Izvrsna za jetru, stres, umor, tlak, liniju, štitnjaču… A kada ste je zadnji put pili?

-

Sirutka ljekovita tekućina sa malo kalorija, puno vitamina i bjelančevina. Tekućina koja ostaje kao nusprodukt sirenja mlijeka. Pobornici zdravog načina ishrane znaju da je sirutka pravi eliksir zdravlja i ima mnoga ljekovita svojstva.

Ova namirnica prikladna je za prehranu od začeća do duboke starosti. Zbog sličnosti majčinom mlijeku može se koristiti kao nadomjestak za mlijeko u prehrani dojenčadi. Sirutka je u izvornom obliku tekućina koja sadrži manje od 1 % bjelančevina i preko 93 % vode.

- Google oglasi -

Surutka je voda koja nastaje prilikom proizvodnje sira. Bogata je hranjivim materijama i nikako je ne treba bacati. Ono najbolje od mljeka, prilikom njegove prerade u sir, ostaje u njoj. Pored vode, u njoj završi 96% laktoze, 4% kazeina, 50% minerala i soli i 93% proteina surutke. Proteini surutke sadrže mnogo esencijalnih aminokiselina koje se brzo apsorbuju. Esencijalne aminokiseline su one koje ljudsko tijelo ne proizvodi, već se moraju unositi hranom.

Šta je surutka?

  • Alfa laktalbumin – ovaj protein čini 20-25% ukupnih proteina sirutke. Bogat je triptofanom, koji je zaslužan za proizvodnju serotonina koji nam je potreban za dorbo raspoloženje, i melatonina koji nam je potreban za zdrav san.
  • Imunoglobulini – ovi proteini čine 10-15% proteina surutke. Imaju ulogu u jačanju imuniteta jer učestvuju u stvaranju antitijela koja brane organizam od pategonih klica.
  • Beta laktoglobulion – ovo je najzastupljeniji protein surutke i čini 50-55% njenih proteina. Odličan je izvor esencijalnih masnih kiselina, posebno onih koji utiču na održavanje mišića i njihovu izgradnju. Zato je sirutka popularna među sportistima.
  • Laktoferin čini svega 1-2% proteina sirutke ali ima jako bitnu ulogu u održavanju našeg zdravlja jer sprječava rast gljivica i bakterija.
  • Glikomkropetptid čini do 15% proteina sirutke i ima ulogu u stvaranju osjećaja sitosti. To čini surutku dobrom za mršavljenje.
  • Albumini su proteini koji se stvaraju u jetri i zaslužni su za transport brojnih minerala, hormona, masnih kiselina te utiču na dobro zdravlje u cjelini.

Sirutka kao lijek

Glavni su joj sastojci kalij, natrij, magnezij, fosfor, željezo, cink, bakar, kobalt, mangan, molibden, vitamini, vrijedni enzimi i aminokiseline…

Sirutka za mršavljenje

- Google oglasi -

Sirutka kao lijek sadrži puno bjelančevina koje povećavaju mišićnu masu i daju osjećaj sitosti uz malu količinu kalorija. U 100 grama sirutke nalazi se samo 26 kalorija. Budući da je siromašna mastima i kalorijama, a bogata važnim hranjivim tvarima, sirutka je važan dio redukcijske dijete i korisna svakome tko želi održavati vitku liniju. Bjelančevine u sirutki također povećavaju razinu hormona koji umanjuju apetit i tako ublažuju osjećaj gladi.

Sirutka za jetru

Ako bolujete od bilo kakve bolesti jetre, redovito se pijte sirutka za jetru. Sadrži beta-laktoglobulin koji opskrbljuje organizam aminokiselinama zvanima BCAA, koji pomažu kod uznapredovalih jetrenih bolesti. Stručnjaci potvrđuju da oboljelima od ciroze suplementiranje s BCAA pomaže da žive duže i kvalitetnije.

Sirutka sadrži i alfa-lactalbumin, koji obiluje esencijalnom aminokiselinom triptofanom poznatom po reguliranju sna i poboljšavanju raspoloženja. Bogat je imunoglobulinima i lizosomom, koji jačaju imunitet, što je vrlo korisno kod kroničnog hepatitisa. Sadrži protuupalni laktoferin, sastojak od neprocjenjive važnosti za one čija je jetra podložna upalama.

Puna je cisteina, potrebnim tijelu za proizvodnju glutationa, antioksidansa koji štiti tijelo od upala i toksina. Glutation je moćan antioksidans koji pomaže i kod problema sa štitnjačom, kroničnim upalama, rakom, multiplom sklerozom i Parkinsonovom bolesti.

Krvožilni sistem, stres, umor… Istraživanja pokazuju da sirutka doprinosi i krvožilnom zdravlju jer smanjuje glukozu u krvi i krvni tlak. Debljina, visok tlak, umor i stres značajno se mogu ublažiti redovnom konzumacijom sirutke.

Snižava krvni tlak

Redovito konzumiranje sirutke doprinosi i zdravlju krvožilnog sustava jer smanjuje razinu glukozu u krvi i snižava krvni tlak te tako smanjuje rizik od bolesti srca i krvnih žila.

Riješava problem zatvora stolice

Sirutka kao lijek će brzinski potaknuti probavu te riješiti neugodan osjećaj nadutosti i zatvora. S obzirom na to da ima ima diuretska svojstva, pazite da ne pretjerate s konzumacijom (maksimalno litra sirutke dnevno) jer može izazvati proljev. Sirutka posjeduje mliječnu kiselinu koja smanjuje prekomjeran broj gljivica i bakterija u crijevima, a njezin niski pH potiče rad crijeva.

Sirutka za kosti

Istraživanja su potvrdila da sirutka može spriječiti osteoporozu, jer nadoknađuje bjelančevine, čiji nedostatak dovodi do razrjeđivanja kostiju. Zbog toga je sirutka za kosti idealan izbor i za starije osobe.

Sirutka nuspojave

Proteini sirutke su u pravilu sigurni za sve odrasle osobe kada se uzimaju pravilno. Prekomjerna upotreba proteina sirutke može uzrokovati mučninu, žeđ, grčeve u želucu, proljev, smanjenje apetita, umor i glavobolje.

Nema dovoljno dokaza koji bi uputili da su proteini sirutke sigurni za trudnice i dojilje, stoga je najbolje da ih izbjegavate ako ste trudni ili dojite.

- Google oglasi -

Novi Sadržaj

Majčina dušica (Thymus serpyllum)

Majčina dušica (Thymus serpyllum L.) u narodu poznata još kao "babina dušica" ili "materinka" je trajna biljka iz porodice...

Maslačak (Taraxacum officinale)

Maslačak (Taraxacum officinale) je trajna zeljasta biljka iz porodice glavočika (Asteraceae), s vrlo razvijenim korijenom iz kojega raste rozeta...

Vitiligo: vrste, simptomi, uzroci i liječenje

Bolest se može javiti u bilo kojoj životnoj dobi, u svim rasama i u oba spola. Vitiligo je stanje...

Prirodni eliksir ljepote i zdravlja – Za šta je dobro koristiti kantarionovo ulje

Kantarion ili gospina trava je biljka koja ima mnoga ljekovita svojstva, bere se u maju i junu u vrijeme...
- Google oglasi -

Proljetna alergija, borba s peludom i oslobađanje od neugodnih simptoma

Za neke je proljeće izvor radosti i dobrog raspoloženja, a za druge je sezona muke i patnje. Naime, sve...

Rosopas (Chelidonium majus)

Rosopas (Chelidonium majus) u narodu poznata još kao “rusa” ili “zmijino mlijeko”, dolazi iz porodice Makovki (Papaveraceae). Ime rodu...

Ovo morate pročitati

5 stvorenja sa zastrašujućim izgledom pod mikroskopom kojim smo svakodnevno okruženi

Skenirajući elektronski mikroskop daje nam uvid u zaista ne...
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas