Celer kao lijek za sve bolesti

-

Celer (lat.Apium graveolens) je dvogodišnja zeljasta biljka s mesnatim i vretenastim korijenom koji ponekad može biti i gomoljast. Stabljika mu je razgranjena, a doseže visinu od 40 do 80 cm. Tamnozeleni i sjajni listovi celera su veliki i perasto razdijeljeni, dok su listići klinastog oblika, gore urezani i nazubljeni. Kuglasti plod je rebrast.

Nekada se vjerovalo da celer pospješuje spolnu moć. Danas se zna da pospješuje uspješnu razmjenu materija. Bogat je limonenom, eterskim i masnim uljem. U korijenu ima eterskog ulja, šećera, apina, asparagina, tirozina, kolina, alosorbusena, pentosana i masti.

- Google oglasi -

Slatkasti odebljali korijen celera najčešće se koristi za spravljanje salate, variva ili kao začin za supe i čorbe. Peteljke i listovi koji imaju jak aromatičan miris, također služe kao začin. Biljka zadržava specifičan miris i nakon sušenja. Divlji celer zbog jakog i neugodnog mirisa, malo se koristi.

Celer ljekovita svojstva

Za liječenje astme, katara pluća, promuklosti, bolesti živaca, mokraćnih putova, bubrega, gihta, reume, poboljšanja apetita, otklanjanja probavnih smetnji, jačanje želuca. Celer se koristi u liječenju vodene bolesti, reumatskih bolesti, gihta (uloga) i pretjerane gojaznosti, kroničnog katara pluća, grčeva u prsnom košu, što su povezane s osjećajem straha, nadutosti, slabosti želuca, pomanjkanja apetita i bolesti koje su uvjetovane nedostatkom osnovnih materija potrebnih organizmu. Isto tako, celer poboljšava krv i cirkulaciju krvi.

Celer biljka raste kao divlja i kulturna biljka koja se uzgaja u povrtnjacima. Kao divlja raste na obalnom području i na vlažnim područjima gotovo po cijeloj Europi, a nalazi se i na drugim kontinentima. Drži se da je divlji celer otrovan te ga zato ne upotrebljavamo u liječenju ljekovitim biljem. Za vrtni ili pitomi celer drži se da je veoma značajna ljekovita biljka.

Ljekoviti dio biljke: za lijek se koristi korijen vrtnog celera.

- Google oglasi -

Čaj od celera protiv reume

U litri vode kuha se 40 grama celerovog lišća nekoliko minuta. Poklopljeno stoji dok se ne ohladi. Procijedi se i pije mlako nekoliko puta dnevno, a u trajanju od nekoliko nedjelja.

Celerom protiv bubrežnih bolesti

Protiv bubrežnih tegoba treba piti sok od svježih listova celera, sa medom ili kao alkoholaturu – 30 kapi dnevno.

Celer kao lijek

Celer se preporučuje za snižavanje visokog krvnog tlaka, za zaustavljanje širenja malignih stanica i za smanjenje razine šećera kod dijabetičara. Konzumiranje celera se preporučuje ljudima koji imaju kamen u mokraćnom mjehuru ili bubrezima.

Celer je diuretik, urinarni antiseptik zbog visokog sadržaja terpena i nekih eteričnih ulja, a djeluje i antibakterijski i antimikotički. Kod bolesti grla ima protuupalno djelovanje i otklanja loš zadah. Koristan je i za oboljele od astme.

Korijen celera kao lijek u narodnoj medicini se rade pastile od kuhanog korijena celera i žutog šećera s kojima se smiruje kašalj. Celer se preporučuje trudnicama, ženama koje imaju problema s celulitom, a služi i za reguliranje menstruacijskog ciklusa te kao preventiva kod osteoporoze. Ova namirnica pomaže radu crijeva, čini oči i jetru zdravima, regulira povišen kolesterol, a djelomično i trigliceride.

Biljka celer je idealna namirnica za mršavljenje. Ima vrlo malo kalorija, puno vlakana, a sadrži i kalcij te vitamin C koji pomažu u mršavljenju. 100 grama celera sadrži samo 14 kcal. Stabljika celera se često konzumira kao zdrava grickalica za mršavljenje jer sadrži veliki postotak vode. Ako niste ljubitelj ovog povrća, možete ga dodati u svoj smoothie za mršavljenje ili ga staviti u juhu i salatu.

- Google oglasi -

Novi Sadržaj

Žute fleke na koži: uzroci, simptomi i kada se treba zabrinuti

Žute fleke na koži mogu izgledati bezazleno, ali ponekad su znak da se u tijelu dešava nešto ozbiljnije. Bilo...

Ubrzan rad srca: uzroci, rješenja i prirodni načini za smirenje

Ubrzan rad srca, poznat i kao tahikardija, može biti prolazna pojava izazvana stresom, fizičkom aktivnošću ili emocijama, ali i...

Hipertireoza (ubrzan rad štitnjače): simptomi, terapija i prirodna podrška uz selen

Hipertireoza je poremećaj u radu štitnjače kod kojeg ova žlijezda proizvodi prekomjerne količine hormona. Hormoni štitnjače - tiroksin (T4)...

Prirodni lijek iz tvoje saksije – Otkrij šta sve liječi biljka debela koka!

Debela koka (Hylotelephium spectabile) je višegodišnja ukrasna biljka iz porodice Crassulaceae, prepoznatljiva po mesnatim listovima i ružičastim cvjetovima. Iako...
- Google oglasi -

Ranjenik biljka za rane, posjekotine, ogrebotine, opekotine

Ranjenik biljka (lat. Sanicula europaea), poznata i kao ranjenika, ranjenica ili ranilovka, od davnina se koristi u narodnoj medicini...

Kihanje ujutro? Evo šta ti tijelo pokušava reći!

Kihanje ujutro je veoma česta pojava, ali ga mnogi zanemaruju misleći da je riječ o bezazlenoj navici. Iako je...

Ovo morate pročitati

Nevjerojatan trik – kako ojačati imunitet za samo 15 sekundi

Ovaj trik pomaže i kada vas viroza ili prehlada...

Herbarium – Crvotočina

Nazivi biljke Familija: Lycopodiaceae Narodni: Crvotočina Latinski: Lycopodium clavatum Ljekarski: Lycopodii sporae Engleski: Club...
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas