Čičak biljka – Korov koji čuva vaše zdravlje

-

Čičak je dvogodišnja biljka koja ima dugačak i sivo-smeđi i vretenasti korijen. U prvoj godini pojavljuju se veliki prizemni listovi s peteljkama i nepravilna srcolikog oblika. U drugoj godini izraste uspravna razgranjena stabljika visine od 1 do 1 i pol metar. Listovi su sve manji idući prema vrhu stabljike.

Cvate u glavicama s grimiznocrvenim cjevastim, gusto zbijenim cvjetićima, što imaju kukice pomoću kojih lako prianjaju za odjeću.

- Google oglasi -

Biljka čičak ili kako se još naziva sikavica raste na neobrađenom zemljištu, buništima, uz živice, plotove i grane kraj cesta i putova.

Čičak biljka

Korijen čička djeluje protiv otrovno, pospješuje izlučivanje mokraće i znoja te čisti krv. Isto tako koristi se u liječenju veneričnih bolesti, svih vrsti čireva, skrofula, gihta (uloga), zastarjelih reumatskih bolesti, vodene bolesti i trovanja živom.

Čaj od mladog lišća koristi se u liječenju katara želuca i nadutosti, a dobro je sredstvo i protiv raznih osipa, čireva, gnojnih rana i ranica u ustima.

Sjeme čička koristi se za sve bolesti za koje se koristi i korijen i listovi, s time što sjeme jače djeluje. Sjeme čička koristi se za pravljenje čičkova ulja koje je jako dobar lijek protiv peruti i ispadanja kose.

- Google oglasi -

Korijen, listovi i sjeme čička nakon godinu dana gube svoje ljekovito djelovanje. Također, korijen i list koriste se i kod upale i čira na želucu, kod pospješivanja znojenja, kod varenja, pomažu u ublažavanju reume, kožnog ekcema, lišaja, osipa, gnojnih rana i skorbuta.

Suh korijen čička stučen u prah i pomiješan sa jestivim (maslina) uljem, liječi gnojne rane kada se njime namažu.

Protiv reume koristi se čaj od čičkovih sjemenki.

Čičak biljka kao lijek

Lijek protiv gore navedenih bolesti priprema se tako da se 1 velika kašika sitno narezanog korijenja i lišća kuha u pola litre vode 5 minuta, zatim se ostavi poklopljeno 10-15 minuta i na kraju procijedi. Piju se po 2 velike kašike dvaput dnevno, ujutro i uvečer.

Ako se 60 grama korijena kuha 5 minuta u 1 litri vode, može se uzimati po šoljica ujutro i uvečer.

Prah od suhog korijena pomiješan sa zečjim lojem izvlači strana tijela iz rane. U slučaju poremećaja živca na licu (Nervus facialis) kada se usta iskrive, zdrobi se svjež korijen i lišće sa donjim dijelom stabljike čička i privije na zdravu stranu.

Kod gnojnih procesa usne šupljine grglja se, a čirevi se i rane ispiraju, a osip po koži oblaže odvarom od čičkovog lišća, koje ima osobinu da hladi. Na 1 litru vode uzme se 1 dag sušenog lišća i pije ujutro i uvečer po 1 šoljica.

U vinu skuhano lišće čička liječi od mokraćnih kamenaca. Oni nestaju i kada se uzima sitno izrezan čičkov korijen (ili prah) od suhog korijena, pomiješan sa medom.

Kada se koža glave dobro opere čajem od čičkova korijena i svaki drugi dan namače čičkovim uljem, stimuliše se rast kose, ako je korijen zdrav.

Za čaj se na jednu litru vode uzima 1 velika kašika isječenog korijena i skuha. Promiješaju se jednaki dijelovi toga čaja i jabukovo sirče, pa se time natrlja koža glave dvaput dnevno, na taj način se zaustavlja ispadanje kose.

Recept za čičkovo ulje

Potrebno je jednu šaku suhog i sitno istucanog sjemena, preliti sa malo 90 % alkohola, ostavi se da stoji 14 dana, zatim se poslije toga nalije pola do tri četvrt litre ulja ( najbolje maslinovo ulje ili suncokretovo ), pa se opet ostavi 4 nedjelje na toplom mjestu, uz povremeno mućkanje.

Da bi alkohol ispario, bocu sa uljem ne zatvaramo čepom, nego sa malo gaze ili papirom na kome su izbušene sitne rupice.

Mast od čičkovog korijena

Dobro se očisti i opere čičkov korijen. Narežemo ga na male komadiće i iz njih istisnemo što više soka. Pripremiti kvalitetnu i čistu, nesoljenu svinjsku mast. Količina masti zavisi od toga koliko se istisnulo soka, jer njihovim miješanjem treba postići gustu kašastu masu. Tako pripremljenu ljekovitu mast staviti u porculansku ( nikako u metalnu) posudu, dobro je zatvoriti i čuvati u frižideru. Nekoliko puta na dan nanosi se na opečenu kožu, a koristi se i kod čireva, rana i lišajeva.

- Google oglasi -

1 komentar

Comments are closed.

Novi Sadržaj

Ljekovita biljka kadulja! Čaj od kadulje, savjeti za berbu i primjena za grlo – sve na jednom mjestu

Ljekovita biljka kadulja jedna je od najpoznatijih prirodnih saveznika u očuvanju zdravlja. Zahvaljujući bogatstvu eteričnih ulja i aktivnih tvari,...

Najbolji prirodni lijek za holesterol i trigliceride

Visok holesterol predstavlja tihi zdravstveni problem koji može dovesti do ozbiljnih komplikacija ako se ne liječi na vrijeme. Srećom,...

Najbolji recepti za sok od zove: Okus djetinjstva u vašoj čaši

Miris zove mnogima budi uspomene na djetinjstvo, prozračne kuhinje i velike staklenke koje se hlade na prozorskoj dasci. Danas,...

Ljubičica ljekovitost: Mirisna biljka koja liječi tijelo i um

Iako je ljubičica najpoznatija po svom nježnom mirisu i simbolici proljeća, njezina ljekovitost prepoznata je i korištena stoljećima. Danas...
- Google oglasi -

Kokosovo brašno i kalorije: Zdravija opcija za modernu prehranu

Kokosovo brašno je hranjiva i bezglutenska namirnica bogata vlaknima, a njegove kalorije su znatno manje u odnosu na količinu...

Majčina dušica u maslinovom ulju – Biljni pripravak koji svaka kućna apoteka treba imati

Majčina dušica u maslinovom ulju sve je popularniji narodni lijek koji spaja ljekovitost ove aromatične biljke i blagodati maslinovog...

Ovo morate pročitati

Sok od povrća jača imunitet

Omiljena bezalkoholna osvježavajuća pića većine ljudi su limunade i...

Vitamin E ne pomaže da se smanji rizik od raka i srčanih oboljenja

Poslije četvorostrukog bajpasa, Džim Hil je počeo da razmišlja...
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas