Simptomi koji upozoravaju na čir na želucu – Hrana koju je potrebno izbjegavati

-

Čir na želucu ili ulkusna bolest nastaje zbog izraženijeg utjecaja agresivnih tvari koji se inače nalaze u želučanom sadržaju te pogađa 5-10% populacije. Saznajte koji su to simptomi čira na želucu koji mogu biti veoma blagi ili se nikao ne pojavljuju.

Čir na želucu je oštećenje na stjenci želuca koja zahvaća i mišićni sloj. Nastaje zbog izraženijeg utjecaja agresivnih tvari koji se inače nalaze u želučanom sadržaju. Nastaje kao posljedica neravnoteže između agresivnih čimbenika koje nalazimo u želučanom sadržaju i protektivnih čimbenika koje također nalazimo u gornjem dijelu probavnog trakta.

- Google oglasi -

Oboljenje najčešće uzrokuje bakterija helicobacter pylori. Među češćim uzročnicima je uzimanje lijekova poput nesteroidnih anireumatika, a stres nije njezin okidač iako on može pogoršati bolest. Stresne situacije dovode do pogoršanja ulkusne bolesti jer stres potiče lučenje želučane kiseline.

Simptomi čira na želucu

Najčešći simptom je bol koja je obično ravnomjerna i tupa. Pojavljuje se i nestaje u razmacima od nekoliko dana do nekoliko sedmica. Kod ulkusa dvanaesnika pojavljuje se 2-3 sata nakon jela. Može se javiti usred noći (na prazan želudac), a smiruje se uzimanjem hrane. Ako je ulkus prisutan na želučanoj stijenci bol se obično pogoršava nakon uzimanja hrane.

Ostali simptomi su: gubitak tjelesne težine, slabljenje apetita, nadutost, podrigivanje, mučnina i povraćanje. Simptomi mogu biti vrlo blagi ili se uopće ne pojavljivati. Ukoliko osjetite oštru, iznenadnu i perzistentnu bol u želucu, odmah se obratite ljekaru. Krvava ili crno obojena stolica, povraćanje krvavog sadržaja ili sadržaja koji ima izgled zrna kafe mogu biti znaci ozbiljnog problema, kao npr. perforacije želučane ili stijenke dvanaesnika. Krvarenje nastupa ako su kiselina ili ulkus oštetili krvnu žilu.

Dakako, možete i preventivno djelovati kako biste smanjili mogućnost od dobivanja čira na želucu. Izbjegavajte ljutu, masnu i začinjenu hranu, ispijanje alkoholnih pića, kafe i čaja. Pušenje potiče razvoj želučane kiseline, pa bi trebalo izbjegavati i tu aktivnost.

- Google oglasi -

Čajevi za čir na želucu

Čaj od koprive
Kopriva je izuzetno ljekovita biljka, a za liječenje čira na želucu se koristi cijela biljka – listovi, stabljika i korijen, a sve češće i sjeme.

U šalicu vruće vode dodajte 1 žličicu usitnjenog korijena koprive. Poklopite šalicu tanjurićem, a kada se čaj ohladi, procijedite ga i popijte. Preporučena dnevna doza ovog čaja je 3 šalice.

Čaj od listova koprive možete piti i tokom 10 dana, umjesto vode. U 1 litru vode stavite 5 jušnih žlica sušenih listova koprive i ostavite poklopljeno 90 minuta. Nakon toga procijedite i popijte.

Čaj od kantariona
Za liječenje čira na želucu koriste se listovi i cvjetovi kantariona. Ova biljka je gorkastog ukusa, ali je izrazito bogata tvarima koje služe u liječenju čira.

U 1,5 l vruće vode stavite 2 žlice sušenog lista i cvijeta kantariona, 2 žlice stolisnika i 2 žlice korijena koprive. Ostavite 90 minuta, a zatim procijedite i popijte 2 dl prije svakog obroka.

>>Čaj od kore nara lijek za čir na želucu, recept pročitajte OVDJE

Čir na želucu – prehrana

Hrana koju je potrebno izbjegavati:

  • Pržena i pohana hrana
  • Masna riba (skuša, tuna, jegulja, šaran)
  • Konzervirana hrana (paštete, mesne konzerve, riblje konzerve)
  • Masne juhe i juhe iz vrećice
  • Citrusno voće (limun, mandarine, naranče, klementine)
  • Povrće koje napuhuje (brokula, kupus, luk, karfiol, krastavac)
  • Začine (ljutu papriku, češnjak, čili)
  • Punomasne sireve
  • Torte i kolače
  • Pržene grickalice i one s visokim udjelom soli (npr. čips)


Pića koja je potrebno izbjegavati:

  • Alkohol
  • Crna kafa i pića s kofeinom
  • Gazirana pića
  • Punomasno mlijeko
  • Čokoladno mlijeko

- Google oglasi -

Novi Sadržaj

Biljka mirodjija: Više od običnog začina

Biljka mirodjija, poznata i kao kopar (Anethum graveolens), jedna je od onih biljaka koje često nalazimo u kuhinji, a...

Limeta – kraljevski citrus za zdravlje, mršavljenje i imunitet

Limeta je voćka koju mnogi pogrešno miješaju s limunom, no iako su slične na prvi pogled, limeta ima poseban...

Znojenje noću: Zašto se znojimo noću i kako to spriječiti?

Znojenje noću je problem koji pogađa mnoge ljude, a može imati različite uzroke – od bezazlenih do ozbiljnih. Ako...

Bijelo vino i ruzmarin kao lijek: Drevni prirodni eliksir za zdravlje

U svijetu prirodne medicine, bijelo vino i ruzmarin kao lijek predstavljaju moćnu kombinaciju koja se koristi još od vremena...
- Google oglasi -

Sladoled bez šećera: Zdrava i osvježavajuća poslastica za sve generacije

U potrazi ste za sladoledom koji je ukusan, osvježavajući, ali i zdrav? Sladoled bez šećera postaje sve popularniji izbor...

Prirodni lijek za dehidraciju: Kako napraviti izotonični napitak i koji čaj pomaže

Dehidracija može nastupiti brzo – bilo zbog vrućine, fizičkog napora, povraćanja, proljeva ili jednostavno premalog unosa tečnosti. Kada tijelo...

Ovo morate pročitati

Maslinovo ulje smanjuje pritisak

Zamjena deset posto glucida u ishrani proteinima biljnog porijekla...

Prirodni lijek za bolove u nogama i proširene vene – Ovaj lijek pomaže 100%

Bolovi u nogama jednostavno mogu prestati nakon samo jedne...
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas