Odličan razlog da češće popijete malo piva

-

Silicij i ksantohumol sastojci su piva koji dokazano pridonose formiranju i održavanju čvrstoće kostiju.

pivoU naslovu smo namjerno naveli ‘malo‘ piva. Naime, pivo je alkoholni proizvod pa je izuzetno važno pravilo ga dozirati. Alkoholizam je jako raširena bolest, stoga ukoliko niste umjereni u ispijanju piva možete ozbiljno ugroziti vaše zdravlje.

Pivo je najstarije i najraširenije alkoholno piće u svijetu koje karakterizira malen udio alkohola te osvježavajuća i karakteristična aroma. Djeluje regenerirajuće, krijepi, tonira i hidratizira organizam te je prirodan izvor vitamina, minerala, ugljikohidrata te pojedinih aminokiselina i flavonoida, poznatih i važnih antioksidansa.

- Google oglasi -

U prilog tome govore i rezultati nedavno provedenih istraživanja koji ističu važnost učinka pojedinih sastojaka piva na cjelokupan metabolizam te na koji način odgovorna i umjerena konzumacija piva može doprinijeti prevenciji i tretmanu određenih bolesti i stanja. Među njima je i osteoporoza, kronična degenerativna bolest koju karakterizira progresivno propadanje koštane građe te učestali prijelomi kostiju. Ako se pije umjereno, pivo hrani kosti i sprečava rizik od nastanka osteoporoze. Najnovije spoznaje o sastavu i biološkim spojevima sadržanim u pivu pokazuju da su mineral silicij i fitoestrogen ksantohumol dva čimbenika ključna za zdravlje kostiju.

Silicij ima bitnu ulogu u formiranju kostiju i održavanju čvrstoće jer poboljšava kvalitetu koštanog matriksa olakšavajući mineralizaciju kostiju. U istraživanjima provedenima na eksperimentalnim životinjama i u studijama na ljudima, dodatan unos silicija rezultirao je povećanom mineralnom gustoćom kostiju i poboljšanom čvrstoćom. Prehrambeni izvori bioraspoloživog silicija su pivo, cjelovite žitarice, pseudožitarice, posebno proso i mahunarke. Silicij u obliku silicijeva dioksida čest je dodatak hrani, ali ima ograničenu crijevnu apsorpciju, pa ni približno ne ulazi u krv i ne dolazi do mjesta djelovanja koliko silicij sadržan u pivu.

Osim silicija, drugi spoj koji je zaštitnik kostiju, a sadržan je u pivu je ksantohumol. Riječ je o biološki aktivnom spoju iz hmelja koji pridonosi gorčini i okusu piva te je poznat kao snažan fitoestrogen. U posljednjim istraživanjima dokazan je njegov pozitivan učinak na diferencijaciju, sazrijevanje i pravilni razvoj osteoblasta (stanica koje grade kosti). Danas se pronalaze načini kako bi se ta tvar u budućnosti mogla izolirano koristiti kao molekula od koje bi se dobili novi lijekovi za tretiranje stanja kao što je osteoporoza.

Kako bi se maksimalno iskoristile sve blagodati piva u prevenciji razvoja osteoporoze, nužno ga je konzumirati umjereno i odgovorno. Za žene je to konzumacija oko 0,33 l na dan, a za muškarce oko 0,65 l na dan uobičajenog lagera od 4,5 do pet posto alkohola. Kod voćnog piva prihvatljive su količine dvostruko veće jer ono sadrži upola manje alkohola, a kad je riječ o bezalkoholnom pivu, dnevne preporučene količine gotovo su identične onima koje se preporučuju za sve bezalkoholne napitke niskog sadržaja šećera (oko litre).

- Google oglasi -

9 KOMENTARI

Comments are closed.

Novi Sadržaj

Majčina dušica (Thymus serpyllum)

Majčina dušica (Thymus serpyllum L.) u narodu poznata još kao "babina dušica" ili "materinka" je trajna biljka iz porodice...

Maslačak (Taraxacum officinale)

Maslačak (Taraxacum officinale) je trajna zeljasta biljka iz porodice glavočika (Asteraceae), s vrlo razvijenim korijenom iz kojega raste rozeta...

Vitiligo: vrste, simptomi, uzroci i liječenje

Bolest se može javiti u bilo kojoj životnoj dobi, u svim rasama i u oba spola. Vitiligo je stanje...

Prirodni eliksir ljepote i zdravlja – Za šta je dobro koristiti kantarionovo ulje

Kantarion ili gospina trava je biljka koja ima mnoga ljekovita svojstva, bere se u maju i junu u vrijeme...
- Google oglasi -

Proljetna alergija, borba s peludom i oslobađanje od neugodnih simptoma

Za neke je proljeće izvor radosti i dobrog raspoloženja, a za druge je sezona muke i patnje. Naime, sve...

Rosopas (Chelidonium majus)

Rosopas (Chelidonium majus) u narodu poznata još kao “rusa” ili “zmijino mlijeko”, dolazi iz porodice Makovki (Papaveraceae). Ime rodu...

Ovo morate pročitati

Za šta se sve može koristiti ljuska od oraha?

Ljuska od oraha se ne baca kao otpad u...

Petopsta ljekovita biljka

Petoprsta ima polegnute ili uzdignute stabljike. Korijen joj je...
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas