Ishrana u trudnoći treba biti raznovrsna i kvalitetna

-

Zdrava ishrana je važna tokom cijelog života, ali posebno je važno da se pravilno hranite u trudnoći ili kada to planirate. Ishrana u trudnoći treba biti raznovrsna i kvalitetna, trebate unositi sve hranjive materije bjelančevine, ugljikohidrate, masnoće, minerale, itd.

Odnosno potrebno je dnevno unositi predstavnike svih osnovih grupa hrane meso i njegove alternative bogate bjelančevinama, žitarice, voće, povrće, mljeko i mliječne proizvode.

- Google oglasi -

Najgore posljedice neadekvatne ishrane po bebu jesu one u prvim danima trudnoće i u posljednjem trimestru kad se razvija bebin mozak.

Ishrana u trudnoći

Fetusi hranjive materije dobijaju od majke i zato je važno da trudnica zna koje vrste namirnica najviše koriste njenom djetetu. Ukoliko ste se i prije trudnoće zdravo hranili, onda ne trebate pretjerano mijenjati režim ishrane, osim što se u trudnoći povećavaju potrebe za kalorijama, bjelančevinama, vitaminima, mineralima i vodom.

Koliko će se vaša ishrana promijeniti zavisi od vas, vaših potreba, zdravstvenog stanja, starosne dobi i sl. Sasvim je normalno da vam se u trudnoći apetit poveća i da jedete više nego obično jer vam metabolizam radi brže, ali to ne znači da treba da jedete za dvoje. Izuzetno je važan kvalitet hrane, a ne njena količina. Potreba za energijom nije mnogo povećana, što znači da je dovoljno 300-500 dodatnih kalorija.

Također, trudnicama, u većim količinama nego inače, neophodno je željezo.  Smatra se da je dnevna potreba za željezom u trudnoći 7 mg. Uzimanje većih količina dovest će do većih kalorijskih unosa. Zbog nedostupnosti željeza tokom normalne ishrane često se savjetuje u trudnoći suplementacija preparatima koji sadrže željezo.

- Google oglasi -

Voće i povrće konzumirajte u najmanje 3 dnevna obroka jer su odličan izvor vitamina A i C. Vitamin C koji se nalazi u brokulama, kupusu, paprici, krompiru, španaću, grašku, paradajzu, narandžama, dinjama, grejpfrutu, pomaže tijelu pri apsorpciji željeza iz hrane.

ishrana u trudnoći

Zelena paprika, mrkva, krompir i brokule će sa zalihama vitamina A pripomoći rastu vaših i djetetovih zdravih ćelija. Kalcij i vitamin D važni su za formiranje kostiju i rast embriona.

Također, doktori često preporučuju da nabavite dodatni kalcijum u obliku tableta. Ako dođe do manjka kalcija u tijelu za vrijeme trudnoće, djete će crpiti kalcij koji bi inače pripadao vama. Kao posljedica toga može kasnije doći do problema sa zubima i osteoporozom.

Za razliku od npr., maslinovog ulja, većina masnoća, šećer, so i alkohol imaju malu nutricionu vrijednost. Mnoga gotova ili polupripremljena jela imaju visok koncentrat masti i šećera, pa bi trebalo da ih izbjegavate. U malim količinama ovakva hrana nije opasna, ali u većim može da izazove određene poteškoće.

Voda je jako bitna u trudnoći

Minimalna količina unosa vode dnevno je osam čaša, a ljeti čak i više. Izbjegavajte zašećerene voćne sokove, gazirana i vještačka pića, mnogo žena se ugoji tokom trudnoći samo zato što ne mogu da se odreknu loših navika i piju mnogo upravo ovakvih napitaka.

Nedovoljan unos vode kod trudnica može dovesti do nesvjestice ,slabosti mišića i  povećanog osjećaja uznemirenosti, a fetus ne dobija dovoljnu količinu hrane, slabo se odvode štetne materije, stalno se nalazi u povišenoj temperaturi i ima smanjenu količinu plodne tečnosti. Dehidratacija opasno ugrožava rast i razvoj  bebe, a kod nekih žena može izazvati preuranjene trudove i porođaj.

Za svaki slučaj da napomenemo da trebate potpuno izbjegavati alkohol, alkoholna pića su za trudnice zabranjena. U suštini, treba da uživate u raznolikoj hrani, obezbjedite unos svijh kvalitetnih i korisnih hranjivih materija, te zadržite dobru tjelesnu težinu regulisanjem količine hrane koju unosite. O svemu što vas interesira ili vam je nejasno, obavezno upitajte svoga liječnika.

- Google oglasi -

Novi Sadržaj

Koje su koristi koprive za zdravlje?

Kopriva je samonikla biljka sa izuzetnim zdravstvenim vrijednostima. Kopriva ima vrlo dugu povijest u narodnoj medicini, stoga nije ni...

Majčina dušica (Thymus serpyllum)

Majčina dušica (Thymus serpyllum L.) u narodu poznata još kao "babina dušica" ili "materinka" je trajna biljka iz porodice...

Maslačak (Taraxacum officinale)

Maslačak (Taraxacum officinale) je trajna zeljasta biljka iz porodice glavočika (Asteraceae), s vrlo razvijenim korijenom iz kojega raste rozeta...

Vitiligo: vrste, simptomi, uzroci i liječenje

Bolest se može javiti u bilo kojoj životnoj dobi, u svim rasama i u oba spola. Vitiligo je stanje...
- Google oglasi -

Prirodni eliksir ljepote i zdravlja – Za šta je dobro koristiti kantarionovo ulje

Kantarion ili gospina trava je biljka koja ima mnoga ljekovita svojstva, bere se u maju i junu u vrijeme...

Proljetna alergija, borba s peludom i oslobađanje od neugodnih simptoma

Za neke je proljeće izvor radosti i dobrog raspoloženja, a za druge je sezona muke i patnje. Naime, sve...

Ovo morate pročitati

Suprotno uvjerenju, orašasti plodovi ne debljaju

Mnogi nutricionisti savjetuju da se u ishranu uključe orašasti...

Nemojte bacati koru od kruške i jabuke – pročitajte zašto?

Možda niste znali ali nakon što oguliti jabuke i...
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas