Jedenje jabuke korisno je protiv prehlade, evo i zašto

-

Svake bi godine trebali pojesti 30-40 kilograma jabuka, kažu nutricionisti, što znači barem jednu ili dvije dnevno. Jedenje jabuke korisno je protiv prehlade, zatvora ili proljeva ali one također olakšavaju i potiču varenje te su zato dobra dijetalna hrana.

Jabuka se naziva i rajskim voćem, a takav je naziv i zaslužila zbog brojnih pozitivnih učinaka koje ima za naše zdravlje. S obzirom na to da je bogata vlaknima jabuka će vas duže držati sitima iako ima tek oko 95 kalorija.

- Google oglasi -

U jabuci ima i do 40 mg vitamina C, potom vitamina A, E, B1, B2, B6 i beta-karotena. Ona sadrži i minerale kalij (100 do 180 mg) te kalcij, fosfor, magnezij i željezo.

Jabuke protiv prehlade

Jabuke su jedno od voća koje može doprinijeti općem zdravlju, uključujući podršku i jačanje imuniteta. Iako iste jabuke neće izravno liječiti prehladu, one su bogate vitaminima, mineralima i antioksidansima koji podržavaju opće zdravlje.

Sadrže vitamine poput vitamina C, koji ima ulogu u jačanju imunološkog sistema i pomaže u borbi protiv infekcija.

Šta je dobro za prehladu i zacepljen nos

- Google oglasi -

Treba ih jesti zimi jer jačaju imunološki sistem organizma, ali i ljeti, jer nadoknađuju izgubljenu tečnost. Sprječavaju taloženje masnoća u jetri i djeluju antikancerogeno.

Ako je jabuka sama u želucu, brzo se svari. No ako se jede s drugom hranom, posebno masnom i bogatom bjelančevinama, variće se i nekoliko sati. Zato se preporučuje da se pojede pola sata prije obroka ili nekoliko sati poslije.

U organizmu djeluje bazno i tako pomaže uravnoteženju kiselo-bazne reakcije, tj. pomaže čišćenju organizma. Dokazano je i da smanjuje nivo lošega kolesterola zbog visokog nivoa tanina. Za crvenu boju kore antocijanidini, koji štite organizam od upala, pa su crvene jabuke zdravije od zelenih.

Nemojte bacati koru od kruške i jabuke – pročitajte zašto?

Ako već imate prehladu, osim konzumacije jabuke, preporučuje se odmaranje, unos dovoljno tečnosti, konzumacija drugog voća i povrća bogatih vitaminima i mineralima, kao i korištenje drugih mjera za olakšanje simptoma, poput tople pileće supice, meda, čaja i odmora.

Šta će se desiti ako uvedete jedenje jabuka navečer?

- Google oglasi -

Novi Sadržaj

Biljka mirodjija: Više od običnog začina

Biljka mirodjija, poznata i kao kopar (Anethum graveolens), jedna je od onih biljaka koje često nalazimo u kuhinji, a...

Limeta – kraljevski citrus za zdravlje, mršavljenje i imunitet

Limeta je voćka koju mnogi pogrešno miješaju s limunom, no iako su slične na prvi pogled, limeta ima poseban...

Znojenje noću: Zašto se znojimo noću i kako to spriječiti?

Znojenje noću je problem koji pogađa mnoge ljude, a može imati različite uzroke – od bezazlenih do ozbiljnih. Ako...

Bijelo vino i ruzmarin kao lijek: Drevni prirodni eliksir za zdravlje

U svijetu prirodne medicine, bijelo vino i ruzmarin kao lijek predstavljaju moćnu kombinaciju koja se koristi još od vremena...
- Google oglasi -

Sladoled bez šećera: Zdrava i osvježavajuća poslastica za sve generacije

U potrazi ste za sladoledom koji je ukusan, osvježavajući, ali i zdrav? Sladoled bez šećera postaje sve popularniji izbor...

Prirodni lijek za dehidraciju: Kako napraviti izotonični napitak i koji čaj pomaže

Dehidracija može nastupiti brzo – bilo zbog vrućine, fizičkog napora, povraćanja, proljeva ili jednostavno premalog unosa tečnosti. Kada tijelo...

Ovo morate pročitati

Lijek za uznemirenost koji tjera negativne misli

Lavanda (Lavandula officinalis) se na vrlo različite načine koristi...

Sladoled bez šećera: Zdrava i osvježavajuća poslastica za sve generacije

U potrazi ste za sladoledom koji je ukusan, osvježavajući,...
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas