Herbarium – Krkavina

-

Nazivi biljke

Familija: Rhamnaceae
Narodni: Krkavina
Latinski: Rhamnus frangula
Ljekarski: Frangulae cortex
Engleski: Alder buckthorn
Njemački: Faulbaum
Talijanski: Frangola
Francuski: L’ecorce de boudaine

Nalazište:

Raste po vlažnim šumama, po grmlju, lugovima, uz rijeke i potoke, na riječnim otocima.

Opis:

To je srednje veliki grm šiblja, s ispruženim, 3-6 m dugim, glatkim, smeđim i bijelim granama, iz kojih naizmjence izlaze listovi na dugim peteljkama, jajoliki i nenazubljeni. Cvjetovi su mali, bjelkasto zeleni. Plodovi su okrugli, promjera oko 7 mm, u početku zeleni, zatim crveni i naposljetku crni. Kora je glatka, sjajna, crnkasta ili mrko siva.

- Google oglasi -

Sadrži:

Emodin, izoemodin, antrakinonske derivate, vrlo purgativan glikofrangulin koji sušenjem prelazi u frangulin, zatim šećer, masti, tanin, gorke tvari i hrizofansku kiselinu.

Bere se:

Cvate u svibnju i lipnju. Upotrebljava se kora, koja se s mladih stabala i debljih grana skida potkraj zime i na početku proljeća. Skinuta kora treba da odleži godinu dana, ili je moramo grijati 1 sat na temperaturi od 100° C.

Pripremanje lijeka, primjena i djelovanje:

Kora liječi kroničnog zatvora stolice, naduvenosti, pritiska i boli u crijevima, pomaže u slučaju otečene jetre, slabog pamćenja, omaglice, pritiska u glavi, bolova u očima zbog slabljenja vida, bolesne slezene i vodene bolesti, potiče protjecanje žuči i sprečava stvaranje žučnih kamenaca.

Lijek protiv hemoroida, glista i lose stolice priprema tako da se uzme 1 kavska žličica kore i kuha 25 min. u 2, dl vode, pa se, poste poklopljeno odstoji na hladnom 6 san, pro cijedi i pije prije spavanja; ili se 10 g kore stavi u 2,5 dl hladne vode i kuha dok ne zakipi, a čim zakipi, skloni se s vatre ostavi da stoji poklopljeno 10 min. pa zatim procijedi, pije se 2-3 šalice dnevno.

- Google oglasi -

Uzme li se veća količina čaja nego je propisano, javljaju se grčevi i bolovi u trbuhu. Mlada kora i bobe uzrokuju mučninu, povraćanje i krvavi proljev, upalu bubrega, a kod trudnica i pobačaj, jer sadrže rhamnus toxin, koji tek nakon dužeg stajanja prijeđe u druge spojeve pa prestaje djelovati. Zato se kao lijek za »unutarnju« upotrebu uzima kora samo od dvogodišnje biljke, a i takva treba kao što je rečeno, da prije upotrebe odleži na suhom oko godinu dana.

Uvarak od mlade kore sluzi samo za vanjsku primjenu, za ispiranje tijela zahvaćenog svrabom, grintom ili gnojnim lišajem. Ljudi s bolesnim bubrezima i trudnice ne smiju uzimati taj lijek jer, zbog nepoznavanja biljke, može doći i do ozbiljnijih komplikacija.

Bol oko srca, izazvana pritiskom osipa podignutog zbog nadutosti crijeva od nakupljenih plinova, odstranjuje čaj koji se priprema od 15 g metvice (Mentha piperita), matičnjaka (Melissa officinalis), timijana (Thymus serpyllum), glogova cvjeta (Crataegus oxyacantha), kamilice (Flores chamomillae), stolisnika (Achilea millefolia) i 10 g krkavine. Velika žlica te mješavine popari se s 200 g kipuće vode i pokloni, nakon 4• sata stavi se 1 velika ilica meda, dobro se izmiješa, procijedi i pije poslije zajutarka i poslije večere po 1 šalica.

Lijek protiv kroničnog zatvora priprema se od po 20 g krkavine, ploda pasdrijena (Rhamnus cathartic a), slatkog korijena (Radix glycyrrhizae), korijena pirevine (Agropyrum repens) i ploda sene (Senna). Dvije velike žlice te mješavine kuhaju se 15 min. u ½ I vode, zatim se to ostavi cijelu noć da poklopljeno stoji, nakon toga se procijedi i umiješaju se 4 velike žlice pekmeza od šljiva. Pije se pola ujutro, pola navečer, i to poslije jela.

Lijek protiv grčeva žučnog mjehura priprema se od po 15 g krkavine, trave ive (Teuerium montanum), dupčaca (Teuerium chamaedris), petrovca (Agrimonia eupatoria), matičnjaka i metvice i 10 g rosopasa (Chelidonium majus). Dvije velike žlice te mješavine popari se sa 4 dl kipuce vode, poklopi, ostavi da stoji preko noći i zatim procijedi. Pije se pola natašte, prije zajutarka, a pola prije večere.

U slučaju izostanka mensesa valja uzeti po 15 g krkavine, ploda pasdrijena, rusomače (Capsella bursae pastoris), rutvice (Ruta graveolens), stolisnika i kamilice i 10 g korijena omana (Inula helenium), dvije velike žlice te mješavine popariti sa 4 dl kipuće vode, poklopiti i ostaviti da stoji preko noći, a ujutro procijediti. Pije se toplo, pola natašte, a pola prije večere.

- Google oglasi -
Prethodni članak
Naredni članak

Novi Sadržaj

Ljekovita biljka kadulja! Čaj od kadulje, savjeti za berbu i primjena za grlo – sve na jednom mjestu

Ljekovita biljka kadulja jedna je od najpoznatijih prirodnih saveznika u očuvanju zdravlja. Zahvaljujući bogatstvu eteričnih ulja i aktivnih tvari,...

Najbolji prirodni lijek za holesterol i trigliceride

Visok holesterol predstavlja tihi zdravstveni problem koji može dovesti do ozbiljnih komplikacija ako se ne liječi na vrijeme. Srećom,...

Najbolji recepti za sok od zove: Okus djetinjstva u vašoj čaši

Miris zove mnogima budi uspomene na djetinjstvo, prozračne kuhinje i velike staklenke koje se hlade na prozorskoj dasci. Danas,...

Ljubičica ljekovitost: Mirisna biljka koja liječi tijelo i um

Iako je ljubičica najpoznatija po svom nježnom mirisu i simbolici proljeća, njezina ljekovitost prepoznata je i korištena stoljećima. Danas...
- Google oglasi -

Kokosovo brašno i kalorije: Zdravija opcija za modernu prehranu

Kokosovo brašno je hranjiva i bezglutenska namirnica bogata vlaknima, a njegove kalorije su znatno manje u odnosu na količinu...

Majčina dušica u maslinovom ulju – Biljni pripravak koji svaka kućna apoteka treba imati

Majčina dušica u maslinovom ulju sve je popularniji narodni lijek koji spaja ljekovitost ove aromatične biljke i blagodati maslinovog...

Ovo morate pročitati

Origano, mažuran ili majoran začin koji postaje i lijek

Majoran je uglavnom jednogodišnja biljka oblika maloga grma visine...

Narodni lijek protiv bubuljica koji je svima dobro poznat

Zaboravite na skupe i često ne djelotvorne kreme za...
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas