex quercus), liječi od jakoga krvavog proljeva, dizenterije, bacanja krvi, pomaže u slučaju otečene jetre i slezene.

- Google oglasi -

Protiv uloga, žutice, groznice, za čišćenje pluća i jetre treba u 2 dl vode i 2 dl vina kuhati 2 velike žlice korijena steže. Pije se svaka 2 sata po 1 velika žlica. Protiv povratne groznice uzima se 3-4 puta dnevno prašak od korijena, koliko stane na vršak noža u vinu ili šećernoj vodi.

Oblozi od jakog uvarka korijena steže najbolji su lijek protiv otvorenih rana, čireva, osipa i od uboda kukaca. Oblog treba obnoviti čim se posuši. Mogu se ta mjesta namazati i mašću od stežina praška koji se izmiješa sa svinjskom mašću. Odvar se priprema tako da se 30 g korijena steže kuha 5 min. u 1 I vode. Pije se triput dnevno po 1 šalica, prije jela.

Dobro je 1 veliku žlicu mješavine od 40 g usitnjena korijena steže i 60 g hrastove kore kuhati 10 min. u 2,5 dl vode. Pije se u gutljajima u toku dana, protiv jačeg proljeva. Protiv dizenterije treba po 20 g korijena steže, šumske jagode (Fragaria vesca), kamilice (Flos chamomillae) i ploda borovnice (Vaccinium Myrtillus) usitniti i 3 velike žlice te mješavine poklopljeno kuhati 5 min. u ½ l vode, pa ostaviti da to poklopljeno stoji preko noći. Pije se u toku dana umjesto vode.

Dobro je lOg steže i 5 g hrastove kore kuhati pol sata u 2 dl vode, zatim .dodati 5 g kamilice, poklopiti i .nakon 15 min. procijediti. Kad se ohladi, ispire se time nos ili se u tome natopljena vata drži u nozdrvi radi zaustavljanja krvarenja iz nosa.

Tinkturu od steže dobivamo močenjem šake zdrobljenog korijena ulI alkohola. Uzima se, prema potrebi, 25-30 kapi tinkture u malo vode, i to navečer, prije spavanja, radi osvježenja tjelesnih sokova, poticanja organa na rad i jačanja slabih i starih.

Uvarak s pol vode i pol octa omekšava tvrde. čireve i čisti ih. U slučaju uloga oblog smanjuje bolove. Protiv kostobolje i reume stavlja se vruć oblog od 30 g korijena kuhanog 3-5 min. u 2,5 dl octa. Mladi suhi listovi mogu u nuždi, zamijeniti ruski čaj.

Protiv srčanih smetnji – kao posljedice reume djelotvorni su ovi pripravci: U ½ l 60 postotnog alkohola može se močiti 1 velika žlica narezanog korijena steže 10 dana, i zatim otfiltrirati. Uzima se po 20-25 kapi u malo vode više puta dnevno. Dobro je, također, pol staklenke napuniti narezanim korijenom steže, pa do vrha nadoliti jakom rakijom, začepiti i ostaviti na suncu 6-8 tjedana, a zatim profiltrirati. Uzima se 3-4 puta dnevno po 15-20 kapi na šećeru ili u vodi.

Za jačanje organizma dobro je ulI crnog vina namočiti 80 g narezanog korijena steže, začepiti, ostaviti da stoji 10 dana uz povremeno mućkanje i zatim otfiItrirati. Pije se po 1 rakijska čašica triput dnevno prije jela. Ako se pojavi krv u mokraći, dobro je 4 velike žlice mješavine od po 20 g steže, stolisnika (Achillea millefolia), karnilice, plućnjaka (Pulmonaria officinalis) i krasuljka (Bellis perenis) popariti sa ½ l ključale vode, poklopiti i nakon 4 sata procijediti. Pije se svaka 2 sata po 1 velika žlica.

Protiv upale grla i usta treba 2 velike žlice mješavine od po 20 g steže, bedrenike (Pimpinella saxifraga), stolisnika, kamilice i kadulje (Salvia officinalis) popariti s 3 dl ključale vode zaklopiti i nakon 2 sata procijediti. To služi za grgljanje. Za ispiranje rana i obloge služi ovaj odvar: 25 g steže kuha na ¼ sata u ½ l vode, zatim se tome doda 25 g lista stolisnika, poklopi se i pošto ostoji 5 sati, procijedi.

Herbarium - Narodnilijek.com

- Google oglasi -

Novi Sadržaj

Majčina dušica (Thymus serpyllum)

Majčina dušica (Thymus serpyllum L.) u narodu poznata još kao "babina dušica" ili "materinka" je trajna biljka iz porodice...

Maslačak (Taraxacum officinale)

Maslačak (Taraxacum officinale) je trajna zeljasta biljka iz porodice glavočika (Asteraceae), s vrlo razvijenim korijenom iz kojega raste rozeta...

Vitiligo: vrste, simptomi, uzroci i liječenje

Bolest se može javiti u bilo kojoj životnoj dobi, u svim rasama i u oba spola. Vitiligo je stanje...

Prirodni eliksir ljepote i zdravlja – Za šta je dobro koristiti kantarionovo ulje

Kantarion ili gospina trava je biljka koja ima mnoga ljekovita svojstva, bere se u maju i junu u vrijeme...
- Google oglasi -

Proljetna alergija, borba s peludom i oslobađanje od neugodnih simptoma

Za neke je proljeće izvor radosti i dobrog raspoloženja, a za druge je sezona muke i patnje. Naime, sve...

Rosopas (Chelidonium majus)

Rosopas (Chelidonium majus) u narodu poznata još kao “rusa” ili “zmijino mlijeko”, dolazi iz porodice Makovki (Papaveraceae). Ime rodu...

Ovo morate pročitati

Ljekovita svojstva biljke zdravac – Za šta se koristi zdravac čaj

Zdravac (Geranium macrorrhizum) je dugovječna mirisna ljekovita planinska biljka....

Fizička neaktivnost štetnija od debljine

Kada se radi o srčanim oboljenjima, dobra fizička kondicija...
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas