Stršljeni – kako ih se riješiti sa klopkom od plastične boce

-

Stršljeni se pojačano javljaju u ranu jesen, te svakako s berbama voća čiji ih sokovi privlače, no ove godine čini se, gladniji su nego inače. Krajem avgusta i kroz cijeli septembar prijeti nam opasnost stršljena jer ubod stršljena doživljava se bolnije nego ubod manje ose. Razlog tome je što je u otrovu stršljena veći udio neurotransmitera acetilholina, supstance koja izaziva osjećaj pečenja. Pored toga, stršljenov žalac je deblji i duži, pa prodire u dublje, osjetljivije slojeve kože, što rezultira osjećajem veće boli.

Stršljeni su najveće ose koje žive u organiziranim zajednicama, a hrane se drugim kukcima te naročito pčelama. Za razliku od komaraca i obada, stršljeni se ne hrane krvlju drugih životinja, ali ih napadaju kada se osjećaju ugroženima.

- Google oglasi -

Ubod stršljena ne predstavlja opasnost za čovjekovo zdravlje, osim kod onih osoba koje su alergične na njegov otrov, za njih ubod stršljena može biti smrtonosan. Znakovi uboda stršljena su da dolazi do stvaranja otekline, crvenila i osjećaja svraba na oštećenom dijelu kože. Mali ubod može proći već za pola sata ili sat vremena, ali ako je osoba posebno osjetljiva na njegov otrov može oteći čitava ruka, noga ili drugi dio tijela na kojemu se nalazi ubod.

ubod stršljena slike

Prirodni neprijatelji stršljena

Klopka od plastične boce i soka – Za klopku vam je potrebna dvolitrena plastična boca, voćni sok, ocat, vino ili pivo. Nećete pogriješiti ako u tekućinu dodate malo šećera, ali i komadić, dva sirovog mesa ili čak ostatke hrane za pse ili mačke.

Gornju trećinu boce prerežite, tako da dobijete lijevak. U trećinu odrezanog dijela boce sipajte tekućinu koja će ih privući te “zaklopite” gornjim dijelom boce tako da je njezino grlo unutra, u donjem dijelu. Zalijepite rubove boce ljepljivom trakom. Stršljene će privući ovi mirisi, ući će, ali neće moći izaći te će se utopiti. Budite bez brige, pčele ovaj miris ne privlači. Klopke postavite na više mjesta i nakon što ih se nakupi, izbacite ih i promijenite tekućinu.

Jedan od mamaca može biti i ljepilo za miševe koje ćete zalijepiti na viseće trake. Kao mamac će poslužiti komadić ribe ili mesa.

- Google oglasi -

Važno je znati da stršljenove privlači hrana ili odbačena hrana kao otpad. Zbog toga ne ostavljajte na otvorenom hranu koja će ih privući svojim mirisom. Također, redovito praznite kante za smeće koje ih mogu namamiti. Stablo jorgovan je također mjesto gdje se skupljaju stršljeni jer ih privlači miris a ujedno tu im je pogodno mjesto da prave leglo.

Savjet iskusnog pčelara

Jedan iskusan pčelar kaže da otok i bol koji nastaju zbog uboda pčele, ose ili stršljena, možete ublažiti i pomoću tablete aspirina ili andola. Potrebno je jednu tabletu namočiti i prisloniti na mjesto uboda, držati jednu minutu, a zatim maknuti. To je potrebno učiniti odmah nakon uboda i tako ćete smanjiti otok i ublažiti bol i svrbež. Kako bi se smanjila oteklina, preporučuje se na ranu stavljati hladne obloge svakih nekoliko sati, mogu pomoći i esencijalna ulja metvice i lavande koja će ublažiti svrab i bol.

Biljke koje tjeraju stršljene

Lavanda – Što se tiče insekata, ima svojstva kojima ih ‘odbija’, bez obzira na to uzgajate li je na balkonu kao cvijet ili je držite u sušenom obliku.

Neven – Svojom pomalo specifičnom aromom i mirisom odbija komarce, muhe i sve ostale insekte koji se često znaju ‘zavlačiti’ na balkon u ovim ljetnim noćima. Možete ga uzgajati u tegli, visećoj tegli ili na gredicama, a savršeno će uspijevati čak i u sve popularnijem vertikalnom vrtu na balkonu.

Metvica – Još jedna začinska biljka koja svojim mirisom tjera komarce, uši i mrave i sve druge opasne insekte a predivno izgleda i kao dekoracija na balkonu. 

- Google oglasi -

Novi Sadržaj

Majčina dušica (Thymus serpyllum)

Majčina dušica (Thymus serpyllum L.) u narodu poznata još kao "babina dušica" ili "materinka" je trajna biljka iz porodice...

Maslačak (Taraxacum officinale)

Maslačak (Taraxacum officinale) je trajna zeljasta biljka iz porodice glavočika (Asteraceae), s vrlo razvijenim korijenom iz kojega raste rozeta...

Vitiligo: vrste, simptomi, uzroci i liječenje

Bolest se može javiti u bilo kojoj životnoj dobi, u svim rasama i u oba spola. Vitiligo je stanje...

Prirodni eliksir ljepote i zdravlja – Za šta je dobro koristiti kantarionovo ulje

Kantarion ili gospina trava je biljka koja ima mnoga ljekovita svojstva, bere se u maju i junu u vrijeme...
- Google oglasi -

Proljetna alergija, borba s peludom i oslobađanje od neugodnih simptoma

Za neke je proljeće izvor radosti i dobrog raspoloženja, a za druge je sezona muke i patnje. Naime, sve...

Rosopas (Chelidonium majus)

Rosopas (Chelidonium majus) u narodu poznata još kao “rusa” ili “zmijino mlijeko”, dolazi iz porodice Makovki (Papaveraceae). Ime rodu...

Ovo morate pročitati

Herbarium – Kiselica

Nazivi biljke Familija: PolygonaceaeNarodni: KiselicaLatinski: Rumex acetosaLjekarski: nije u farmakopejiEngleski:...

Krvarenje prije mjesečnice – Trebaš li se zabrinuti?

Krvarenje u bilo koje vrijeme osim kada imate menstruaciju...
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas