I blago sunce zube ima

-

Topli proljetni dani izmamili su ljude u prirodu. Gradske ulice i trgovi puni su šetača, biciklista, mladih na rolerima i skejtovima. Oživjela su i izletišta i vikend – naselja.

Prijatno je osjetiti tople zrake na tijelu, pa ne čudi što se često mogu vidjeti oni koji već ovo proljetno sunce koriste da što prije dođu do preplanule boje tena.

- Google oglasi -

Međutim, proljetno sunce, čak i kada je sakriveno ispod oblaka, može da bude vrlo opasno.

Proljetno sunce

Ono se razlikuje od ljetnog po količini UVB zraka – u proljeće ih ima manje pa ne mogu da izazovu promjene na koži u vidu opekotina ili blagog peckanja. Ali, većina ljudi zanemaruje postojanje UVA zračenja čija je energija znatno slabija, ali stalno prisutna. Jedini način zaštite, čak i od proljetnog sunca, jeste primjena preparata koji sadrže zaštitni faktor protiv UVA i UVB zraka, sklanjanje od sunca, a prije svega oko podneva kada je ono najjače, kao i korištenje šešira širokog oboda i odjeće koja bi kompletno prekrila tijelo…

To znači da UVA zračenje kojeg ima i u proljetnom suncu ne može da izazove opekotine i plikove, ali dovodi do oštećenja kolagena i elastičnih vlakana, što dovodi do prijevremenog starenja. Važno je znati da ovi zraci prolaze i kroz staklo i mogu da dovedu do promjena na koži i kada ste u kolima ili sjedite u kancelariji pored prozora. Promjene se vide tek poslije nekoliko godina.

Zato ljekari, ali i kozmetičari, savjetuju da se izbjegava neoprezno izlaganje proljetnom suncu. Poslije zimskih dana koža je nepripremljena za sunčeve zrake, a oprez se posebno savjetuje onima sa svijetlom puti, očima i kosom. Do juče smatralo se da su kreme sa zaštitnim faktorom potrebne samo ako se sunčamo.

- Google oglasi -

Danas ovi faktori se ugrađuju i u svakodnevne kreme za njegu lica. Inače, svojstva UVA zraka da izazivaju pigmentaciju, a ne i opekotine, iskorišteno je za izradu solarijuma. Zato se mladima ne savjetuje odlazak u solarijume, jer je i ovo vještačko sunce štetno po zravlje.

Trenutno zadovoljstvo zbog tamne kože tek poslije četrdesete godine života može dovesti do ozbiljnih zdravstvenih problema.

- Google oglasi -

Novi Sadržaj

Koje su koristi koprive za zdravlje?

Kopriva je samonikla biljka sa izuzetnim zdravstvenim vrijednostima. Kopriva ima vrlo dugu povijest u narodnoj medicini, stoga nije ni...

Majčina dušica (Thymus serpyllum)

Majčina dušica (Thymus serpyllum L.) u narodu poznata još kao "babina dušica" ili "materinka" je trajna biljka iz porodice...

Maslačak (Taraxacum officinale)

Maslačak (Taraxacum officinale) je trajna zeljasta biljka iz porodice glavočika (Asteraceae), s vrlo razvijenim korijenom iz kojega raste rozeta...

Vitiligo: vrste, simptomi, uzroci i liječenje

Bolest se može javiti u bilo kojoj životnoj dobi, u svim rasama i u oba spola. Vitiligo je stanje...
- Google oglasi -

Prirodni eliksir ljepote i zdravlja – Za šta je dobro koristiti kantarionovo ulje

Kantarion ili gospina trava je biljka koja ima mnoga ljekovita svojstva, bere se u maju i junu u vrijeme...

Proljetna alergija, borba s peludom i oslobađanje od neugodnih simptoma

Za neke je proljeće izvor radosti i dobrog raspoloženja, a za druge je sezona muke i patnje. Naime, sve...

Ovo morate pročitati

Dobre strane vazelina za koje sigurno niste znali

Iako je višestruko koristan, vazelin ipak nije pretjerano popularan...

Kesten kao lijek štiti bubrege i srce, pun je magnezijuma i vitamina C

Pitomi kesten (Castanea sativa) je drvo iz porodice bukovki...
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas