Ljekovito biljeRusomača - Ljekovita svojstva biljke

Rusomača – Ljekovita svojstva biljke

-

Rusomača se u srednjem vijeku iznimno cijenila pri liječenju najrazličitijih krvarenja, no njezina je primjena kasnije utonula u zaborav. Ponovno se počela koristiti u Prvom svjetskom ratu, kao hemostatik za sprječavanje krvarenja u porodništvu.

Kako su se kasnije opet mogle uvozili i droge iz stranih zemalja, istisnula ga je kanadska žutika (Hydrastis canadensis). U posljednje su vrijeme provedena mnogobrojna istraživanja povezana s djelovanjem rusomače, a mišljenja o njezinu učinku još su uvijek podijeljena.

- Google oglasi -

Rusomača trava je još i danas, s drugim prikladno izabranim drogama, svakako dobar dodatak lijekovima kod različitih krvarenja.

Rusomača biljka

rusomača slike

Droga: Ubiremo cvatuću zelen i brzo je sušimo. Sušenjem gubi dio ljekovitosti, pa je često koristimo svježu, jer je možemo ubirati od travnja do studenoga.

Stanište i rasprostranjenost: Kao korov je rasprostranjena po njivama, vrtovima, uz ceste i na ledinama.

Srodne vrste: Kao ljekovite biljke koristimo brojne rodove iz porodice krstašica. Osim hlapivog ulja sa spojevima koji sadrže sumpor, sadrže i najrazličitije druge aktivne tvari. U posljednje vrijeme zanimanje znanstvenika pobuđuje ognjica (Iberis amara L). Ona sadrži gorke triterpenske spojeve kukurbitacine. Od uporabe njezine droge najviše koristi imaju bolesnici s probavnim poremećajima pri kojima se proljevi izmjenjuju s opstipacijom. Djelotvorna je i kod žgaravice i gastritisa te svih tegoba povezanih s gornjim dijelom trbuha. Drogu zasad koristimo u gotovim pripravama.

- Google oglasi -

Sastav i aktivne tvari: U drogi se nalaze brojni biogeni amini, kao što su kolin, acetilkolin, prolin, tiramin i histamin. Alkaloid burzin zbog svoje se nestabilnosti nalazi samo u svježoj zeleni. Dokazano je da peptid diozmin ima antihemoragičko djelovanje. U zeleni se nalaze i flavonski glikozidi i trjeslovine.

Rusomača ljekovita svojstva

Aktivne tvari droge suzuju krvne žile i ojačavaju njihove stjenke. Tako rusomača kao lijek zaustavlja krvarenja želuca, crijeva, bubrega, pluća, maternice, nosa i rana. Tiramin uzrokuje ritmično grčenje maternice i potiče trudove. Utječe i na glatku crijevnu muskulaturu. Povećava tonus crijeva i tako potiče peristaltiku te poboljšava rad crijeva. Potvrđeno je i djelovanje rusomače kod smetnji krvotoka. Regulira visoki i niski krvni tlak.

Čaj od rusomače

Ljekovito bilje koristi se svježe, sušeno ili u obliku tekućih ekstrakata i tinktura. Napravite jaki čaj dodavanjem 2 velike šalice vode (oko litre) na 3 do 4 žlice sušene biljke. Pokrijte i pustite čaj da odstoji 20 minuta. Procijedite i ohladite prije konzumiranja. Čaj se možete piti 2 do 4 puta dnevno.

Kada se osuši i pije kao čaj, mahune rusomače postaju jedan od najboljih lijekova za zaustavljanje krvarenja svih vrsta – želuca, pluća ili maternice, a posebno krvarenja iz bubrega. Okus čaja je vrlo gorak i neugodan pa je poželjno da ga pomiješate s drugim biljem.

Čaj od rusomače tradicionalno se koristi kao lijek za upalu grla i kao prirodni tretman za infekcije mokraćnog sustava (UTI), a može imati i vanjsku primjenu. U slučaju krvarenja iz nosa preporučuje se natapanje kuglica vate u čaju i njihovo postavljanje u nos.

- Google oglasi -

Pratite nas na instagramu

1,102SljedbeniciPratite

Odgovori

Novi Sadržaj

Prednosti i ideje za upotrebu đumbira u svakodnevnoj prehrani

Đumbir je egzotična biljka koja se već hiljadama godina koristi ne samo kao začin već i kao lijek. Može...

Pažnja! Previše orašastih plodova nije dobro za zdravlje

Iako su orašasti plodovi zdravija verzija grickalica, pretjerivanje u njima može dovesti do neželjenih posljedica poput debljanja, problema s...

Primamljive prirodne maske za lice od voća i povrća koje će transformirati Vašu kožu

Vrijeme je da se malo pobrinete za sebe i za svoju kožu, stoga napravite sebi prirodne maske za lice...

Dugotrajna nesvjestica – koma –

Koma je najteži poremećaj stanja svjesti. Opisuje se kao stanje slično snu iz koga se bolesnik ne može probuditi,...
- Google oglasi -

Celer iznimno značajna biljka za dobro zdravlje

Celer je kao samonikla biljka bio je poznat već u staroj Grčkoj i Egiptu, kada je smatran simbolom sreće...

Vezivno tkivo, kolagen i vitamin C

Vezivno tkivo zajedno s hrskavičnim i koštanim čini potporno tkivo u našem organizmu. Radi se o tkivu rasprostranjenom posvuda...

Ovo morate pročitati

Zašto je supa tako dobra za vaše zdravlje

Zimsko vrijeme je pravo vrijeme za supe. Osim što...

Bradavice – Zašto nastaju, kako se prenose i kako ih uspješno ukloniti?

Svi znaju šta su bradavice i kako izgledaju. Da...
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas