Navike koje oštećuju bubrege

-

Bubrežni nefrona svakih 45 minuta profiltriraju pet litara vode sadržane u krvi.

Zato zdravo tijelo može svaka 24 sata da izbaci oko dvije litre otpadnih tvari u obliku urina. Ovu prirodnu detoksikaciju možete ozbiljno narušiti na najmanje četiri načina.

- Google oglasi -

Bubrezi reguliraju krvni tlak, ravnotežu vode i elektrolita, i eliminiraju štetne tvari iz organizma. Ako imate na umu sve ove važne funkcije bubrega i činjenicu da se šteta nanesena bubrezima često ne može popraviti, korigirajte sljedeće navike!

Dugotrajno korištenje tableta protiv bolova

Dugotrajno korištenje tableta protiv bolova, posebno u većim količinama, štetno djeluje na tkivo i strukturu bubrega. I lijekovi koji se dobiju na recept i oni bez recepta mogu utjecati na smanjenje dotoka krvi u bubrege. Nesteriodni protuupalni lijekovi koji se koriste za liječenje bolova i povišene temperature glavni su uzrok tome. Između jedan i tri posto novih slučajeva kroničnog zastoja bubrega godišnje može biti uzrokovano zloupotrebom lijekova protiv bolova. Slično djelovanje mogu imati i neki lijekovi protiv visokog tlaka.

Cigarete

Negativan utjecaj cigareta na pluća i srce već je poznat, ali istraživanja pokazuju da pušači češće imaju bjelančevine u urinu, što je znak oštećenja bubrega. Bolesti koje utječu na rad bubrega, poput dijabetesa i visokog tlaka, također pogoršava sklonost cigaretama, a pušačima češće treba dijaliza ili transplantacija bubrega, pokazala su istraživanja.

Ishrana bogata šećerom

Previše šećera vodi zdravstvenim problemima, poput dijabetesa i pretilosti, a to su rizični čimbenici za bolest bubrega. Smanjite unos šećera u organizam i smanjit rizik od navedenih oboljenja. Manje prerađenih šećera znači i manje kalorija, kemikalija i soli, a struk i bubrezi će vam biti zahvalni!

- Google oglasi -

Previše soli

Mnogo slane hrane može povisiti krvni prtisak. Visok tlak oštećuje bubrege i, s vremenom, može dovesti do zastoja bubrega. Dok uobičajena američka prehrana sadrži oko 3.300 mg soli dnevno, zdravstvene organizacije preporučuju dnevni unos od 2.300 mg, dakle oko žličice soli. Oni s visokim tlakom i bolesnim bubrezima treba unose još manje soli – oko 1.500 mg dnevno. Za početak, smanjite unos prerađene hrane.

- Google oglasi -

3 KOMENTARI

Comments are closed.

Novi Sadržaj

Poriluk(prasa): Zaboravljeno povrće s moćnim utjecajem na zdravlje

Poriluk ili prasa je jedna od onih namirnica koja često ostaje u sjeni popularnijih povrća poput luka ili češnjaka,...

Tijelo ti šalje signale – prepoznaj simptome hormonalnih promjena na vrijeme

Hormonalne promjene utiču na gotovo svaki aspekt našeg tijela - od raspoloženja, apetita i sna, do menstrualnog ciklusa, plodnosti...

Dijeta sa paradajzom i krastavcima – prirodan plan za brzo mršavljenje i detoks

Kada tražite brz, lagan i prirodan način da izgubite višak kilograma, dijeta sa paradajzom i krastavcima nudi jednostavno rješenje....

Kako napraviti domaći izotonični napitak kod kuće – bez šećera i bez hemije

Izotonični napitak postao je nezaobilazan među sportistima, rekreativcima, ali i svima koji se suočavaju s dehidracijom, jakim znojenjem ili...
- Google oglasi -

Simptomi sunčanice kod djece: Kako ih prepoznati i šta poduzeti

Ljetne igre na suncu, duge šetnje i boravak na plaži mogu biti divni za djecu, ali i potencijalno opasni...

Biljka mirodjija: Više od običnog začina

Biljka mirodjija, poznata i kao kopar (Anethum graveolens), jedna je od onih biljaka koje često nalazimo u kuhinji, a...

Ovo morate pročitati

Sportovi za psihičko zdravlje

Ove fizičke aktivnosti imaju pozitivan utjecaj na vaše psihičko...

Glasno, kreštavo disanje

Takav način disanja nastaje kada se u predjelu grkljana...
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas