Zdravstvene prednosti ginsenga

-

Osim tradicionalne kineske medicine, i naučna istraživanja podupiru dejstvo i ljekovitost ginsenga. Ginseng je jedan od najpopularnijih biljnih lijekova na svijetu. Ginseng je biljni dodatak napravljen od mesnatog korijena biljke ginseng. Postoje različite vrste ginsenga, ali američki ginseng (Panax quinquefolius) i azijski ginseng (Panax ginseng) su najčešći.

Korijenje ginsenga obično se prodaje u osušenom obliku kao tradicionalni lijek za koji se smatra da ima razne prednosti kao afrodizijak, stimulans i sredstvo protiv dijabetesa, kao i lijek za seksualnu disfunkciju kod muškaraca.

- Google oglasi -

Ginseng se također može dodati energetskim pićima, biljnim čajevima, tonicima za kosu i kozmetičkim proizvodima.

Ljekovitost ginsenga

Ginseng se tradicionalno koristi za poboljšanje cjelokupnog zdravlja.

Pokazalo se da biljka Ginseng štiti sistem za varenje, ublažuje stres, pomaže u mršavljenju, poboljšava cirkulaciju i moždanu aktivnost, jača organe i poboljšava imunitet. Zato je odlično sredstvo u borbi protiv zimskih prehlada i viroza.

Ginseng se tradicionalno koristi za povećanje energije i smanjenje umora. Neke studije ukazuju da se može poboljšati tjelesna izdržljivost i smanjiti osjećaj umora.

- Google oglasi -

Postoje neka istraživanja koja sugeriraju da ginseng može pomoći u regulaciji razine šećera u krvi, što može biti korisno za osobe s dijabetesom.

Ginseng se koristi i za poboljšanje seksualne funkcije, a neka istraživanja tvrde da može imati pozitivan utjecaj na seksualno zdravlje.

Komponente ginsenga imaju antioksidativna svojstva koja pomažu u zaštiti stanica od oštećenja izazvanih slobodnim radikalima.

Ograničena istraživanja pokazuju da ginseng može pomoći u snižavanju razine kolesterola koji doprinosi nakupljanju plaka u arterijama, što povećava rizik od bolesti koronarnih arterija i srčanog udara.

Ginseng je adaptogen, prirodna tvar za koju se vjeruje da pomaže tijelu u upravljanju stresom. Ginseng ima antioksidativna svojstva koja se nazivaju ginsenosid i koja mogu pomoći u smanjenju upale i oksidativnog stresa koji oštećuju stanice.

No ginseng ne treba uzimati ako osoba ima povišenu tjelesnu temperaturu ili ako se pojave nuspojave poput crvenih očiju, osipa ili proljeva. Starije osobe, trudnice, dojilje i kronični bolesnici obavezno bi se prije njegovog uzimanja trebali posavjetovati sa svojim ljekarom.

Ljekovit je samo korijen biljke Ginseng i u medicini se koristi samo korijen.

Kako se koristi ginseng

Suplementi ginsenga dolaze u obliku tableta, kapsula, ekstrakata ili praha. Tablete ili kapsule obično sadrže samljeveni korijen ili ekstrakt jedne ili više vrsta korijena ginsenga. Ljudima se obično savjetuje da uzmu jednu do dvije kapsule ginsenga dva puta dnevno s hranom.

Prah ekstrakta korijena ginsenga može se otopiti u vodi, soku ili smoothieju. Prašci su često u većim dozama od tableta ili kapsula. Također možete pronaći manje količine ginsenga dodane energetskim pićima i biljnim čajevima.

Ginseng u biljnom obliku možete koristiti na slijedeći način:

  • Guljenje i žvakanje sirovog korijena
  • Namakanje oguljenog sirovog korijena u vinu za stvaranje ekstrakta
  • Kuhanje oguljenog, sirovog korijena za pripremu čaja
  • Namakanje ili kuhanje suhog korijena ginsenga za stvaranje ekstrakta.
- Google oglasi -

Novi Sadržaj

Poriluk(prasa): Zaboravljeno povrće s moćnim utjecajem na zdravlje

Poriluk ili prasa je jedna od onih namirnica koja često ostaje u sjeni popularnijih povrća poput luka ili češnjaka,...

Tijelo ti šalje signale – prepoznaj simptome hormonalnih promjena na vrijeme

Hormonalne promjene utiču na gotovo svaki aspekt našeg tijela - od raspoloženja, apetita i sna, do menstrualnog ciklusa, plodnosti...

Dijeta sa paradajzom i krastavcima – prirodan plan za brzo mršavljenje i detoks

Kada tražite brz, lagan i prirodan način da izgubite višak kilograma, dijeta sa paradajzom i krastavcima nudi jednostavno rješenje....

Kako napraviti domaći izotonični napitak kod kuće – bez šećera i bez hemije

Izotonični napitak postao je nezaobilazan među sportistima, rekreativcima, ali i svima koji se suočavaju s dehidracijom, jakim znojenjem ili...
- Google oglasi -

Simptomi sunčanice kod djece: Kako ih prepoznati i šta poduzeti

Ljetne igre na suncu, duge šetnje i boravak na plaži mogu biti divni za djecu, ali i potencijalno opasni...

Biljka mirodjija: Više od običnog začina

Biljka mirodjija, poznata i kao kopar (Anethum graveolens), jedna je od onih biljaka koje često nalazimo u kuhinji, a...

Ovo morate pročitati

Glaukom (očni tlak) vrste, liječenje i prehrana kod glaukoma

Glaukom je progresivna bolest očnog živca koja, ako se...

Luk kao lijek

U narodnoj medicini luk koristimo kod bolesti krvožilnog sustava,...
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas