Šta slabi bubrege? Manjak vode stvara višak otrova u krvi

-

Bubrezi se svakodnevno nalaze na udaru štetnih navika koje ih oslabljuju i oštećuju. Zato je potrebno da znate šta slabi bubrege i smanjuje njihovu funciju. Bubrezi su među najvažnijim organima tjelesnog sistema – filtriraju krv, proizvode hormone, apsorbiraju minerale.

Posebno su poznati i kao zaštitnici tijela od otrova, zato što eliminiraju toksine i neutraliziraju kiseline. Ovaj mali organ dnevno pročisti čak 200 litara krvi. Zbog svega što čine za naše tijelo trebali bismo ih čuvati. No, istraživanja pokazuju drugačije – bubrezi se svakodnevno nalaze na udaru štetnih navika koje ih oslabljuju i oštećuju.

- Google oglasi -

Bolest bubrega pripada skupini “tihih bolesti”, čiji se simptomi neće pokazati na samom početku bolesti, nego kada je situacija već ozbiljna. Naučna istraživanja i iskustva pacijenata pokazala su da bubrezi godinama mogu obavljati svoju funkciju, ali sa smanjenim kapacitetom. Oštećeni bubrezi mogu raditi i sa samo 20 % svog kapaciteta, a da ne posumnjamo da s njima nešto nije u redu. Zato su preventiva i pravovremeno djelovanje najvažniji.

Šta slabi bubrege

Ovo su, prema mišljenjima stručnjaka, 10 štetnih navika koje opasno slabe bubrege i koje je potrebno što prije mijenjati.

Manjak vode u organizmu
Najvažnija zadaća bubrega je filtriranje krvi i eliminacija toksina iz organizma. Bubrezima u toj funkciji pomaže a tekućina, konkretno voda. Ako je ne unosimo dovoljno, bubrezi slabije rade i dolazi do nakupljanja toksina, koji će ih oštetiti.

Višak soli u prehrani
Zlatno je pravilo – ne više od pet grama soli dnevno za zdravlje cijelog organizma. Sve više od toga je previše, i višak će prvi osjetiti bubrezi. Kod slanih namirnica, bubrezi rade više jer moraju izlučiti natrij koji se nalazi u soli. Višak soli utječe i na krvni pritisak te brojne druge bolesti pa je unos soli svakako nužno kontrolirati.

- Google oglasi -

Kako otopiti kamen u bubregu pročitajte ovdje.

Zadržavanje urina
Mnogi izbjegavaju koristiti javne toalete ili zbog silnih obaveza odgađaju odlazak na toalet. Često zadržavanje urina povećava pritisak na mokraćni mjehur, a može dovesti i do otkazivanja bubrega, bubrežnih kamenaca i inkontinencije.

Previše šećera
Dovoljno je popiti samo dva zaslađena pića dnevno pa da se poveća nivo proteina u mokraći, pokazuju nedavna istraživanja. Protein u mokraći jedan je od prvih znakova poteškoća s bubrezima. Ponekad unosimo i do 10 puta više šećera od preporučene doze, čime su bubrezi na stalnom udaru.

Manjak vitamina i minerala
Manjak vitamina i minerala preduvjet je za nastajanje bolesti bubrega. Vitamin B6 i magnezij smanjuju rizik od dobivanja bubrežnih kamenaca pa namirnice bogate tim vitaminima i mineralima svakako uključite u svoju redovnu prehranu.

Životinjski proteini
Za zdrave bubrege prehrana bi trebala obilovati voćem i povrćem. Svaki unos proteina, naročito namirnice životinjskog porijekla, dodatno opterećuje rad bubrega. Vremenom to može dovesti do oštećenja i smanjene funkcije bubrega.

Manjak sna
Tokom spavanja tijelo obnavlja oštećeno tkivo bubrega, pa je redovit san nužan za oporavak bubrega. Preporuka je između šest i osam sati sna svakog dana.

Za oporavak bubrega u svega nekoliko dana koristite…

Previše kafe
Poput soli, i kafa opterećuje bubrege. Kofein može povisiti krvni pritisak, zbog čega su bubrezi pod posebnim stresom, što vremenom dovodi do njihovih oštećenja. Pijte do dvije šoljice dnevno.

Tablete protiv bolova
Iskustva pacijenata pokazala su da korištenje tableta protiv bolova (kao što su aspirini, ibuprofeni i druge skupine lijekova) može dovesti do naglog zatajenja bubrega. Birajte radije prirodne metode ublažavanja boli i zaštitite svoje bubrege.

Konzumacija alkohola
Bubrezi neće stradati od jedne čaše vina, no pretjerana konzumacija alkohola dugoročno oštećuje bubrege. Alkohol je toksin koji bubrezi moraju preraditi i izbaciti. Kao diuretik alkohol tijelu oduzima dragocjenu vodu pa tako dvostruko nepovoljno utječe na rad bubrega.

- Google oglasi -

Novi Sadržaj

Majčina dušica (Thymus serpyllum)

Majčina dušica (Thymus serpyllum L.) u narodu poznata još kao "babina dušica" ili "materinka" je trajna biljka iz porodice...

Maslačak (Taraxacum officinale)

Maslačak (Taraxacum officinale) je trajna zeljasta biljka iz porodice glavočika (Asteraceae), s vrlo razvijenim korijenom iz kojega raste rozeta...

Vitiligo: vrste, simptomi, uzroci i liječenje

Bolest se može javiti u bilo kojoj životnoj dobi, u svim rasama i u oba spola. Vitiligo je stanje...

Prirodni eliksir ljepote i zdravlja – Za šta je dobro koristiti kantarionovo ulje

Kantarion ili gospina trava je biljka koja ima mnoga ljekovita svojstva, bere se u maju i junu u vrijeme...
- Google oglasi -

Proljetna alergija, borba s peludom i oslobađanje od neugodnih simptoma

Za neke je proljeće izvor radosti i dobrog raspoloženja, a za druge je sezona muke i patnje. Naime, sve...

Rosopas (Chelidonium majus)

Rosopas (Chelidonium majus) u narodu poznata još kao “rusa” ili “zmijino mlijeko”, dolazi iz porodice Makovki (Papaveraceae). Ime rodu...

Ovo morate pročitati

Sirup od smokve: Otkrivamo recept za legendarni lijek protiv kašlja

Neugodni kašalj vrlo je čest u ovom djelu godine,...

Nijacin

Ovaj vitamin je važna hrana za mozak. Pošto je...
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas