Stolisnik čudesna biljka kao odličan lijek za mnogih bolesti

-

Stolisnik (lat. Achillea) je ljekovita biljka od koje, između ostaloga, dobivamo i ukusni čaj. Stolisnik se koristi kao lijek za mnoge zdravstvene probleme i pomaže kod mnogih bolesti.

Stolisnik je jedna od najljekovitijih biljaka, a danas ga možemo pronaći i na našim prostorima. Čaj koji pravimo od stolisnika poznat je po tome što liječi mnoge zdravstvene probleme između ostaloga smiruje nervozu želuca i stimulira rad crijeva.

- Google oglasi -

Stolisnik biljka je još poznata pod imenima hajdučka trava, hajdučica, vražja kopriva, romonika, kostrijet te kunica. Ovu posebnu biljku nije teško pronaći, naročito kod nas gdje uglavnom raste uz ceste, poljske puteve te na livadama.

Stolisnik kao lijek

Svrstala se u red najvrjednijih ljekovitih biljaka, a u zimskim mjesecima aktualna je jer pomaže kod suzbijanja prehlade. Primarne prednosti čaja od hajdučke trave leže u njegovoj sposobnosti da spriječi prehladu da se u potpunosti razvije, u tom svojstvu rabila se stoljećima.

Drugo ljekovito svojstvo, koje su iskusile mnoge žene, bez obzira na redovito liječničke kontrole konvencionalne medicine je hajdučka trava je odličan saveznik u borbi protiv gotovo svih ženskih oboljenja.

U narodnoj medicini stolisnik ima izuzetno značajnu ulogu u liječenju ženskih boljki kao što su: Neredovne menstruacije, nepredvidivi valunzi i druge tegobe koje prate menopauzu, ali i upala jajnika, mioma te drugih bolesti maternice, uključujući i najteža oboljenja.

- Google oglasi -

Ima dugu povijest korištenja u domaćoj medicini, naročito za rane, posjekotine i ogrebotine.

Ova biljka sadrži tvari koje povoljno djeluju na želučanu sluznicu, pa se čaj od stolisnika preporučuje za bolji apetit, za ublažavanje i liječenje gastritisa, kolitisa i grčeva u želucu i crijevima. Kalij kojim obiluje ova biljka potiče rad bubrega, umiruje srce i ublažava simptome PMS-a.

Hajdučica djeluje blagotvorno i u kod različitih krvarenja u želucu, crijevima, krvarenja nosa, iz hemoroida, iskašljavanja krvavog ispljuvka, veoma je efikasna i kod angine pektoris, reume i reumatskih bolova, bolesti slezene, jetre, gušterače i kod žutice.

Kao dobar narodni lijek u liječenju oboljenja prostate i zloćudnog tumora prostate pokazao se stolisnik i bijelo vino.

Čaj od stolisnika

čaj od stolisnika

Žličicu stoliskina, hajdučke trave prelijte šalicom vrele vode, ostavite da stoji oko 10 minuta, a onda procijedite. Nemojte piti više od dvije šalice dnevno.

U suvremenim trgovinama ljekovitim biljem stolisnik se pojavio kao specifičan lijek protiv mučnine, i kao siguran gorki tonik, koji u tren oka potiče apetit i probavni sustav. Šalica do dvije čaja od listova ili cvjetova stolisnika poznati su po tome da uklanjaju mučninu za nekoliko minuta.

Iz stolisnika se ekstrahira hlapiva esencija koja sadrži: azulen, ahilein, smolu, tanin, kalcijeve i kalijeve kloride i razne soli poput nitrata i fosfata.

Stolisnik i jetra

Kod otečene jetre i zastoja njezine funkcije dnevno piti 1-2 šoljice čaja od stolisnika pomiješanog sa jednakim dijelovima kantariona (hypericum perforatum), crnog trna (prunus spinozs) i praha od aloa koliko stane na vrh noža.

Oblozi od stolisnika

Hladni oblozi – Pripremaju se od svježeg soka biljke koji se izravno polaže na bolno mjesto.

Topli oblozi spravljaju se od toplog čaja.
Stolisnik se može koristiti i na način da se biljka zgnječi i zagrije te položi na bolesno mjesto.

Tinktura od stolisnika

Napuni se boca svježim isjeckanim listovima i cvjetovima stolisnika, prelije rakijom i ostavi 3 sedmice na suncu ili na toplome mjestu; zatim se procijedi i dobijete izvanrednu tinkturu, a uz dodatak smeđeg šećera dobivamo i liker. Pije se ujutro i navečer po jedna velika žlica, kao lijek za navedene bolesti.

Mast

U jednakim dijelovima stolisnik i muški trputac (širokolisni!), pregršt te mješavine kuha se u 1/2 kg svinjske masti 10 minuta na vrlo laganoj vatri i potom se ostavi preko noći; ujutro se ugrije i procijedi te stavi u posudice: čuva se u tami. Ta je mast izvanredan lijek za hemoroide i lomove.

Sušenje stolisnika za čaj

stolisnik biljka

Stolisnik cvijeta od početka lipnja pa sve do kasne jeseni. Cvjetove stolisnika najbolje je brati za vrijeme jakog sunca, jer je tada najveća koncentracija eteričnih ulja pa je i ljekovitost snažnija.

Ako se bere za sušenje tada je savršeno vrijeme za berbu kraj ljeta i početak jeseni.

Za sušenje se beru cvjetovi ili čitava stabljika ali do najviše 30 cm duljine, jer preostali donji dio stabljike nema puno ljekovitih svojstava.

Sušiti se može tako da se cvjetni grozdovi povežu koncem u male snopove koji se potom objese na suhom i tamnom mjestu. Za nekoliko dana oni će biti suhi i tada ih možete pospremiti.

- Google oglasi -

4 KOMENTARI

Comments are closed.

Novi Sadržaj

Majčina dušica (Thymus serpyllum)

Majčina dušica (Thymus serpyllum L.) u narodu poznata još kao "babina dušica" ili "materinka" je trajna biljka iz porodice...

Maslačak (Taraxacum officinale)

Maslačak (Taraxacum officinale) je trajna zeljasta biljka iz porodice glavočika (Asteraceae), s vrlo razvijenim korijenom iz kojega raste rozeta...

Vitiligo: vrste, simptomi, uzroci i liječenje

Bolest se može javiti u bilo kojoj životnoj dobi, u svim rasama i u oba spola. Vitiligo je stanje...

Prirodni eliksir ljepote i zdravlja – Za šta je dobro koristiti kantarionovo ulje

Kantarion ili gospina trava je biljka koja ima mnoga ljekovita svojstva, bere se u maju i junu u vrijeme...
- Google oglasi -

Proljetna alergija, borba s peludom i oslobađanje od neugodnih simptoma

Za neke je proljeće izvor radosti i dobrog raspoloženja, a za druge je sezona muke i patnje. Naime, sve...

Rosopas (Chelidonium majus)

Rosopas (Chelidonium majus) u narodu poznata još kao “rusa” ili “zmijino mlijeko”, dolazi iz porodice Makovki (Papaveraceae). Ime rodu...

Ovo morate pročitati

Prednosti rižine vode: 8 razloga zašto nikada ne biste trebali baciti rižinu vodu

Rižinu vodu često odbacujemo jer nismo upoznati s višestrukim...

14 namirnica koje treba jesti u proljeće

Hrana za proljeće puna je svježih zrelih okusa i...
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas