Prirodni lijekovi protiv nastanka akni

-

Prirodni lijek protiv akni vjerovatno je najtraženiji tretman među mlađom populacijom. Akne su vrlo često kožno oboljenje. Najčešće pogađaju kožu lica, vrat, leđa i ramena. Akne variraju od osobe do osobe i kreću se od blage upale do ekstremno jake. Srednje jaka upala najčešći je oblik anki. Ovaj tip akni zahvaća čelo, obraze, bradu i leđa.

Ako tražite metodu kako se riješiti akni važno je da razumijete uzroke. Akne ne uzrokuje loša higijena, ali loša higijena može povećati upalu i pogoršati stanje. Iako nije dokazano kod mnogih osoba akne mogu biti uzrokovane lošim prehrambenim navikama. Konzumiranje hrane bogate umjetnim sladilima, masnoćama i sl. pogoršava stanje. Kronični zatvori znaju uzrokovati akne. Za zdravu kožu je važno da se toksini i ostaci redovito izbacuju iz tijela.

- Google oglasi -

Liječenje akni iznutra

Bilo da se radi o tvrdokornim aknama ili puhičavosti, ova čajna mješavina se uspješno brani od nastajanja akni, a priprema se od stolisnika, koprive, lista divlje jagode i kupine.

U litar prokuhale vode ubacimo četiri kašike jednake mješavine ovih biljaka, čaj se može zasladiti medom te pije najmanje pet puta dnevno.

Istodobno na oštećena mjesta stavljajte obloge s čajem od uskolisnog triputca.

Prirodni lijek protiv akni

Oblozi protiv akni

- Google oglasi -

Orah – Sitno nasjeckati svježe listove oraha i preliti hladnom vodom. Ostaviti 12 sati, zatim procijediti i podgrijati, zatim ispirati akne. Mogu se stavljati oblozi od ove tekućine.

Trputac – U pola litra vode prokuhamo jednu šaku uskolisnog trpuca i ostavimo da odstoji 15 minuta, dodamo kolonjsku vodu (u omjeru 2:1) i tekućinu spremimo u staklenku. Upotrebljavamo je ujutro i navečer za ispiranja i obloge.

Oprez! Nije za kožu osjetljivu na alkohol ili na mirisna ulja u kolonjskoj vodi. Ako vam smetaju ovi sastojci, koristite biljno ulje.

Uvarak od divlje maćuhice je dobar protiv akni, stavljajte obloge ujutro i navečer. Također možete napraviti masku od kelja, stučenim listovima kelja napravite homogenu smjesu i nanesite na lice bar pola sata, poslije isperite toplom vodom.

Maska od salate i sirutke: za masku skuhamo nekoliko tamnozelenih listova zajedno sa sirutkom. Tu smjesu držimo na licu dvadeset minuta, potom se umijemo prokuhanom mlakom vodom.

S oparkom čička, crnog sljeza i kadulje: u dvije litre kipuće vode stavimo četiri žlice mješavine ovih biljaka, potom pustimo da se kupelj prije upotrebe ohladi.

Broćika i šimšir se koriste kao sredstvo za mazanje. Stučene listove namočimo u ulju, nakon 20 dana ocijedimo i pomiješamo s maslacem. Dobivenom mašću mažete akne.

Hren i ocat protiv akni. Naribani hren stavimo u staklenku i prelijemo ga voćnim octom te ga pustimo da se tako namače deset dana. Bolesna mjesta navlažimo vodom i potom pomoću komadića vate na njih nanesemo hrenov ocat, a nakon deset minuta operemo toplom vodom i isplahnemo hladnom.

Protiv bubuljica djelotvorna je i kopriva. Trebalo bi konzumirati 4 svježe pripremljene šalice čaja od koprive dnevno, odnosno 1 l.

>>Kako ukloniti ožiljke od akni

Kora od naranče za lice

Za liječenje akni možete upotrijebiti i koru od naranče, a smatra se kako je to najbolje rješenje za akne. Osušite koru naranče i sameljite u prah. Pomiješate prah s jednakom količinom brašna, a zatim dodajte vode da napravite tijesto. Umjesto vode možete koristiti i svjež sok od rajčice. Masirate kožu ovim tijestom, zatim ostavite na licu pet minuta i isperite mlakom ili hladnom vodom.

Limun se također može upotrijebiti kao lijek za akne. Na lice redovno nanosite sok od limuna. Limunov sok sadrži vitamin C koji je koristan za cjelokupno zdravlje kože.

Cimet i med za lice

Pomiješate žličicu cimeta u prahu i tri žličice meda. Stavite smjesu na svaku bubuljicu i tako idite spavati. Ovo radite svakih nekoliko večeri prije spavanja dva tjedna i vidjet ćete osjetnu razliku. Koža će vam postati čišća i vitalnija.

Namirnice koje su dobre protiv akni

Što češće jesti salatu od maslačka ili maslačak kao prilog. Voće i povrće posebno pomaže kod crvenih bubuljica. Crveni luk valja jesti sirov, što češće. Timijan blagotvorno djeluje i kao dodatak jelima.

>>Namirnice koje štete koži

- Google oglasi -

Novi Sadržaj

Majčina dušica (Thymus serpyllum)

Majčina dušica (Thymus serpyllum L.) u narodu poznata još kao "babina dušica" ili "materinka" je trajna biljka iz porodice...

Maslačak (Taraxacum officinale)

Maslačak (Taraxacum officinale) je trajna zeljasta biljka iz porodice glavočika (Asteraceae), s vrlo razvijenim korijenom iz kojega raste rozeta...

Vitiligo: vrste, simptomi, uzroci i liječenje

Bolest se može javiti u bilo kojoj životnoj dobi, u svim rasama i u oba spola. Vitiligo je stanje...

Prirodni eliksir ljepote i zdravlja – Za šta je dobro koristiti kantarionovo ulje

Kantarion ili gospina trava je biljka koja ima mnoga ljekovita svojstva, bere se u maju i junu u vrijeme...
- Google oglasi -

Proljetna alergija, borba s peludom i oslobađanje od neugodnih simptoma

Za neke je proljeće izvor radosti i dobrog raspoloženja, a za druge je sezona muke i patnje. Naime, sve...

Rosopas (Chelidonium majus)

Rosopas (Chelidonium majus) u narodu poznata još kao “rusa” ili “zmijino mlijeko”, dolazi iz porodice Makovki (Papaveraceae). Ime rodu...

Ovo morate pročitati

Kako izbaciti šlajm iz grla i pluća te sekret iz sinusa prirodnim putem

Ukoliko se gripa i prehlada ne izliječi kako treba,...

Žuta broćika ili Ivanova trava: Pomaže kod problema s kožom, probavom, ali i plućima

Broćika, poznata je još pod imenima kao žuta broćika,...
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas