Više vode za zdravije srce

-

Malo je poznato koliko dovoljno ili nedovoljno unošenje čiste vode i sa njim povezana dugogodišnja i kronična dehidracija čitavog organizma utiče na kardiovaskularni sistem. Potrebe organizma za čistom vodom iznose oko 2 litra dnevno. Pri tome moramo da imamo u vidu da gazirani napici, sokovi, čaj, a posebno alkohol i kafa, ni kemijski ni fiziološki nisu isto što i čista voda niti mogu da je zamijene.

Ukoliko ne unosimo u organizam količinu vode koja je njegova minimalna potreba, i ukoliko to traje godinama, kako je u nizu svojih stručnih i praktičnih radova pokazao američki ljekar dr Ferejdun Batmanhelid, naš organizam polako ali sigurno dehidrira. To dovodi do fiziološkog odgovora niza mehanizama organizma za zaštitu od dehidracije (koje smo naslijedili još od naših predaka vodozemaca) i do odgovarajućih promjena u funkcionisanju organizma.

- Google oglasi -

Ovdje ćemo se koncentrisati na uticaj dehidracije na krvne sudove, čije je zdravlje od suštinske važnosti za zdravlje srca…

Unošenje 2 litra vode dnevno – najjeftinija prevencija

Krvni sudovi su elastični i prilagođavaju se količini tečnosti koja je u njima šireći i skupljajući svoj lumen (obim). Oni moraju da se manjku tečnosti trenutno prilagode grčenjem, smanjivanjem obima, jer bi inače došlo do izdvajanja gasova iz krvi, što bi imalo fatalne posljedice. Dakle, dehidracija, koja smanjuje i količinu krvne tečnosti, dovodi do grčenja, odnosno smanjenja obima krvnih sudova.

Drugo, smanjenje količine tečnosti u krvotoku dovodi i do pada pritiska na njegovim krajevima – kapilarnoj mreži koja snabdijeva tkiva i organe krvlju. Stvar je potpuno ista kao sa vodovodom: manje vode, manji pritisak u slavini! Da ne bi došlo do oštećenja tkiva uslijed manjka krvi, kardiovaskularni sistem reaguje povećanjem pritiska! I tako, paradoksalno, manje unošenje tečnosti dovodi do povišenog pritiska. To je ona vrsta povišenog pritiska kome se zapravo ne zna uzrok i koji se, ljekarski domišljato, naziva „esencijalnom hipertenzijom”.

Ako hipertenziju ove vrste liječimo diureticima – mi zapravo još pogoršavamo situaciju. Organizam ima manjak vode, a mi ga tjeramo da je još izbaci! Tako se stvara zatvoren krug koji dovodi do sve većeg pogoršavanja. On se može prekinuti jedino postepenim povećanjem unošenja čiste vode, dok se ne dostigne nivo minimalnih potreba – 2l dnevno!

- Google oglasi -

Kolesterol „štiti” krvne sudove od dehidracije

Kad se u organizam ne unosi dovoljno tečnosti, krv, kao vodeni rastvor, postaje gušća. Po principu osmoze, krv tada počinje da crpi vodu iz ćelija krvnih sudova. Svaka ćelija, međutim, ima primarni mehanizam koji je, da tako kažemo, „stariji” i koji je štiti od dehidracije – a to je stvaranje „cigala” kolesterola koje sprječavaju vodu da ističe iz ćelije!

I tako, paradoksalno, manje unošenje tečnosti – dovodi do povećanja količine kolesterola na zidovima krvnih sudova, a to je poznato kao zakrečavanje koje, nažalost, dovodi do postepenog smanjenog snabdijevanja srca krvlju i progresivnog propadanja srčanog tkiva.

Pacijenti dr Batmanhelida koji su patili od visokog pritiska i kolesterola, uz njegov nadzor, uspijevali su da riješe te probleme samo povećanim unosom vode. Zvuči nevjerovatno, ali je istinito, što pokazuje njegova dokumentacija, istorije bolesti i svjedočenja samih pacijenata.

Naravno, ako hoćete da pokušate ovaj metod, morate se konsultovati sa ljekarom, jer se mora isključiti mogućnost problema sa bubrezima i pratiti zdravstveno stanje, u slučaju da se neko već liječi klasičnim medikamentima protiv kolesterola i visokog pritiska, koje bi pod ljekarskim nadzorom trebalo da smanjuje onako kako se, sa povećanim unosom vode, smanjuju i vidljivi simptomi.

- Google oglasi -

1 komentar

Comments are closed.

Novi Sadržaj

Majčina dušica (Thymus serpyllum)

Majčina dušica (Thymus serpyllum L.) u narodu poznata još kao "babina dušica" ili "materinka" je trajna biljka iz porodice...

Maslačak (Taraxacum officinale)

Maslačak (Taraxacum officinale) je trajna zeljasta biljka iz porodice glavočika (Asteraceae), s vrlo razvijenim korijenom iz kojega raste rozeta...

Vitiligo: vrste, simptomi, uzroci i liječenje

Bolest se može javiti u bilo kojoj životnoj dobi, u svim rasama i u oba spola. Vitiligo je stanje...

Prirodni eliksir ljepote i zdravlja – Za šta je dobro koristiti kantarionovo ulje

Kantarion ili gospina trava je biljka koja ima mnoga ljekovita svojstva, bere se u maju i junu u vrijeme...
- Google oglasi -

Proljetna alergija, borba s peludom i oslobađanje od neugodnih simptoma

Za neke je proljeće izvor radosti i dobrog raspoloženja, a za druge je sezona muke i patnje. Naime, sve...

Rosopas (Chelidonium majus)

Rosopas (Chelidonium majus) u narodu poznata još kao “rusa” ili “zmijino mlijeko”, dolazi iz porodice Makovki (Papaveraceae). Ime rodu...

Ovo morate pročitati

Superiornost Goji bobica je ključ za dobro zdravlje i vitalnost

Vode porijeklo sa Tibeta i Himalaja, a nose latinski...

Idete u krevet s mokrom kosom? Evo zašto biste odmah trebali prestati to raditi!

Ova loša navika ostavlja posljedice na vaše zdravlje! Odlazak u...
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas