Blitva, prijatelj iz vrta koji je dostupan tokom cijele godine

-

Blitva je korisna za povećanje imuniteta i dobar je diuretik. Kao i sve lisnato povrće, ni blitva nema veliku energetsku vrijednost. 100 grama jestivog djela blitve sadrži samo 14 kalorija. Blitva to uspješno nadoknađuje visokim sadržajem vitamina C, karotina i provitamina A, kao i obiljem mineralnih soli.

Vrste blitve i primjena u kulinarstvu

Blitvu razlikujemo na dvije osnovne vrste. Lisnatu, koja razvija rozetu krupnog, širokog i mesnatog lišća. I takozvanu rebrastu, koja ima jako razvijenu, sočnu i mesnatu stabljiku, odnosno peteljku, žute, zelene ili crvenkaste boje. Blitva se može koristiti kao zamjena za špinat u svim jelima, ali špinat ne može zamijeniti blitvu.

- Google oglasi -

Lisnata blitva

Lisnata blitva u kulinarstvu se koristi slično spanaku – kuhana i pomiješana s krumpirom, začinjena hladnim uljem, a dok je još vrlo mlada, može se pripremati i sirova, kao salata. Izuzetno je prikladna i za punjenje i savijanje sarmica u raznim kombinacijama, a također i kao dodatak jelima s tijestom za savijače, pite, torte i sl.

Rebrasta blitva

Rebrasta blitva koristi se tako da se lišće priprema posebno, kao spanak ili salata, dok debela, sočna i mesnata rebra odvajamo i kuhamo ili pečemo vezana u snopiće kao špargle ili praziluk, te prelijevamo raznim umacima.

Rebrasta blitva ima mnogo dužu stabljiku nego lisnate sorte, a listovi su nešto manji. Ovu vrstu blitve domaćice, najčešće zbog neupućenosti, smatraju manje vrijednom, jer misle da zadebljala stabljika znači da je blitva stara, da je odrvenjela i nije za upotrebu. Ukoliko i nabave takvu blitvu ta debela rebra odbacuju i koriste samo zeleno lišće.

Sve to pokazuje da naše domaćice zapravo ne znaju da se tu radi o dvije različite, ali jednako vrijedne vrste blitve od kojih se svaka vrsta koristi s određenom namjenom, jer im je i primjena u domaćinstvu različita.

- Google oglasi -

Ljekovita svojstva blitve

Kvalitetu blitve ne smijemo ocjenjivati po debljini stabljike ili veličini lista, već po njenoj svježini i sočnosti. U botaničkom smislu, blitva je član iste porodice kao i spanak, pa su joj i prehrambena i ljekovita svojstva vrlo slična. Blitva nesumnjivo ima nekih prednosti, premda je nepravedno zapostavljena.

Značajna je zbog vitamina C, beta-karotena, kalija, mangana, željeza, kalcija, i vlakana. Dobar je diuretik i veoma korisna za jačanje imuniteta.

U blitvi ima 12% suhe materije od čega 4,8% ugljenih hidrata. 2% proteina, 3,4% celuloze, 0,4% biljnih ulja i 1,6% mineralnih sastojaka. Od vitamina najbogatija je vitaminom C, te vitaminima B1, B2 i PP. Karotina ima 6.000 i.j. u 100 grama blitve.

Blitva u kulinarstvu

Činjenica da su od blitve uzgojene dvije vrste (lisnata i rebrasta) omogućuje da se blitva priprema u kuhinji šire i raznovrsnije od spanaka. Od blitve možemo pripremati sva jela kao i od spanaka. Dok od spanaka ne možemo pripremati jela od peteljki, zato što ih odbacujemo zbog većeg sadržaja oksalne kiseline.

Kako se priprema blitva sa jajima

  • 250 gr. sviježe blitve
  • 2 jaja
  • 2 čena bijelog luka
  • 200 ml. mlijeka
  • 1 veliki krompir
  • so i bibe

Blitvu operite i izrežite na rezance. Krompir ogulite i narežite na sitne komadiće. Skuhajte jaja i izrežite na komadiće. Krompir i blitvu kuhajte 15-ak minuta u slanoj vodi, zatim ocijedite i ostavite sa strane. U šerpi popržiti brašno na ulju, dodajte bijeli luk i zalijte sa mlijekom dok ne dobijete gustu smjesu. Umiješati jaja, krompir i blitvu pa servirati.

- Google oglasi -

Novi Sadržaj

Biljka mirodjija: Više od običnog začina

Biljka mirodjija, poznata i kao kopar (Anethum graveolens), jedna je od onih biljaka koje često nalazimo u kuhinji, a...

Limeta – kraljevski citrus za zdravlje, mršavljenje i imunitet

Limeta je voćka koju mnogi pogrešno miješaju s limunom, no iako su slične na prvi pogled, limeta ima poseban...

Znojenje noću: Zašto se znojimo noću i kako to spriječiti?

Znojenje noću je problem koji pogađa mnoge ljude, a može imati različite uzroke – od bezazlenih do ozbiljnih. Ako...

Bijelo vino i ruzmarin kao lijek: Drevni prirodni eliksir za zdravlje

U svijetu prirodne medicine, bijelo vino i ruzmarin kao lijek predstavljaju moćnu kombinaciju koja se koristi još od vremena...
- Google oglasi -

Sladoled bez šećera: Zdrava i osvježavajuća poslastica za sve generacije

U potrazi ste za sladoledom koji je ukusan, osvježavajući, ali i zdrav? Sladoled bez šećera postaje sve popularniji izbor...

Prirodni lijek za dehidraciju: Kako napraviti izotonični napitak i koji čaj pomaže

Dehidracija može nastupiti brzo – bilo zbog vrućine, fizičkog napora, povraćanja, proljeva ili jednostavno premalog unosa tečnosti. Kada tijelo...

Ovo morate pročitati

Kombucha ili kombuha je gljiva od koje pravimo čaj sa magičnim ljekovitim svojstvima

Kombucha čaj je fermentirani napitak koji se dobiva od...

Herbarium – Hren

Nazivi biljke Familija: Cruciferae Narodni: Hren Latinski: Cochlearia armoracia Ljekarski: nije u farmakopeji Engleski:...
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas