Cvekla – Cikla kao lijek veliki prijatelj našeg organizma

-

Cvekla vodi porijeklo sa obala Sredozemlja i poznata je kao lijek za mnoge bolesti još od davnih vremena. Iznutra je crvene do krvavo-crvene boje, a stabljika i listovi su kod većine sorti crveno nahuškani.

Ova dvogodišnja biljka vretenastog korijena crvene boje i tamnozelenog lišća spada u red najkorisnijih i najljekovitijih povrtlarskih kultura. Koristi se čitava biljka, upotrebljava se preko cijele godine, bogata vitaminima i mineralima, lako probavljiva, može se uzimati bez ograničenja i opasnosti od štetnih posljedica.

- Google oglasi -

>>Zašto trebamo jesti cveklu saznajte ovdje.

Cvekla kao lijek

Pored izuzetnog bogatstva bjelančevinama, mastima i ugljenim hidratima, cvekla sadrži gotovo sve mineralne sastojke: kalcij, kalij, natrij, fosfor, magnezij, željezo, fluor, mangan, bakar, jod, sumpor, litij, stroncij, brom i druge. Značajno je i prisustvo vitamina B1, B2, C , kao i vitamina B12 izuzetno rijetkog u namirnicama biljnog porijekla a tako važnog za vegetarijance. Zahvaljujući prisustvu antocijana, koji daje toplu crvenu boju soku od cvekle, a utiče i na obnavljanje krvi, ljekovitost cvekle djeluje i antikancerozno.

Izuzetni su zdravstveni efekti cvekle u slučajevima demineralizacije kostiju i zuba, prisustvo joda čini je dragocjenom u borbi protiv arterioskleroze i usporavanja procesa starenja. Osnovu višestruke ljekovitosti ove biljke čine ipak betanin i betain. Podstiču razmjenu materija, reguliraju krvni pritisak, smanjuju kolesterol, održavaju krvne sudove, podstiču rad jetre.

Stanište: uzgaja se u povrtnjacima.

- Google oglasi -

Ljekoviti dio biljke: za lijek se upotrebljava podzemni dio biljke. Sabire se u jesen, a pohranjuju se u umjereno tople prostorije. Ako se čuva na odgovarajući način, cikla se može sačuvati do idućeg ljeta.

Cikla ljekovitost – Osnovno djelovanje cvekle ili cikle je u suzbijanju tumora i liječenju leukemije. Zatim, u liječenju malarije, akutnih fibroznih bolesti i gripe u početnom stadiju. Osim toga, koristi se za regulisanje krvnog pritiska, possebno kod bolesnika s niskim tlakom.

Povoljno utiče na živce i rad mozga. Za sve vrste liječenja koristi se svježe iscijeđen sok iz cvekle, a iz 1 kg cvekle može se dobiti 700 do 750 g soka. Cvekla je nadalje, korisna u liječenju slabokrvnosti, posebno kod djece i mladih osoba, a pospješuje rad želuca, crijeva i žući.

Sok od cvekle

Sok od cikle za zdraviju jetru

Kuhanjem gubi svoju ljekovitost pa je najbolje piti sok od svježe cvekle. Od 1 kilograma cvekle dobije se otprilike 700 grama soka. Cveklu treba tanko oljuštiti, sitno narendati, preliti sokom od limuna i medom. Kada malo odstoji istisnuti sok i piti ga u gutljajima cijelog dana. Kod težih oboljenja popiti dnevno od 1/2 do 1 litre soka. Kada se osjeti poboljšanje smanjiti na 1/4 litre soka.

Sok od cvekle, jabuke i mrkve – Cveklu dobro oprati, oguliti i ubaciti u sokovnik, dodati jednu jabuku i jednu mrkvu, malo meda i preliti sokom od limuna.

Miksati 30-ak sekundi i pustiti da malo odstoji na sobnoj temperaturi. Zatim dobro procijediti, te piti u gutljajima cijelog dana.

Salata od cvekle

Za jačanje želuca i jetre isjeći cveklu i upola manji korijen od celera.

Dresing za salatu – Sol, jabukovo sirće, kašičicu maslinovog ulja i mljeveni kim sve dobro umješati u jednu smjesu. Salatu na kraju izmješati sa kiselom pavlakom i posuti peršunovim lišćem.

Cvekla za zimnice

Može da se spremi i kao zimnica tako što se plod isječe na tanke kolutove, prelije jabukovim ili vinskim sirćetom u koje je dodato malo samljevenog kima. Tako spremljena kisela cvekla stavi se u tegle i ostaviti za zimu.

- Google oglasi -

Novi Sadržaj

Namirnica koja smanjuje apetit i doprinosi za zdravlje

Grčki jogurt se pravi od kravljeg mlijeka koje se procijedi kako bi se uklonila sirutka, što rezultira gušćom konzistencijom...

Koje su koristi koprive za zdravlje?

Kopriva je samonikla biljka sa izuzetnim zdravstvenim vrijednostima. Kopriva ima vrlo dugu povijest u narodnoj medicini, stoga nije ni...

Majčina dušica (Thymus serpyllum)

Majčina dušica (Thymus serpyllum L.) u narodu poznata još kao "babina dušica" ili "materinka" je trajna biljka iz porodice...

Maslačak (Taraxacum officinale)

Maslačak (Taraxacum officinale) je trajna zeljasta biljka iz porodice glavočika (Asteraceae), s vrlo razvijenim korijenom iz kojega raste rozeta...
- Google oglasi -

Vitiligo: vrste, simptomi, uzroci i liječenje

Bolest se može javiti u bilo kojoj životnoj dobi, u svim rasama i u oba spola. Vitiligo je stanje...

Prirodni eliksir ljepote i zdravlja – Za šta je dobro koristiti kantarionovo ulje

Kantarion ili gospina trava je biljka koja ima mnoga ljekovita svojstva, bere se u maju i junu u vrijeme...

Ovo morate pročitati

Herbarium – Mrkva

Nazivi biljke Familija: Umbelliferae Narodni: Mrkva Latinski: Daucus carota hortensis Ljekarski: Nije u...

Herbarium – Vrijesak

Nazivi biljke Familija: EricaceaeNarodni: VrijesakLatinski: Calluna vulgarisLjekarski: Herba callunaeEngleski: HeatherNjemački:...
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas