Medvjeđe grožđe – Uva biljka liječi urinarne infekcije

-

Medvjeđe grožđe ili medvjetka (lat. Arctosthylos uva-ursi) uglavnom je polegnuti grm obrastao jajastim, čvrstim i kožastim listovima dužine 2 do 3 m.

Cvjetovi bijele ili svjetlo-ružičaste boje obješeni su u grozdovima, a oblik im je zvonast. Plod je okrugla boba, crvene boje.

- Google oglasi -

Raste po suhim, rijetkim, pješčanim ili kamenitim borovim i drugim crnogoričnim šumama, među grmljem po sunčanim obroncima, po planinskim pašnjacima Balkanskog poluotoka, naročito u zapadnim dijelovima. Stanište ove biljke je otvorena osunčana mjesta planinskih područja.

Crveno Medvjeđe grožđe

Ljekoviti dio biljke: za lijek sabiru se listovi od maja do jula . Uva biljka je dugovječan zimzelen, vrlo razgranat, nizak grmić, koji je po zemlji sasvim polegao. Cvjetovi su mu sitni, zvonasti, ružičasti ili bijeli i više u malim grozdovima.

Plod je lijepa crvena, brašnjava, okrugla, mnogo sjemena bobica. Lišće je kožasto, debelo, golo, sjajno, tamno zeleno, sitno i lopatičasto. List je krut, kožast, lomljiv i vrlo debeo. Kad se baci na gomilu, zvoni, što je znak da je dobro osušen.

List se bere u proljeće kad je biljka u cvatu. Najbolji je mlad list sa zelenih grančica. U proljeće ubrani list posjeduje mnogobrojna ljekovita svojstva, jer tada ima najviše arbutozida. Listovi su neprijatnog, oporog i nagorkog ukusa, bez mirisa.

- Google oglasi -

Ljekovito bilje medvjeđe grožđe

Čaj od listova medvjeđeg grožđa ili medvjetke liječi povećanu prostatu, mokraćne organe, proljev i šećernu bolest. Listovi pomiješani s drugim ljekovitim biljem služe kao dezinfekcijsko sredstvo mokraćnih kanala, naročito kod kronične upale mokraćnog mjehura i drugih bolesti.

List se upotrebljava u obliku čaja za liječenje organa za mokrenje. Kod nas ljekari često daju umješan čaj od jednakih dijelova medvjeđeg grožđa i sitnice. Pri izradi čaja potrebno je list zdrobiti i duže kuhati, jer kožasta i čvrsta konzistencija lista otežava i onemogućava ekstrakciju arbutina i tanina.

Inače, list treba u apoteci čuvati čitav, jer se tako mnogo duže i bolje održi. Priprema se još i čaj protiv pijeska ili kamena u bubregu. Narodna imena: medvede grožđe, bubina boba, vučja jabuka, divlja maginja, jabučica, medvjeđe grožđice, medvjedovo uho, medvjeđi grozdić, planika, crvena planika i drugi.

Pripremanje čaja i djelovanje

Punu kašičicu isitnjenih listova preliti sa šoljom ključale vode, ostaviti otklopljeno 15 minuta. Piti tri puta dnevno.

Kod hladne pripreme, ostaviti da stoji od 8 do 12 sati u hladnoj vodi i piti 3 puta po jednu šolju dnevno.

Aktivni sastojcii medvjetke djeluju isključivo u mokraći koja je alkalna, čija je pH vrijednost iznad sedam! Stoga je bitno da se sa svakom dozom čaja uzima i pola čajne kašičice sode bikarbone. Alternativno, mogu se uzimati slični preparati koji alkalizuju (čine manje kiselim) mokraću, poput basenpulvera.

To znači da je zabranjeno uzimanje tvari koje zakiseljuju mokraću. To su svi gazirani slatki napitci, pogotovo ako sadrže fosfornu kiselinu (poput Coca-Cole, Fante, Pepsi Cole…), pretjerane količine sirćeta ili pretjerane količine agruma poput limuna.

Dijetetske mjere uključuju i smanjenje unosa slatkih namirnica (slatkiša, čokolade, kolača…), čijom razgradnjom nastaje veća količina kiselih tvari.

medvjede grozde

Nuspojave i neželjena djelovanja

Kod konzumiranja čaja od medvjetke urin poprima crvenkastu boju, što kod čovjeka može izazvati strah, sumnju i raznorazne misli – krv u urinu. Nepotrebno je paničiti, to je sasvim normalna pojava i dokazi da biljka djeluje i da su se svi njeni prirodni sastojci aktivirali, ujedno još jedna potvrda da je dobro znati šta konzumiramo i šta možemo očekivati kao nuspojavu!

Ako se osjete bolovi u želucu, nadražaj na povraćanje kod odraslih ili kod djece, trebalo bi prekinuti s uzimanjem medvjetke, te je zamijeniti čajem od svježih ili sušenih listova brusnice.

Čaj se ne savjetuje uzimati duže od tri sedmice.

Uva biljka je jedna od najboljih biljaka za uklanjanje urinarnih infekcija. Koristi se samo ograničen vremenski period jer ima iritirajuće dejstvo na mukozne membrane zida materice i bešike. Trudnice se moraju prije uzimanja čaja posavjetovati s doktorom.

Čaj se ne smije davati djeci mlađoj od 12 mjeseci, oprezna primjena potrebna je i kod osoba s osjetljivom želudačnom sluznicom.

Infuz medvjetke uglavnom se smije kombinovati s antibioticima. Ipak se preporučuje da se uzima ili kao samostalna terapija ili tek nakon završetka terapije antibioticima.

- Google oglasi -

Novi Sadržaj

Koje su koristi koprive za zdravlje?

Kopriva je samonikla biljka sa izuzetnim zdravstvenim vrijednostima. Kopriva ima vrlo dugu povijest u narodnoj medicini, stoga nije ni...

Majčina dušica (Thymus serpyllum)

Majčina dušica (Thymus serpyllum L.) u narodu poznata još kao "babina dušica" ili "materinka" je trajna biljka iz porodice...

Maslačak (Taraxacum officinale)

Maslačak (Taraxacum officinale) je trajna zeljasta biljka iz porodice glavočika (Asteraceae), s vrlo razvijenim korijenom iz kojega raste rozeta...

Vitiligo: vrste, simptomi, uzroci i liječenje

Bolest se može javiti u bilo kojoj životnoj dobi, u svim rasama i u oba spola. Vitiligo je stanje...
- Google oglasi -

Prirodni eliksir ljepote i zdravlja – Za šta je dobro koristiti kantarionovo ulje

Kantarion ili gospina trava je biljka koja ima mnoga ljekovita svojstva, bere se u maju i junu u vrijeme...

Proljetna alergija, borba s peludom i oslobađanje od neugodnih simptoma

Za neke je proljeće izvor radosti i dobrog raspoloženja, a za druge je sezona muke i patnje. Naime, sve...

Ovo morate pročitati

Pšenica idealan lijek za razne bolesti – Evo šta sve možete liječiti pšenicom

Najrasprostranjenija žitarica na našim prostorima je pšenica koja pored...

Kako smanjiti visok krvni pritisak?

Ako imate simptome hipertenzije, odnosno krvni pritisak 140/90 i...
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas