Herbarium – Glog bijeli

-

Familija: Rosaceae
Narodni: Glog bijeli
Latinski: Crataegus oxyacantha
Ljekarski: Crataegi flos, folia, fructus
Engleski: Hawthorn
Njemački: Weissdorn
Talijanski: Biancospino
Francuski: La aubepine

Nalazište:

Raste po živicama, u šumama, kraj planinskih potoka i rijeka.

- Google oglasi -

Opis:

To je oko 3 m visok trnovit grm.Listovi su troperasti i petoroperasti, zupčasta ruba. Bijeli ili crvenkasti cvijetovi, s mnoštvom crvenih prašnika, sklopljeni su u bogate kitice na kraćim i duljim peteljkama. Jako mirišu po medu. Plod je lijepe crvene boje, okrugao ili jajolik. Tzv. bijeli glog ima ružičaste cvijetove, a tzv. crveni glog bijele.

Sadrži:

Eterično ulje, tragove mangana, quercitrina, trimetilamina, u kori dvije gorke tvari, u cvijetu mangan, u plodu vitamin C, a u košticama cijanovodičnu kiselinu u tragovima. U cvijetu i listu ima još flavonskih i antocijanskih heterozida, saponozida, guanina, adenina, sitosterola, holina, acetilholina, zoamilamina, nekih alkilamina, aromatskih aminokiselina, triterpenoida, tanina, masnog ulja, šećera, limunske, vinske i drugih organskih kiselina i alkaloida, berberina i glikozida florizina.

- Google oglasi -

Bere se:

Plodovi se beru u kasno ljeto, kad sazru. Budući da cvate u svibnju, cvjetovi se beru čim se razviju, ponekad već i u travnju. Kad latice s cvjetova počnu padati, glog je bezvrijedan. Suši se u tankom sloju u hladu.

Pripremanje lijeka, primjena i djelovanje:

Glog liječi od srčanih bolesti, bolesti aorte, osaljenja srca, regulira rad srca i ravnotežu između krvnog tlaka i pulsa, jaca srce, smanjuje preosjetljivost živčanog sustava (plexus solaris i vagus) pa pomaže u slučajevima neuroze, lupanja srca, nesanice, znojenja i razdražljivosti kod žena u klimakteriju, uzbuđenja i ateroskleroze, zujanja u usima, straha, vrtoglavice; budući da smanjuje živčanu napetost, utječe i na popuštanje grčeva krvnih žila, pa se one sire, snizuje se krvni tlak i smanjuje opasnost od udara kapi.

Istodobno se usporuje puls. Za te svrhe sluzi ekstrakt od glogova cvijeta, koji kao tonik jaca srce i štedi ga usporavajući puls, pa nestaju otekline udova (edemi). Ako se uzima vise od 50 kapi dnevno, usporava puls od više pa uzrokuje pospanost, sto je prvi znak nepoželjnog djelovanja. Zato treba biti oprezan.

Protiv upale porebrice koristi čaj koji se priprema tako da se mješavina od po 1 velike žlice glogova cvijeta i kadulje (Salvia offieinalis) i pola velike žlice narančine kore prelije s 3 dl kipuće vode, poklopi i ostavi da stoji 20 min., pa se procijedi. Pije se ujutro natašte i navečer prije spavanja po šalica. Zasladi se medom i doda limunova soka. Neurozu srca sa ubrzanim ili nepravilnim pulsom, otklanja tinktura od cvijeta ili ploda, od koje se uzima triput po 10 kapi u vodi. Lijek protiv visokog tlaka i arterioskleroze priprema se tako da se 1 velika žlica mješavine od po 25 g cvijeta gloga, češnjaka (Aliwn sativum), preslice (Equisetwn arvense) i peteljke imele (Stipites visci albi) kuha se ¼ sata u 2,5 dl vode.

Pije se ujutro i navečer po 1 šalica. Moze se pripremiti i čaj od samog gloga: 1 kavska žlica cvijeta popari se s 2,5 dl kipuće vode, poklopi i,posto odstoji 5 min., procijedi. Piju se 2-3 šalice dnevno. Nekima bolje pomaže kombinacija od po 20 g cvijeta gloga, kamilice (Flores chamomillae), maslinova lista (Olea europaea), imele (Viscum album) i cesnjaka. Dvije velike žlice te mješavine preliju se s 3 dl kipuće vode, zatim se to poklopi i ostavi da stoji 2 sata, pa se procijedi. Pije se triput dnevno po 1 šalica. Svi se čajevi od gloga piju prije jela.

Sredstvo za umirenje, priprema se tako da se 1 velika žlica mješavine od po 2S g glogova cvijeta, hmelja (Humulus lupulus), odoljena (Valeriana officinalis) i matičnjaka (Melissa officinalis) popari s 2 dl kipuće vode, ostavi da stoji 2sata i zatim procijedi. Pije se triput dnevno po 1 šalica prije jela.

Prašak od glogova cvijeta uzima se 2-3 puta na dan, koliko stane na vršak noža, s vodom, prije jela. Esencija od svježih i zrelih plodova lijek je protiv slabosti srca poslije akutnih bolesti, protiv proširenja srca, angine pektoris, zivčane razdražljivosti, neraspoloženja, iscrpljenosti, nepravilnosti srčanih otkucaja (aritmičnog pulsa), nesanice i uznemirenosti.

Tinktura se priprema od 20 g biljke na 100 g alkohola. Cvijet i list gloga može se u alkoholu 21 dan i zatim filtriraju. Uzima se 3-5 puta dnevno na kocki šećera, ili u vodi 15 kapi, prije jela. Ako se tinktura razrijedi s pet dijelova vode, more se uzimati po 20 kapi prije objeda i prije večere, dakle po 40
kapi na dan, u toku 3 tjedna svaki mjesec, kao lijek protiv visokog krvnog tlaka.

Tinktura od zdrobljenih boba ploda uzima se triput dnevno po 5 kapi, dakle ne vise od 15 kapi na dan, kao lijek protiv bubrežnih kamenca, gihta i bijelog pranja u žena. Zbog stanovite otrovnosti, glog ne valja uzimati duže vrijeme, pa nakon od 5-7 dana treba napraviti prekid od 2-3 dana, uz kontrolu liječnika. Ako se uzima, kao kod povišenoga krvnog tlaka, tri tjedna uzastopce, prekid mora biti 7 dana.

- Google oglasi -

Novi Sadržaj

Majčina dušica (Thymus serpyllum)

Majčina dušica (Thymus serpyllum L.) u narodu poznata još kao "babina dušica" ili "materinka" je trajna biljka iz porodice...

Maslačak (Taraxacum officinale)

Maslačak (Taraxacum officinale) je trajna zeljasta biljka iz porodice glavočika (Asteraceae), s vrlo razvijenim korijenom iz kojega raste rozeta...

Vitiligo: vrste, simptomi, uzroci i liječenje

Bolest se može javiti u bilo kojoj životnoj dobi, u svim rasama i u oba spola. Vitiligo je stanje...

Prirodni eliksir ljepote i zdravlja – Za šta je dobro koristiti kantarionovo ulje

Kantarion ili gospina trava je biljka koja ima mnoga ljekovita svojstva, bere se u maju i junu u vrijeme...
- Google oglasi -

Proljetna alergija, borba s peludom i oslobađanje od neugodnih simptoma

Za neke je proljeće izvor radosti i dobrog raspoloženja, a za druge je sezona muke i patnje. Naime, sve...

Rosopas (Chelidonium majus)

Rosopas (Chelidonium majus) u narodu poznata još kao “rusa” ili “zmijino mlijeko”, dolazi iz porodice Makovki (Papaveraceae). Ime rodu...

Ovo morate pročitati

Najučestaliji problemi sa stopalima – 6 znakova da nije sve uredu sa zdravljem

Jesu li vam stopala uvijek hladna ili van je...

Pripremite sami domaći prirodni antioksidans kod kuće

Znamo prednosti bilja i svjesni smo njihovih ljekovitih svojstava....
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas