Depresija je bolest sa bezbroj lica koju nije lako uočiti ni liječiti

-

depresijaDepresija je jedna od najčešćih bolesti današnjeg čovjeka. Broj oboljelih u svijetu mjeri se u milijunima, a prisutna je i tendencija povećanja broja oboljelih.

Zašto je to tako i šta je tačno depresija? Šta uzrokuje depresiju? Te mora li uopšte postojati uzrok? Iako na ova pitanja nije lako odgovoriti, važno je tražiti odgovor da bi se što prije pružila pomoč.

- Google oglasi -

Depresivne osobe tipično osjećaju žalost i beznađe. One gube sposobnost osjećanja zadovoljstva i nisu više zainteresirane za aktivnosti koje su ih ranije veselile i u kojima su uživale.

Šta je depresija?

Depresija je bolest sa bezbroj lica koju nerijetko nije lako uočiti ni razlikovati. Izraz depresija vrlo se često koristi u medijima i u svakodnevnom govoru, što je ponekad opravdano, ponekad i neopravdano.

Tako se depresijom naziva i ono što nije prava depresija, već samo neki oblik neraspoloženja ili nezadovoljstva. Nadalje, granica između običnog neraspoloženja i depresije često je tanka i nejasna. Svi smo ponekad neraspoloženi, što ne znači da smo u depresiji. Neraspoloženje traje kraće vrijeme, jasnijeg je uzroka kojeg onda lakše i otklanjamo.

Nekada ju je lako prepoznati i dijagnosticirati, a nekada teško. Ispravna i pravovremena dijagnoza predstavlja najvažnije polazište za ispravno liječenje.

Depresija je ozbiljna bolest koju bi trebalo na vrijeme prepoznati, vrlo pažljivo shvatiti i obavezno liječiti.

- Google oglasi -

Simptomi koji ukazuju na depresiju

Osoba koja je u depresiji nerijetko se pretrpava obavezama i žuri s jednog zadatka na drugi kako ne bi morala razmišljati ili razgovarati o onome što ju muči, pri čemu je često dovoljno da netko zagrebe po površini osjećaja koje skriva, pa da se cijeli taj zid raspadne.

Pretjerana sklonost plakanju, negativnom gledanju na stvari, trajan osjećaj da će sve čime se bavimo poći po zlu, te nemoć da primijetimo da su neke stvari ipak završile dobro unatoč našim negativnim očekivanjima.

Neobjašnjivi bijes također je jedan od načina izražavanja depresije: Na primjer, ako se osoba ne može nositi s tugom zbog toga što ju je povrijedio partner, umjesto da s njim riješi probleme, ponekad može reagirati tako da je stalno ljutita i viče na djecu.

Prirodni lijekovi protiv depresije

Jedan od okidača depresije može biti loše stanje organizma te nedostatak vitamina i minerala te hranjivih tvari koje će pokrenuti organizam. Zdrava hrana utiče na organizam te ravnotežu tvari u mozgu koje utiču na raspoloženje te omogućuju normalan rad moždanih stanica.

Blaga depresija može se pojaviti sa nedostatkom cinka u organizmu

Poboljšava oslobađanje energije iz moždanih stanica. Namirnice bogate cinkom su: meso, školjke, žumanjci, grah, cjelovite žitarice te korjenasto povrće.

Folna kiselina

Potiče proizvodnju serotonina koji poboljšava raspoloženje. Folnom kiselinom uglavnom je bogato tamnozeleno lisnato povrće.

Kalcij

Pomaže u aktivaciji enzima koji su potrebni za normalan rad moždanih stanica. Namirnice bogate kalcijem su: mliječni proizvodi, lisnato zeleno povrće, mahunarke, jezgričasto voće i sjemenke. Magnezij također podržava normalan rad moždanih stanica, a sadrže ga: školjke, grah, cjelovite žitarice, tamnozeleno lisnato povrće i jezgričasto voće.

Depresija se liječi gospinom travom

Najpoznatiji biljni lijek protiv depresije je gospina trava koja djeluje na blagu i umjerenu depresiju. Gospinu travu potrebno je konzumirati u skladu s uputama koje su otisnute na ambalaži. Kod depresije vam može pomoći i čaj od mješavine divljeg ječma, sporiša i ginsenga.

Zeleni čaj

Pomoći će u oslobađanju od stresa te će poboljšati vašu koncentraciju, kao takav toplo se preporučuje starijim osobama koje se mogu osjećati depresivno i tužno. Kamilica je djelotvorna kod opuštanja i poboljšavanja sna.

- Google oglasi -

Novi Sadržaj

Kako napraviti domaći izotonični napitak kod kuće – bez šećera i bez hemije

Izotonični napitak postao je nezaobilazan među sportistima, rekreativcima, ali i svima koji se suočavaju s dehidracijom, jakim znojenjem ili...

Simptomi sunčanice kod djece: Kako ih prepoznati i šta poduzeti

Ljetne igre na suncu, duge šetnje i boravak na plaži mogu biti divni za djecu, ali i potencijalno opasni...

Biljka mirodjija: Više od običnog začina

Biljka mirodjija, poznata i kao kopar (Anethum graveolens), jedna je od onih biljaka koje često nalazimo u kuhinji, a...

Limeta – kraljevski citrus za zdravlje, mršavljenje i imunitet

Limeta je voćka koju mnogi pogrešno miješaju s limunom, no iako su slične na prvi pogled, limeta ima poseban...
- Google oglasi -

Znojenje noću: Zašto se znojimo noću i kako to spriječiti?

Znojenje noću je problem koji pogađa mnoge ljude, a može imati različite uzroke – od bezazlenih do ozbiljnih. Ako...

Bijelo vino i ruzmarin kao lijek: Drevni prirodni eliksir za zdravlje

U svijetu prirodne medicine, bijelo vino i ruzmarin kao lijek predstavljaju moćnu kombinaciju koja se koristi još od vremena...

Ovo morate pročitati

Zanimljivo?

Rani genetski trag za Alzheimerovu bolest, shizofreniju i autizam Promjene...

Hmelj protiv nesanice

Hmelj je odličan prirodni sedativ pa se zbog toga...
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas