Ishrana u trudnoći treba biti raznovrsna i kvalitetna

-

Zdrava ishrana je važna tokom cijelog života, ali posebno je važno da se pravilno hranite u trudnoći ili kada to planirate. Ishrana u trudnoći treba biti raznovrsna i kvalitetna, trebate unositi sve hranjive materije bjelančevine, ugljikohidrate, masnoće, minerale, itd.

Odnosno potrebno je dnevno unositi predstavnike svih osnovih grupa hrane meso i njegove alternative bogate bjelančevinama, žitarice, voće, povrće, mljeko i mliječne proizvode.

- Google oglasi -

Najgore posljedice neadekvatne ishrane po bebu jesu one u prvim danima trudnoće i u posljednjem trimestru kad se razvija bebin mozak.

Ishrana u trudnoći

Fetusi hranjive materije dobijaju od majke i zato je važno da trudnica zna koje vrste namirnica najviše koriste njenom djetetu. Ukoliko ste se i prije trudnoće zdravo hranili, onda ne trebate pretjerano mijenjati režim ishrane, osim što se u trudnoći povećavaju potrebe za kalorijama, bjelančevinama, vitaminima, mineralima i vodom.

Koliko će se vaša ishrana promijeniti zavisi od vas, vaših potreba, zdravstvenog stanja, starosne dobi i sl. Sasvim je normalno da vam se u trudnoći apetit poveća i da jedete više nego obično jer vam metabolizam radi brže, ali to ne znači da treba da jedete za dvoje. Izuzetno je važan kvalitet hrane, a ne njena količina. Potreba za energijom nije mnogo povećana, što znači da je dovoljno 300-500 dodatnih kalorija.

Također, trudnicama, u većim količinama nego inače, neophodno je željezo.  Smatra se da je dnevna potreba za željezom u trudnoći 7 mg. Uzimanje većih količina dovest će do većih kalorijskih unosa. Zbog nedostupnosti željeza tokom normalne ishrane često se savjetuje u trudnoći suplementacija preparatima koji sadrže željezo.

- Google oglasi -

Voće i povrće konzumirajte u najmanje 3 dnevna obroka jer su odličan izvor vitamina A i C. Vitamin C koji se nalazi u brokulama, kupusu, paprici, krompiru, španaću, grašku, paradajzu, narandžama, dinjama, grejpfrutu, pomaže tijelu pri apsorpciji željeza iz hrane.

ishrana u trudnoći

Zelena paprika, mrkva, krompir i brokule će sa zalihama vitamina A pripomoći rastu vaših i djetetovih zdravih ćelija. Kalcij i vitamin D važni su za formiranje kostiju i rast embriona.

Također, doktori često preporučuju da nabavite dodatni kalcijum u obliku tableta. Ako dođe do manjka kalcija u tijelu za vrijeme trudnoće, djete će crpiti kalcij koji bi inače pripadao vama. Kao posljedica toga može kasnije doći do problema sa zubima i osteoporozom.

Za razliku od npr., maslinovog ulja, većina masnoća, šećer, so i alkohol imaju malu nutricionu vrijednost. Mnoga gotova ili polupripremljena jela imaju visok koncentrat masti i šećera, pa bi trebalo da ih izbjegavate. U malim količinama ovakva hrana nije opasna, ali u većim može da izazove određene poteškoće.

Voda je jako bitna u trudnoći

Minimalna količina unosa vode dnevno je osam čaša, a ljeti čak i više. Izbjegavajte zašećerene voćne sokove, gazirana i vještačka pića, mnogo žena se ugoji tokom trudnoći samo zato što ne mogu da se odreknu loših navika i piju mnogo upravo ovakvih napitaka.

Nedovoljan unos vode kod trudnica može dovesti do nesvjestice ,slabosti mišića i  povećanog osjećaja uznemirenosti, a fetus ne dobija dovoljnu količinu hrane, slabo se odvode štetne materije, stalno se nalazi u povišenoj temperaturi i ima smanjenu količinu plodne tečnosti. Dehidratacija opasno ugrožava rast i razvoj  bebe, a kod nekih žena može izazvati preuranjene trudove i porođaj.

Za svaki slučaj da napomenemo da trebate potpuno izbjegavati alkohol, alkoholna pića su za trudnice zabranjena. U suštini, treba da uživate u raznolikoj hrani, obezbjedite unos svijh kvalitetnih i korisnih hranjivih materija, te zadržite dobru tjelesnu težinu regulisanjem količine hrane koju unosite. O svemu što vas interesira ili vam je nejasno, obavezno upitajte svoga liječnika.

- Google oglasi -

Novi Sadržaj

Tijelo ti šalje signale – prepoznaj simptome hormonalnih promjena na vrijeme

Hormonalne promjene utiču na gotovo svaki aspekt našeg tijela - od raspoloženja, apetita i sna, do menstrualnog ciklusa, plodnosti...

Dijeta sa paradajzom i krastavcima – prirodan plan za brzo mršavljenje i detoks

Kada tražite brz, lagan i prirodan način da izgubite višak kilograma, dijeta sa paradajzom i krastavcima nudi jednostavno rješenje....

Kako napraviti domaći izotonični napitak kod kuće – bez šećera i bez hemije

Izotonični napitak postao je nezaobilazan među sportistima, rekreativcima, ali i svima koji se suočavaju s dehidracijom, jakim znojenjem ili...

Simptomi sunčanice kod djece: Kako ih prepoznati i šta poduzeti

Ljetne igre na suncu, duge šetnje i boravak na plaži mogu biti divni za djecu, ali i potencijalno opasni...
- Google oglasi -

Biljka mirodjija: Više od običnog začina

Biljka mirodjija, poznata i kao kopar (Anethum graveolens), jedna je od onih biljaka koje često nalazimo u kuhinji, a...

Limeta – kraljevski citrus za zdravlje, mršavljenje i imunitet

Limeta je voćka koju mnogi pogrešno miješaju s limunom, no iako su slične na prvi pogled, limeta ima poseban...

Ovo morate pročitati

Stepenasta dijeta

Baza ove dijete je razdvojena ishrana, odnosno ne miješaju...

Za šta se sve može koristiti ljuska od oraha?

Ljuska od oraha se ne baca kao otpad u...
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas