Kako pripremiti mast od korijena gaveza s maslinovim uljem

-

Nije potrebno posebno botaničko iskustvo da bi se na nekoj livadi, u jarku ili uz cestu prepoznao gavez (lat. Simphitum ocinale), ljekovita biljka rasprostranjena, korištena i poštovana u cijeloj Evropi. Gavezova mast preporučuje se koristiti samo za vanjsku upotrebu. Pišemo vam najbolji i najlakši način kako napraviti gavezovu mast.

Višegodišnja stabiljka karakterističnog izgleda sa sočnom i dlakavom stabiljkom te ljubičastim i ružičastim cvijetovima obješenom prema dole raste zaista svuda. Veoma je lako presaditi u svoj vrt na način kao i ren, korijenom. Dovoljno je da iskopate korijen ili dio korijena biljke i presadite ga u svoj vrt. Biljka je višegodišnja, a koliko god duboko kopali korijen gotovo da je nemoguće u potpunosti izvaditi. Iz preostalog dijela na proljeće će ponovo izrasti zelena stabljika.

- Google oglasi -

Osim ljekovitosti gavez se isplati držati u vrtu zbog listova koji namočeni u vodi (sami ili sa koprivom) postaju vrijedno biognojivo. A ako ih dodamo u kompostište, raspadajući se podižu temperaturu i ubrzavaju proces reciklaže biološkog otpada u kompost.

Ljekovita svojstva gaveza

Ljekoviti je dio gaveza njen duboki i račvasti korijen, tamnosmeđe do crne boje. Za izradu ljekovite masti kopa se oštrom lopatom na jesen, u oktobru i novembru. Tada sadrži najviše alantoina, materije koja podstiče stvaranje novih ćelija, ubrzava zarastanje rana, obnovu slomljenog koštanog tkiva te tetiva oštećenih kod uganuća i iščašenja, pojačava cirkulaciju.

Korijen sadrži također i visoke koncentracije tanina, koji svojim adstrigantnim svojstvom zaustavlja krvarenje.

Brojna ispitivanja koja se sprovode u istraživačkim centrima potvrđuju djelotvornost preparata od gavezovog korijena i njegovu djelotvornost kod olakšavanja bolova kod reuma, reumatodinog artritisa i degenerativnih promjena kičme, sportskih povreda, bolova u mišićima i slično.

- Google oglasi -

Premda postoji tradicija u narodnoj medicini i neke recepture za čajeve i tinkture sa sušenim gavezovom korijenom ili listovima, istraživanja su potvrdila otrovnost gaveza za jetru, pa ponovo upozoravamo da se treba koristiti samo za spoljnu upotrebu. Najrašireniji a ujedno i najpraktičniji ljekoviti preparat gaveza je gavezova mast za koju slijedi recept kako napraviti gavezovu mast.

Kako napraviti gavezovu mast

Mast od korijena gaveza s maslinovim uljem

Sastojci:

  • 250 grama svježe iskopanog i očišćenog gavezovog korijena
  • 1 kg špeka za izradu masti
  • 1/2 l hladno cijeđenog maslinovog ulja
  • 150 g voska

Priprema:

  • Korijen gaveza kopa se najesen, u oktobru ili novembru, svakako na mjestu koje nije blizu nekom izvoru zagađenja i prometa. Potrebno je izvaditi oko pola kilograma težine. Dobro ga operite, očistite od oštećenja i rupa ali ga nemojte guliti, osušite ga krpom i ostavite na stranu dok pripremate mast.
  • Kilogram svježeg svinjskog špeka odnosno slanine za topljenje masti narežite na kockice pa stavite u lonac, dodajte malo vode, miješati da ne zagori. Bitno je da ne dodajete soli. Mast je gotova kad po njoj zaplivaju svijetložuti čvarci. Tada je ocijedite, pa u posebnu posudu odvojite 40 do 45 kašika masti, pa ostavite da se malo ohladi.
  • Dok je još topla u tu mast narendajte pripremljen korijen gaveza. 200 do 250 grama, na oštrom ribežu za krastavce ili zelje. Dakle, u toplu mast trebaju padati što tanji listići korijena, a ribamo ih odmah iznad masti kako bismo što je moguće manje bili izloženi vazduhu odnosno oksidaciji.
  • Kad je sav korijen nariban i potopljen u masti, nastavimo miješati još 15 minuta. Ostavimo pokriveno da odstoji preko noći.
  • Sutra ponovo stavimo na laganu vatru, zagrijemo tek toliko da se mast otopi, pa skinemo s vatre i miješamo još 10 minuta, pa ocijedimo kroz gazu u lonac. Ocijeđenoj masti dodamo 40 kašika hladno cijeđenog, odnosno ekstra djevičanskog maslinovog ulja, pa u smjesu dodamo još 100 do 150 grama usitnjenog voska.
  • Držimo na toplom odnosno na laganoj vatri uz stalno miješanje sve dok se vosak otopi, a tada je prelijemo u porculansku ili vatrostalnu činiju. Prekrijemo je krpom i ostavimo na hladnom da se svi sastojci sjedine i ohlade.
  • Dobijenu ohlađenu Gavezovu mast punimo drvenom ili keramičkom kašikom u manje posudice, staklene ili plastične, nikako ne metalne. Napunimo do ivice i dobro potisnemo da unutra ne ostane zraka, dobro zatvorimo. Rok trajanja ovako dobijene masti je godinu dana.

Gavez ljekovita svojstva

Osim za već navedene indikacije, možete je koristiti i za masažu nogu, posebno kod čukljeva, za njegu dijabetičkog stopala… Iako se u narodnoj medicini gavez mast koristi nanošenjem direktno na otvorene i teške rane, kod takve primjene postoji opasnost stvaranja apscesa, jer se rana na površini zatvori, a unutra je gnoj. Preporučljivije je stoga mazati kožu uz ivice rane. Čuvajte van domašaja djece i nikako ne koristite Gavezovu mast za unutrašnju upotrebu.

- Google oglasi -

Novi Sadržaj

Namirnica koja smanjuje apetit i doprinosi za zdravlje

Grčki jogurt se pravi od kravljeg mlijeka koje se procijedi kako bi se uklonila sirutka, što rezultira gušćom konzistencijom...

Koje su koristi koprive za zdravlje?

Kopriva je samonikla biljka sa izuzetnim zdravstvenim vrijednostima. Kopriva ima vrlo dugu povijest u narodnoj medicini, stoga nije ni...

Majčina dušica (Thymus serpyllum)

Majčina dušica (Thymus serpyllum L.) u narodu poznata još kao "babina dušica" ili "materinka" je trajna biljka iz porodice...

Maslačak (Taraxacum officinale)

Maslačak (Taraxacum officinale) je trajna zeljasta biljka iz porodice glavočika (Asteraceae), s vrlo razvijenim korijenom iz kojega raste rozeta...
- Google oglasi -

Vitiligo: vrste, simptomi, uzroci i liječenje

Bolest se može javiti u bilo kojoj životnoj dobi, u svim rasama i u oba spola. Vitiligo je stanje...

Prirodni eliksir ljepote i zdravlja – Za šta je dobro koristiti kantarionovo ulje

Kantarion ili gospina trava je biljka koja ima mnoga ljekovita svojstva, bere se u maju i junu u vrijeme...

Ovo morate pročitati

Ljekovita kičica najbolja je za liječenje svih želučanih tegoba

Kičica je dvogodišnja, mala, zeljasta biljka sa sitnim cvjetovima...

Liječenje bolova pomoću biljke gavez

Gavez (Symphytum officinale) volovski jezik, crni korijen ili vrani...
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas