Španci su sretni kad drijemnu, Brazilci kad nekog cmoknu

-

Karta svijeta je i jedna velika narodna apoteka. I sve je u njoj na svom mjestu: maslinovo ulje u Italiji, bijeli luk u Rusiji, tonik za kosu u Kanadi, a kora nara u Izraelu.

Sve zemlje i kulture imaju svoje domaće lijekove kojima se vijekovima bore protiv zdravstvenih tegoba svih vrsta. Prije nego što se sljedeći put požalite ljekaru, sjetite se prvo ovog zanimljivog medicinskog atlasa.

- Google oglasi -

Narodni medicinski atlas

Brazilski poljubac
Brazilci ne gube vrijeme na ćaskanje o vremenu. Nije nimalo čudno da muškarac na javnom mjestu priđe ženi i zamoli je da je “ficar”, to jest poljubi. Na francuski način, naravno. Pri tom nije obavezan da se upušta u ozbiljnu vezu s njom. Običaj se smatra potpuno bezazlenim, nekom vrstom rukovanja jezicima.

Medeni Irci
Irci manje pate od dijabetesa nego ostali Europljani. Možda zato sto u ishrani koriste med umjesto rafiniranog šećera. Med se duže vari od šećera tako da pankreas proizvodi manje inzulina.

Šest italijanskih porcija

Ako večerate sa talijanskom porodicom sasut ćete u sebe šest vrsta jela i to svako na posebnom tanjiru. Kako su onda Talijani tako mršavi? Time što jedu jednu po jednu porciju brže ih zadovoljava ukus svake hrane, brže se zasite i, normalno, jedu manje. Većina ljudi u razvijenom svijetu miješa više vrsta hrane na istom tanjiru i zato im je potrebno više vremena – i više hrane – da utole glad.

Norveški recept
Kada Norvežanina spopadne štucavica, on uzme kockicu leda i njome trlja Adamovu jabučicu jedan minut. Ljekari kazu da hladnoća prekida refleksni luk između mozga i dijafragme, koji izaziva štucanje.

- Google oglasi -

Švedske bobice
Borovnice su bogate supstancama koje ubijaju one sojeve bakterija koji izazivaju dijareju. Borovnica ima svuda po Švedskoj i zato ih Šveđani odvajkada koriste u slučaju da ih spopadne ova neprijatna boljka.

Pribrani Sicilijanci

Sicilija je prepuna plantaža limuna, a to je, po svoj prilici, razlog što su žitelji tog ostrva izuzetno pribrani ljudi. Naučnici su ustanovili da radnici u prostorijama “namirisanim” limunom prave manje grešaka od onih koji svoje poslove obavljaju u “nenamirisanim” kancelarijama. Miris limuna stimuliše hipokampus, dio mozga koji kontroliše i čulo mirisa i sposobnost koncentracije.

Domaći melem
Talijani vijekovima koriste domaći melem protiv upale mišića, a spravljaju ga od jednakih dijelova maslinovog ulja i kamfora. Kada se utrlja u kožu, ova mješavina ubrzava krvotok i smanjuje upalu, a maslinovo ulje ublažava pečenje koje može da izazove kamfor.

Mediteranska prednost

Postoje dva razloga zašto muškarci u Grčkoj, Italiji, Francuskoj i drugim mediteranskim zemljama rjeđe obolijevaju od srčanih oboljenja nego njihovi sjeverni susjedi. Njihova ishrana je bogata vinom, ribom i svježom salatom, a glavni izvor masti jeste maslinovo ulje. Ono sadrži mononezasićene masnoće koje čiste arterije od nagomilavanja štetnog kolesterola.

Ruski antibiotik
Ako se prilikom brijanja posijeku, Rusi u posjekotinu utrljaju bijeli luk. To rade još od Drugog svjetskog rata, kada su njihovi naučnici otkrili da bijeli luk ima antibiotska svojstva.

Kanađani to znaju

Indijanci iz plemena u Kvebeku zvakali su lišće zimzelenog drveća u slučaju zubobolje. Razlog leži u tome što se u tom lišću nalaze velike količine salicilata, pridodne forme aspirina. Kanađani takođe imaju običaj da ispiraju kosu mješavinom od jedne kašike jabukovog sirćeta i jednog litra vode. Sirće normalizuje PH vrijednost kože glave i eliminiše perut.

Morske vlasi
Prema japanskom predanju, morske alge usporavaju ćelavljenje, pa čak i pospješuju rast kose. Nije ni čudno, pošto sadrze jod, mineral koji ima ključni značaj za rast kose. Preporučuje se dnevna doza od 150 mg.

Nar čisti sinuse
Da bi ublažili bolove u grlu i promuklost, Izraelci prave čaj od kore nara. On smanjuje upalu sluzokože grla, a para od ovog čaja pročišćava sinuse.

Obloge od čaja

Ako ste izgorjeli, odlično će vam poslužiti biljni čaj. Ali, ne treba da ga pijete. Kada ste ga skuhali, ostavite ga da se ohladi, a onda njime nakvasite bolna mjesta, kao što to rade Tajvanci. Taninska kiselina iz čaja ublažava opekotine.

Bosi i snažni
Pored toga što žive u neposrednoj blizini lavova ljudoždera, postoji jos jedan dobar razlog zašto su Kenijci tako dobri maratonci. Rijetko nose cipele! Zbog toga su njihova stopala izuzetno jaka i mnogo manje podložna takvim poremećajima kao što su ravni tabani. Dakle, hodajte što više bosi, makar po kući. Tako ćete ojačati stopala, a i nećete tako često morati da perete tepihe.

Tropski žuljevi
Stanovnici Havaja znaju da je kora ananasa odličan lijek protiv žuljeva. Enzim iz tog voća razmekšava zadebljalu kožu i olakšava njeno uklanjanje. Stavite parče kore od ananasa na žulj, zalijepite ga flasterom i ostavite preko noći. Ujutru ćete opet moći da obujete cipele.

Kafenisanje
Stanovnici Južne Amerike imaju mnogo nižu stopu obolijevanja od astme nego stanovnici Sjeverne Amerike. Razlog je – kafa! Alergolozi tvrde da kofein opušta glatke mišiće u disajnim organima na sličan način na koji to čini lijek teofilin.

Polarni seks
Prvog dana proljeća, mnogi muškarci Njufaundlenda praktikuju paganski običaj koji dopušta oženjenim muškarcima da vode ljubav s kim god požele. Seksolozi smatraju da je to veoma korisna praksa, koja čovjeka oslobađa i podmlađuje, i da služi kao neka vrsta odušnog ventila. Ostatak godine svi su uglavnom vjerni.

- Google oglasi -

Novi Sadržaj

Majčina dušica (Thymus serpyllum)

Majčina dušica (Thymus serpyllum L.) u narodu poznata još kao "babina dušica" ili "materinka" je trajna biljka iz porodice...

Maslačak (Taraxacum officinale)

Maslačak (Taraxacum officinale) je trajna zeljasta biljka iz porodice glavočika (Asteraceae), s vrlo razvijenim korijenom iz kojega raste rozeta...

Vitiligo: vrste, simptomi, uzroci i liječenje

Bolest se može javiti u bilo kojoj životnoj dobi, u svim rasama i u oba spola. Vitiligo je stanje...

Prirodni eliksir ljepote i zdravlja – Za šta je dobro koristiti kantarionovo ulje

Kantarion ili gospina trava je biljka koja ima mnoga ljekovita svojstva, bere se u maju i junu u vrijeme...
- Google oglasi -

Proljetna alergija, borba s peludom i oslobađanje od neugodnih simptoma

Za neke je proljeće izvor radosti i dobrog raspoloženja, a za druge je sezona muke i patnje. Naime, sve...

Rosopas (Chelidonium majus)

Rosopas (Chelidonium majus) u narodu poznata još kao “rusa” ili “zmijino mlijeko”, dolazi iz porodice Makovki (Papaveraceae). Ime rodu...

Ovo morate pročitati

Kako izbjeći so i šećer

Šećer okrivljujemo za debljanje, so za pritisak. Kako ih...

Laganom šetnjom održite vitku liniju i budite zdravi

Lagana šetnja utiče na poboljšanje zdravlja i općeg psiho-fizičkog...
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas