Dobra stvar za čišćenje otrova

-

Sirova hrana reguliše metabolizam, istovremeno hrani tijelo i utoljuje žeđ, čisti organe za probavu, stimuliše crijevnu peristaltiku, a prava je „metla” za čišćenje otrova iz tijela. Ona je alkalna i tako smanjuje kiselost krvi.

Voće, kao što je limun, naranča i grejpfrut, djeluje na elastičnost i zdravlje i funkcionalno stanje kapilara, a to je veoma važno za održavanje optimalnog stanja organizma; slobodan i brz protok krvi utiče na životnost ćelija, odnosno njihovu mladost.

- Google oglasi -

Čak i ako smatrate da je kasno da korjenito izmjenite navike u ishrani, ne treba se odreći svježe hrane; neka ona što češće bude na stolu. Sami odlučite koliko puta nedjeljno, dnevno… Neka mikser za usitnjavanje ponekad zamijeni štednjak! Osim ljepšeg izgleda i boljeg zdravlja, odjednom ćete imati više vremena za šetnju, za sebe i svoje bližnje…

Sirova ishrana

Kod pripreme jela od sirove hrane morate voditi računa da voće i povrće bude svježe: odbacite uvele ili djelimično trule plodove. Gubitkom svježine, boje i arome, nestaju ukus i hranljiva vrijednost. Zrnevlje treba pažljivo prebrati, a ako pripremate klice, vodite računa o dužini procesa.

Dovoljno je da se zrnevlje opere i pusti da se namače u ne previše hladnoj vodi, do sutradan, u isto vrijeme. Onda se ispere i ostavi na svijetlom mjestu (bez vode) da pusti klice, male, bijele vrške, koji su prepuni hranljivih materija. Priprema jela od sirovog, neprskanog i biološki uzgojenog povrća veoma je laka i jednostavna.

Sprema se neposredno prije uzimanja, da ne bi izgubilo hranljive sastojke. Kao začin, dodaju se sezam, majčina dušica, čubar, origano, sjeckani orasi, lješnici, mljeveno sjeme suncokreta i bundeve, hren, peršun, celer. Od ulja, najbolja su maslinovo i suncokretovo, cijeđeno na hladno, a dodaju se i jabukovo sirće, limunov sok, pavlaka ili kiselo mlijeko, domaći majonez, kao i male količine morske nerafinisane soli. U spravljanju jela treba voditi računa o izgledu i boji namirnica. Uskladite njihove boje kao da slikate.

- Google oglasi -
Prethodni članak
Naredni članak

Novi Sadržaj

Biljka mirodjija: Više od običnog začina

Biljka mirodjija, poznata i kao kopar (Anethum graveolens), jedna je od onih biljaka koje često nalazimo u kuhinji, a...

Limeta – kraljevski citrus za zdravlje, mršavljenje i imunitet

Limeta je voćka koju mnogi pogrešno miješaju s limunom, no iako su slične na prvi pogled, limeta ima poseban...

Znojenje noću: Zašto se znojimo noću i kako to spriječiti?

Znojenje noću je problem koji pogađa mnoge ljude, a može imati različite uzroke – od bezazlenih do ozbiljnih. Ako...

Bijelo vino i ruzmarin kao lijek: Drevni prirodni eliksir za zdravlje

U svijetu prirodne medicine, bijelo vino i ruzmarin kao lijek predstavljaju moćnu kombinaciju koja se koristi još od vremena...
- Google oglasi -

Sladoled bez šećera: Zdrava i osvježavajuća poslastica za sve generacije

U potrazi ste za sladoledom koji je ukusan, osvježavajući, ali i zdrav? Sladoled bez šećera postaje sve popularniji izbor...

Prirodni lijek za dehidraciju: Kako napraviti izotonični napitak i koji čaj pomaže

Dehidracija može nastupiti brzo – bilo zbog vrućine, fizičkog napora, povraćanja, proljeva ili jednostavno premalog unosa tečnosti. Kada tijelo...

Ovo morate pročitati

Upala ždrijela – Prirodno liječenje

Dokazano je da nemarno liječena ili neizliječena upala grla,...

Lisnati kupus – raštan ili raštika ljekovita kraljica zdrave prehrane

Prvi gajeni lisnati kupus-raštan ili raštika još su od...
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas