Herbarium – Gavez

-

Nazivi biljke

Familija: Baraginaceae
Narodni: Gavez
Latinski: Symphytum officinale
Ljekarski: Radix Consolidae maioris
Engleski: Beinwell comfrey root
Njemački: Schwarzwurz
Talijanski: Consolida
Francuski: La grande consoudd

Nalazište:

Raste uz potoke, rijeke i jarke, na vlažnim livadama i vlažnom tIu nizinskih suma.

Opis:

To je trajna, zeljasta biljka, visoka do 80 cm. Iz jakog, debelog i mesnatog korijena, koji je izvana crn a iznutra bijel, raste uspravno, sočna, šuplja, dlakava i granata stabIjika. Listovi su veliki; donji eliptični, na kratkoj peteljci, a srednji i gornji dugoljasto kopljasti, s dugim, šiljatim vrhom, sjede na stabljici. Na dodir su hrapavi, zbog mnoštva grubih dlaka. Cvjetovi su ružičasto-crveni ili ljubičasti i čine kitice i cvatove u pazušcima gornjih listova, a zvonolika su oblika.

- Google oglasi -

Sadrži:

U malim količinama otrovni alkaloid simfitocinoglosin i glikoalkaloid konsolidin, zatim mnogo sluzi, nešto gume i smole, 5-6% tanina, eterično ulje, 1-3% asparagina, šećer, 0,7% purinskog derivata alantoina, hormon auksin, koji potiče stvaranje novog tkiva, i holin.

Bere se:

Cvate od svibnja do rujna. Korijen se bere u rano proljeće ili u kasnu jesen, a list i cvijet u vrijeme cvatnje. Korijen se opere i brzo suši da ne izgubi sluzavi sok, zatim se sitno izreze i nastavi sušiti do kraja na toplom.

Pripremanje lijeka, primjena i djelovanje:

Zahvaljujući alantoinu koji sadrži gavez potiče rast i razmnožavanje stanica, dakle obnavljanje tkiva. Zbog toga se uspješno primjenjuje kod preloma, rastrganih rana, čireva, tvrdih oteklina na mliječnim
žlijezdama i kvržica gihta. Za te se svrhe kuha isjeckan korijen dok ne postane mekan kao kasa, pa se od toga prave oblozi, i to tako da se namaze oko 1 cm debelo na platnene krpe. Isto tako koristi i tinktura od gaveza, pomiješana u jednakim dijelovima s tinkturom od moravke (Arnica montana) i tinkturom od nevena (Calendula officinalis). Pije se triput dnevno po 10-15 kapi u malo vode, poslije jela.

Kao lijek protiv bronhijalne astme i plućne tuberkuloze, izbacivanja krvi iz pluća, želučanih i crijevnih čireva, sluzi čaj koji se priprema tako da se 5 g suhog korijena kuha pola sata u ½ I vode, ostavi da odstoji 15-20 min. i procijedi. Pije se 1 šalica natašte, zatim svakih pola sata 2-3 velike žlice i prije spavanja opet 1 šalica.

- Google oglasi -

Kuha li se 20-25 g suhog korijena gaveza 25-30 min. u ½ l mješavine od pola vode i pola vina, dobiva se lijek koji pospješuje izbacivanje sluzi i snizuje visoku temperaturu pri teškoj upali pluća. Pije se svakih pola sata po 1 velika žlica tog čaja, i to toplog, a u slučaju groznice hladnog. Protiv nakupljanja
sluzi u plućima i bubrezima, te protiv jakog kašlja, piju se u toku dana 1-2 šalice toga čaja, i to toplog. Ako se pojave krvavi ispljuvci, treba korijen močiti 14 dana u vodi (ne kuhati!). Pije se po 1 šalica te vode dnevno, u tljajima. I to je lijek protiv bronhijalne astme i velikog kašlja.

Ako treba pospješiti znojenje ili mokrenje, pripremit ćemo čaj od 1 velike žlice lisca i cvijeta gaveza, prelitog s ½ I kipuće vode. Pije se dvaput dnevno, ujutro natašte i navečer prije spavanja, po 1casica. To koristi i protiv grčeva u trbuhu. Nečistoću lica uklanja čaj od gavezova lišća i cvijeta, kuhanog u 1 I vode: tim se čajem treba umivati triput dnevno.

Čaj se ne smije ni kuhati ni držati u željeznom ili limenom posudu. Sitno isjeckan korijen, lisce i cvijet kuhaju se u mlijeku. U to se namoče lanene krpe kojima se onda oblažu rane da brze zarastu. Za oblog se može pripremiti i čaj od 100-200 g korijena koji se prelije s 1 I kipuće vode i ostavi u njoj da stoji 2-3 sata. Taj isti čaj, u slučaju čira na želudac, treba piti 1 sat prije jela po 1 šalicu.

Prasak korijena sipa se na gnojne i svježe rane, a istodobno valja s mlijekom popiti 1 kavsku žličicu praha. Rane se tada brzo očiste i zarastu. Može ga se pojesti i s medom. Treba paziti na stolicu: ako se prah dugo zadrži u crijevima, može stvoriti grudve koje zatvore crijevo. Sok svježeg korijena zaustavlja krvarenje iz svježih rana. Mlado lišće gaveza jede se i kao salata u vrijeme proljetnog čišćenja krvi.

Za lakše iskašljavanje i liječenje od upala nosne šupljine i dišnih putova sluzi čaj koji se priprema tako da se po 50 gaveza i bamije (Hibiscus esculentus) popari sa 4 dl kipu vode. Poste odstoji 8 sati, pije se triput dnevno po 1 šalica poslije jela. Može se zasladiti sirupom od dunje. Protiv proljeva koristi caj od 50 g gaveza i sjemena dunje (Cydoniaoblonga) i 20gmetvice (Mentha piperita) sto se popari s ½ I kipuće vode, poklopi, ostavi 8 sati da stoji i zatim procijedi.

Pije se mjesto vode. Sredstvo za ispiranje i oblaganje rana priprema se tako da se 100 g gavezova korijena popari litrom kipuće vode, kuha 20 min., odstoji 6 sati i zatim procijedi. Ako se korijen kuha u mlijeku ili pivu dok se ne zgusne u kasu, dobiva se sredstvo kojim se oblaže mjesto preloma ruke ili noge; preko toga stave se prikladne daščice (udlage) i čvrsto se poveže. Nakon 8 dana povoj se obnovi. Tim je mazivom dobro obložiti opekotine ili rane na bradavicama dojki, a isto tako oteklina od udarca na mošnji. Nakon 3-4 obloga osjeća se poboljšanje. Pobijeli li koza, valja na to mjesto staviti zgnječeno lišće trpuca (Plantago officinalis), a kasnije posuti prahom od zdrobljenog lišća kupine (Rubus fructicosus). Kao lijek protiv čira na želucu i dvanaesniku služi čaj koji se priprema tako da se mješavina od 50 g gaveza, sjemena dunje i lanenog sjemena (Semen lini) i po 20 g slatkog korijena (Glycirrhiza glabra) i lista stolisnika (Achillea millefolium) popari litrom kipuće vode i nakon 6 sati procijedi. Pije se u toku dana mjesto vode.

- Google oglasi -
Prethodni članak
Naredni članak

2 KOMENTARI

Comments are closed.

Novi Sadržaj

Koje su koristi koprive za zdravlje?

Kopriva je samonikla biljka sa izuzetnim zdravstvenim vrijednostima. Kopriva ima vrlo dugu povijest u narodnoj medicini, stoga nije ni...

Majčina dušica (Thymus serpyllum)

Majčina dušica (Thymus serpyllum L.) u narodu poznata još kao "babina dušica" ili "materinka" je trajna biljka iz porodice...

Maslačak (Taraxacum officinale)

Maslačak (Taraxacum officinale) je trajna zeljasta biljka iz porodice glavočika (Asteraceae), s vrlo razvijenim korijenom iz kojega raste rozeta...

Vitiligo: vrste, simptomi, uzroci i liječenje

Bolest se može javiti u bilo kojoj životnoj dobi, u svim rasama i u oba spola. Vitiligo je stanje...
- Google oglasi -

Prirodni eliksir ljepote i zdravlja – Za šta je dobro koristiti kantarionovo ulje

Kantarion ili gospina trava je biljka koja ima mnoga ljekovita svojstva, bere se u maju i junu u vrijeme...

Proljetna alergija, borba s peludom i oslobađanje od neugodnih simptoma

Za neke je proljeće izvor radosti i dobrog raspoloženja, a za druge je sezona muke i patnje. Naime, sve...

Ovo morate pročitati

Prirodan način čišćenja jetre od toksina

Glavna uloga jetre je detoksikacija cijelog tijela. To je...

Rak ne bira samo starije – Pazite na ove simptome

Mnogi ljudi misle da je rak problem samo starijih...
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas