Limunova trava se upotrebljava kao začin i kao lijek

-

Limunova trava (lat. Cymbopogon citratus) potiče iz tropskih krajeva južne i jugoistočne Azije i Australije. Zbog velikih mogućnosti upotrebe prvenstveno u ishrani, limunova trava se dosta gaji također širom svijeta, posebno u SAD…

Ova biljka ima oko 50 različitih vrsta a koriste se tek dvije. Limunova trava ima dugo, tanko sivozeleno lišće i lukovičastu osnovu. Citral je esencijalno ulje koje ova biljka sadrži i koje joj daje kiselkasti miris i ukus.

- Google oglasi -

Sadrži vitamine, minerale i antioksidanse potrebne za očuvanje organizma. Od limunske trave može se napraviti sok ili čaj, a vrijedno je i esencijalno ulje. 

Ljekovitost limunove trave

Limunova trava se vjekovima koristi u Indoneziji i Maleziji kao biljni lijek. Poznata je njena upotreba u liječenju depresivnih stanja, nervoze, probavnih poremećaja.

Utiče blagotvorno na opšte zdravlje organizma a prema nekim istraživanjima biće djelotvorna i u borbi sa tumorima. Za osobe koje su na tretmanu hemoterapijom, preporučuje se da piju oko 1,5 l soka limunove trave onih dana kada imaju zračenje ili hemoterapiju. Sok se pravi tako što se u vruću vodu doda malo usitnjene limunove trave.

Za izradu soka od limun trave potrebni su sljedeći sastojci:

- Google oglasi -
  • 250g lišća limunske trave
  • 1L vode
  • 150  šećera (ili meda)
  • 1/4 žličice soli

Priprema soka:

  • Zagrijte vodu u širokom loncu do vrenja
  • Zatim očišćene i narezane stapke limunske trave ostavite u vodi koja ključa 5 – 8 minuta
  • Procijedite vodu i dodajte joj šećer i sol
  • Miješajte dok se sve dobro ne otopi, vratite sok u lonac i na srednjem plamenu zagrijte do tačke vrenja
  • Uklonite sok s vatre, ostavite ga da se ohladi i onda prelijte u boce
  • Ovaj sok možete držati u hladnjaku najdulje 2 – 3 dana nakon pripreme.

Čaj od limunove trave

Čaj od limunove trave pravi se od suhog lišća ove biljke a može se kupiti u apotekama i prodavnicama zdrave hrane. Osim što osvježava, ovaj čaj smiruje napetost, ljekovito deluje na jetru i žuč, pomaže kod loše probave, bolova u želucu. Osim u vidu ljekovitog čaja, rasprostranjena je i primjena limunove trave u medicini i kozmetičkoj industriji. Priprema čaja od limun trave:

  • Grubo nasjeckajte dvije stabljike limunske trave (srednje veličine).
  • Prokuhajte 2 – 3 dcl vode i prelijte preko stapki limunske trave i nekoliko listića mente.
  • Ostavite da odstoji 10 – ak minuta, procijedite i po želji zasladite.

Limunova trava kao začin i hrana

Limunova trava se najprije upotrebljava kao izvrstan začin u supama, čorbama, za jela od živinskog mesa, ribe i morskih plodova. Odlično se po ukusu slaže sa čilijem i bijelim lukom. Također, limunova trava je baza za mnoga popularna pića u Aziji.

Limunova trava koristi se kao sviježa, ili kao osušena, i u prahu. U vidu praha se dodaje nekim pićima i čajevima.

Da bi bila ukusna, svježa limunova trava treba da ima sočnu zdravu lukovicu i duge zelene listove. Čisti se kao mladi luk a možete je koristiti za supe, salate, variva, za grilovanje, sosove pa i za slatkiše. Obično se za jelo koristi donji deblji dio stabljike limunove trave. Može se koristiti veći dio biljke – cijeli listovi i vrhovi listova. Dodajte listove limunove trave u prženo ili bareno povrće i Vaše jelo će dobiti egzotičnu aromu.

Limunova trava uzgoj

Ako želite da gajite limunovu travu, dovoljno je da reznicu stabljike stavite u vodu na sunčanom mjestu. Očekujte da nakon 7 dana pusti korijen, tada treba da je zasadite. Limun travu možete gajiti u saksiji. Voli sunce i zemljište bogato azotom. Gajite je na temperaturi od 15 do 29 stepeni i vodite računa da zemlja u saksiji nikada ne bude suha. Potrebno je povremeno prihranjivanje azotnim gnojivom i redovno zalivanje ali ne po jakom suncu kako listovi ne bi dobili mrlje.

Limunska trava eterično ulje

Eterično ulje od limunove trave deluje protivupalno, i blago sedativno a snižava i krvni pritisak. Primjenjuje se lokalno jer ima i antiseptičko dejstvo i antibakterijsko djelovanje. Odlična je za tretman sportskih povreda, kod modrica i istegnuća. Ulje se koristi i za čišćenje masne kože, a u aromaterapiji kao relaksirajuće sredstvo.

Koristi se također za njegu kože sa proširenim porama i jakim naslagama celulita. Medjutim, oprez je potreban kod osjetljivih osoba jer može izazvati alergijske reakcije na koži, a ulje se ne smije koristiti kod djece koja su mlađa od 6 godina, kod trudnica i dojilja.

Limunova trava protiv komaraca – Ako limunovu travu gajite u kući ili u stanu, insekti će Vas zaobilaziti u širokom luku a pogotovo komarci.

- Google oglasi -

Novi Sadržaj

Majčina dušica (Thymus serpyllum)

Majčina dušica (Thymus serpyllum L.) u narodu poznata još kao "babina dušica" ili "materinka" je trajna biljka iz porodice...

Maslačak (Taraxacum officinale)

Maslačak (Taraxacum officinale) je trajna zeljasta biljka iz porodice glavočika (Asteraceae), s vrlo razvijenim korijenom iz kojega raste rozeta...

Vitiligo: vrste, simptomi, uzroci i liječenje

Bolest se može javiti u bilo kojoj životnoj dobi, u svim rasama i u oba spola. Vitiligo je stanje...

Prirodni eliksir ljepote i zdravlja – Za šta je dobro koristiti kantarionovo ulje

Kantarion ili gospina trava je biljka koja ima mnoga ljekovita svojstva, bere se u maju i junu u vrijeme...
- Google oglasi -

Proljetna alergija, borba s peludom i oslobađanje od neugodnih simptoma

Za neke je proljeće izvor radosti i dobrog raspoloženja, a za druge je sezona muke i patnje. Naime, sve...

Rosopas (Chelidonium majus)

Rosopas (Chelidonium majus) u narodu poznata još kao “rusa” ili “zmijino mlijeko”, dolazi iz porodice Makovki (Papaveraceae). Ime rodu...

Ovo morate pročitati

Da li je dobro piti vodu koja je prenoćila u čaši

Koliko je važan redovan unos vode u organizam pokazuju...

Ovo je hrana koju zauvijek trebate izbaciti s trpeze

Sigurno vas neće ubiti kad ih pojedete, ali njihova...
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas