Biljka mirodjija, poznata i kao kopar (Anethum graveolens), jedna je od onih biljaka koje često nalazimo u kuhinji, a rijetko razmišljamo o njenoj stvarnoj vrijednosti. Iako je mnogi koriste kao začin zbog njenog karakterističnog mirisa i okusa, mirodjija je mnogo više od toga. Ona je istovremeno ljekovita biljka, prirodni digestiv i blagi sedativ.
U nastavku otkrivamo zašto je mirodjija začin koristan u svakom domu i koja su njegova ljekovita svojstva potvrđena kroz generacije tradicionalne medicine.
Kako izgleda biljka mirodjija?
Mirodjija je jednogodišnja aromatična biljka koja raste do visine od 40 do 60 cm. Ima tanke, čipkaste listove svijetlozelene boje i sitne žute cvjetove grupirane u cvatove u obliku kišobrana. Cijela biljka ima osvježavajući, blago sladak miris, a koristi se svježa i sušena – list, sjeme i stabljika.

Mirodjija kao začin u kuhinji
Kada se kaže mirodjija začin, prva asocijacija je često domaća kuhinja – kiseli krastavci, variva, juhe i ribe. Njeni listovi se najčešće koriste svježi, dok se sušeno sjeme mirodjije koristi za začinjavanje kruha, marinada i jela s povrćem.
Ono što je čini posebnim začinom jeste njen blagi, ali specifičan okus koji se dobro slaže s jogurtom, sirom, krompirom, jajima, ribom i umacima. U mediteranskoj i skandinavskoj kuhinji, mirodjija ima posebno važno mjesto – i to ne bez razloga.
Mirodjija ljekovita svojstva
Pored kulinarske vrijednosti, mirodjija ima brojna ljekovita svojstva. U narodnoj medicini koristi se već stoljećima, posebno za ublažavanje probavnih tegoba i umirenje živčanog sistema.
Najvažnija ljekovita svojstva:
Poboljšava probavu:
Pomaže kod nadutosti, grčeva i loše probave. Čaj od mirodjije posebno se preporučuje bebama i maloj djeci kod grčeva.
Ublažava nesanicu i tjeskobu:
Blagi sedativni učinak čini je korisnom kod nervoze i blagih poremećaja spavanja.
Potiče izlučivanje mokraće:
Djeluje kao prirodni diuretik, pomažući u eliminaciji toksina iz organizma.
Povoljno djeluje na disajne puteve:
Eterično ulje mirodjije koristi se u inhalacijama kod bronhitisa i kašlja.
Sadrži antioksidanse i protuupalne spojeve:
Štiti ćelije od oštećenja i pomaže u borbi protiv slobodnih radikala.
Kako se koristi biljka mirodjija za zdravlje?
Najčešće se koristi u obliku čaja ili infuzije. Za pripremu čaja, jednu kašičicu sušenih sjemenki mirodjije prelijte sa 2 dl vruće vode, poklopite i ostavite 10 minuta. Piti lagano, poslije jela ili navečer ako imate problema sa snom.
Također se može dodavati svježa u smoothieje, čorbe ili posuti po salatama neposredno prije serviranja.
Biljka mirodjija je mnogo više od običnog začina. Njena kombinacija jedinstvenog okusa i moćnih ljekovitih svojstava čini je nezaobilaznim dodatkom kako u kuhinji, tako i u prirodnoj apoteci. Ako je do sada niste koristili redovno, sada je pravo vrijeme da joj date zasluženo mjesto u vašem domu – bilo kao mirodjija začin u jelima ili prirodni saveznik u očuvanju zdravlja.