Ribani kiseli kupus jača imunitet, poboljšava probavu i smanjuje stres

-

Ribani kiseli kupus je najvažnija zimnica iz pregršt dobrih razloga. Lako ga je uzgojiti, postupak kiseljenja je jednostavan i posve prirodan, ne kvari se i čuva bez problema cijele godine. Ukusan je i sirov i kuhan,i u mesnim i u bezmesnim jelima…

Uz sve to veoma je zdrav. Obiluje C vitaminom (u 100 grama svježeg kiselog kupusa je 20 mg vitamina C), vitaminima A i B12, folnom kiselnom, magnezijem, željezom, fosforom, kalcijem, kalijem, natrijem. Odličan je za probavu kao prirodna fermentirana hrana bogata probiotičkim kulturama.

- Google oglasi -

U kiselom kupusu nije zdrav samo vitamin C već i prirodna mliječna kiselina i drugi djelotvorni enzimi. Rasol je izvanredan lijek za mnoge želučane i crijevne tegobe. Međutim, moramo se čuvati preslanog, industrijski na brzinu pripravljenoga kiselog kupusa koji ne možemo nazvati lijekom.

Ribani kiseli kupus recepti

Potrebni sastojci za ribani kiseli kupus su:

  • 50 kg kupusa
  • 1/2 kg krupne soli
  • 1 plastična ili drvena kaca od cca 100 l
  • drvene dašćice
  • 1 veći kamen

Priprema:

  • Glavice kupusa očistite od vanjskih listova, prerežite na polovice i odrežite svakoj polovici korijen
  • U pripremljenu plastičnu (ili drvenu – još bolje) kacu na dnu posipajte malo krupne soli. Drveni ribež postavite na kacu tako da prilikom ribanja kupus pada u nju 
  • Nakon izribanih 10-ak polovica, rukom se dobro natisne kupus i doda jedna šaka soli
  • Znači, nakon svakih 10 izribanih polovica ponovite postupak – natisnuti, posoliti i nabiti što više kupusa i tako dok ne utrošite sav pripremljeni kupus.
  • Kada je sav kupus izriban i dobro, dobro natisnut, iznad njega mora biti dosta otpuštenog soka. Sada se stavljaju daščice koje se slažu jedna do druge, na njih dolazi kamen radi pritiska i kaca se zatvori.
  • Kupus valja svakih 15-20 dana očistiti – oprati dašćice i izvaditi dio tekućinu (rasola). Vratiti dašćice i doliti vode toliko da bude iznad postavljenih dašćica. Provjeriti i slanoću, ako treba u vodu dodati još soli.

Ljekovitost kiselog kupusa

Niskokalorično, a superhranjivo povrće jedinstven je spoj vitamina A, B, C, E i K, minerala (mangana, selena, kalcija, kalija, magnezija), omega-3 masnih kiselina i ljekovitih sumpornih tvari (najpoznatiji je sulforafan) koje štite od raka.

- Google oglasi -

Još od davnina je poznata ljekovitost kupusa, kako onog svježeg tako i ukiseljenog koji je u našim krajevima tradicionalna domaća delicija u hladnim danima. Rasol od kiselog kupusa preporučuje se kao pročišćujuća kura za organizam te kao prirodno sredstvo za ublažavanje mamurluka.

Kiseli kupus izvrstan je izvor vitamina C i K, kalija i kalcija. Mnogo prije nego što su znanstvenici otkrili vitamin C, moreplovci su sa sobom nosili bačve kiseloga kupusa kako bi spriječili skorbut.

Kiseli kupus prozvan je metlom za želudac i crijeva, a ujedno jača živce i potiče stvaranje krvnih stanica. Bakterije mliječne kiseline iz kiselog kupusa održavaju crijevnu floru zdravom, a time i cjelokupan tjelesni imunitet.

- Google oglasi -

Novi Sadržaj

Majčina dušica (Thymus serpyllum)

Majčina dušica (Thymus serpyllum L.) u narodu poznata još kao "babina dušica" ili "materinka" je trajna biljka iz porodice...

Maslačak (Taraxacum officinale)

Maslačak (Taraxacum officinale) je trajna zeljasta biljka iz porodice glavočika (Asteraceae), s vrlo razvijenim korijenom iz kojega raste rozeta...

Vitiligo: vrste, simptomi, uzroci i liječenje

Bolest se može javiti u bilo kojoj životnoj dobi, u svim rasama i u oba spola. Vitiligo je stanje...

Prirodni eliksir ljepote i zdravlja – Za šta je dobro koristiti kantarionovo ulje

Kantarion ili gospina trava je biljka koja ima mnoga ljekovita svojstva, bere se u maju i junu u vrijeme...
- Google oglasi -

Proljetna alergija, borba s peludom i oslobađanje od neugodnih simptoma

Za neke je proljeće izvor radosti i dobrog raspoloženja, a za druge je sezona muke i patnje. Naime, sve...

Rosopas (Chelidonium majus)

Rosopas (Chelidonium majus) u narodu poznata još kao “rusa” ili “zmijino mlijeko”, dolazi iz porodice Makovki (Papaveraceae). Ime rodu...

Ovo morate pročitati

Brusnice za dobro zdravlje

Brusnice su bobice koje imaju dobar utjecaj za naše...

Vilino sito – Kravljak

Opis biljke: kravljak je trajna biljka, niska i prilegla s...
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas