Hajdučka trava čisti organizam i daje snagu

-

Hajdučka trava (lat. Achillea millefolium L.) ili stolisnik uspravna je biljka visine do 80 cm. Boja stabljike je svijetlozelena ili crveno-smeđa i ima mnoštvo perastih listova. Cijela biljka veoma je ugodnog mirisa. Mnogobrojni sitni listovi su ili bijeli ili purpurno-crveni. Cvjetovi su skupljeni u cvat na vrhu stabljike.

Raste svuda uz puteve i polja u kontinentalnoj klimi, kao samonikla biljka. Cvjeta bijelim cvjetovima od juna do augusta. Bere se za vrijeme cvjetanja a listovi do jeseni.

- Google oglasi -

Botaničko ime je dato prema grčkom junaku Ahilu Achillea, i ima značenje da daje snagu. Nadzemni dio biljke u cvjetanju sadrži do 1% eterskog ulja (farmakopeja zahtjeva najmanje 0,13%), vlavonoide, vitamin K, gorku materiju ahilein, smole, stereole, tanine i dr. Etersko ulje hajdučke trave dobiva se destilacijom pomoću vodene pare, a sadrži pinen, cineol, tujon, kamfor, limonen, borneol.

Stanište: biljka je rasprostranjena po cijeloj Evropi. Raste pojedinačno ili u velikom mnoštvu na livadama i pašnjacima.

Ljekoviti dio biljke

Za vrijeme cvatnje sabiru se cvjetovi s kratkim peteljkama, i cijela biljka najviše do 30 cm dužine. Zbog visokog sadržaja gorkih materija i eteričnog ulja, hajdučka trava ili stolisnik ubrajaju se u gorke droge.

Cvjeta preko cijelog ljeta. Koristi se u obliku čaja za poboljšanje apetita, kod želudačnih tegoba, nadimanja i teškog varenja. U narodnoj medicini se koristi za zarastanje rana kao hemostiptik i ublažavanje bola.

- Google oglasi -

Hajdučka trava ulazi u sastav gorkih čajeva, čajeva za čišćenje, pojačano lučenje žuči, čaja za normalizaciju metabolizma i čaja za umirenje. Spolja se upotrebljava kao antiflogistik slično kamilici, za ispiranje, kupke, obloge. Zbog prisustva vitamina C daje se kod krvarenja i hemoroida. Pri upotrebi hajdučke trave treba znati da kod osjetljivih osoba može izazvati alergiju. Zato ljudi osjetljive kože treba da koriste samo mlade, tek procvjetale biljke, a čaj da piju u manjim količinama.

Skuplja se tokom ljetnih mjeseci, od juna do augusta, odsijecanjem vršnih dijelova biljaka dužine 20-25 centimetara, ili se sakuplja samo cvast dužine samo dva centimetra.

Odsječeni dijelovi se vezuju u kite i suše na promajnom mjestu ili sušnici na temperaturi 35-50°C. Suha droga je aromatičnog mirisa, gorkog i malo slanog ukusa. Pošto stabljika ne sadrži ljekovite sastojke, bolje je upotrebljavati samo list i cvijet. Stoga je droga sa više stabljike manje cijenjena.

Suha herba pakuje se u jutane vreće ili kartonske kutije i čuva zaštićena od svjetlosti godinu i po dana.

Hajdučka trava čaj

Čaj od hajdučke trave korisno djeluje i liječi ispucane ruke, ranjive bradavice, majke koje doje, kao i kod liječenja osipa na koži – psorijaze.

Priprema: Dvije male žlice sušenog cvijeta i lista preliti s dva decilitra vrele vode, poklopiti i ostaviti da stoji 10 minuta.

Upotreba:
Odrasli: 1 šolja ujutro i 1 šolja čaja pred spavanje.
Djeca: jedna mala šolja.

Hajdučka trava ljekovitost

Hajdučka trava ili stolisnik čisti i jača krv i probavne organe. Posebno je korisna za liječenje jetre, slezene, gušterače, žutice, navale krvi u glavu, katara u crijevima i želucu, zatim grčeva, groznice, lupanja srca, bolova u kičmi i leđima, neredovitih menstruacija, krvavih i zatvorenih šuljeva, nesanice, raznih osipa i čireva.

Kod psorijaze se uz obloge moraju sprovesti i kure čišćenja krvi. Također se upotrebljava kod angine pektoris, i to kao čaj.

Kod nervnih osoba preporučuje se češće pranje cijelog tijela rashlađenim čajem od hajdučke trave i to ujutro i uvečer. Tople kupke od hajdučke trave i kamilice ublažuju nervne bolove.

Smanjuje teškoće kod gihta i reumatizma. Povoljno djeluje za liječenje šećerne bolesti, naročito u početnom stadiju. Korisna je i kod prekomjernog krvarenja.

Hajdučka trava spada među ljekovita sredstva koja djeluju svojim gorkim okusom na sluznicu želuca, pa tako podstiče izlučivanje želučanog soka, a samim tim poboljšava apetit.

Povoljno djeluje na resorpciju hrane. Ljekoviti preparati sa hajdučkom travom, odnosno mješavina čajeva, pomažu kod gastritisa, kolitisa, grčeva u želucu i crijevima. Kalij koji je sadržan u hajdučkoj travi potpomaže rad bubrega i krvotoka, te tako posredno utiče na rad srca, uspješno se koristi i kod ženskih bolesti.

Hajdučka trava jajnici

Pomiješati po 3 kašike hajdučke trave i kantariona, po 2 kašike koprive, nevena, ivanjskog cvijeća, mljevenog oraha, majčine dušice, bosiljka i kamilice i po 1 kašiku matičnjaka i macine trave.

Dobijena mješavina se prelije sa najmanje 600 ml do 1l kipuće vode, ostavi da odstoji poklopljeno dva sata, a zatim procijedi i pije tri puta po šolja, gutljaj po gutljaj.

Čaj može da se zasladi, može da se pije topao i hladan, s tim što ako se pije topao izaziva znojenje. Da bi se postigao željeni efekat, čaj bi trebalo piti najmanje tri sedmice, uz dodatno korištenje kantarionovog ulja – tri puta dnevno po 30 kapi sa malo vode.

- Google oglasi -

Novi Sadržaj

Poriluk(prasa): Zaboravljeno povrće s moćnim utjecajem na zdravlje

Poriluk ili prasa je jedna od onih namirnica koja često ostaje u sjeni popularnijih povrća poput luka ili češnjaka,...

Tijelo ti šalje signale – prepoznaj simptome hormonalnih promjena na vrijeme

Hormonalne promjene utiču na gotovo svaki aspekt našeg tijela - od raspoloženja, apetita i sna, do menstrualnog ciklusa, plodnosti...

Dijeta sa paradajzom i krastavcima – prirodan plan za brzo mršavljenje i detoks

Kada tražite brz, lagan i prirodan način da izgubite višak kilograma, dijeta sa paradajzom i krastavcima nudi jednostavno rješenje....

Kako napraviti domaći izotonični napitak kod kuće – bez šećera i bez hemije

Izotonični napitak postao je nezaobilazan među sportistima, rekreativcima, ali i svima koji se suočavaju s dehidracijom, jakim znojenjem ili...
- Google oglasi -

Simptomi sunčanice kod djece: Kako ih prepoznati i šta poduzeti

Ljetne igre na suncu, duge šetnje i boravak na plaži mogu biti divni za djecu, ali i potencijalno opasni...

Biljka mirodjija: Više od običnog začina

Biljka mirodjija, poznata i kao kopar (Anethum graveolens), jedna je od onih biljaka koje često nalazimo u kuhinji, a...

Ovo morate pročitati

Kruh – hljeb

Hljeb je namirnica prisutna u svakodnevnom jelovniku čovjeka tisućama...

Povlačenje desni – Uzroci, simptomi i liječenje

Povlacenje desni je stanje u kojem se desni povlače...
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas