Jedenje jabuke korisno je protiv prehlade, evo i zašto

-

Svake bi godine trebali pojesti 30-40 kilograma jabuka, kažu nutricionisti, što znači barem jednu ili dvije dnevno. Jedenje jabuke korisno je protiv prehlade, zatvora ili proljeva ali one također olakšavaju i potiču varenje te su zato dobra dijetalna hrana.

Jabuka se naziva i rajskim voćem, a takav je naziv i zaslužila zbog brojnih pozitivnih učinaka koje ima za naše zdravlje. S obzirom na to da je bogata vlaknima jabuka će vas duže držati sitima iako ima tek oko 95 kalorija.

- Google oglasi -

U jabuci ima i do 40 mg vitamina C, potom vitamina A, E, B1, B2, B6 i beta-karotena. Ona sadrži i minerale kalij (100 do 180 mg) te kalcij, fosfor, magnezij i željezo.

Jabuke protiv prehlade

Jabuke su jedno od voća koje može doprinijeti općem zdravlju, uključujući podršku i jačanje imuniteta. Iako iste jabuke neće izravno liječiti prehladu, one su bogate vitaminima, mineralima i antioksidansima koji podržavaju opće zdravlje.

Sadrže vitamine poput vitamina C, koji ima ulogu u jačanju imunološkog sistema i pomaže u borbi protiv infekcija.

Šta je dobro za prehladu i zacepljen nos

- Google oglasi -

Treba ih jesti zimi jer jačaju imunološki sistem organizma, ali i ljeti, jer nadoknađuju izgubljenu tečnost. Sprječavaju taloženje masnoća u jetri i djeluju antikancerogeno.

Ako je jabuka sama u želucu, brzo se svari. No ako se jede s drugom hranom, posebno masnom i bogatom bjelančevinama, variće se i nekoliko sati. Zato se preporučuje da se pojede pola sata prije obroka ili nekoliko sati poslije.

U organizmu djeluje bazno i tako pomaže uravnoteženju kiselo-bazne reakcije, tj. pomaže čišćenju organizma. Dokazano je i da smanjuje nivo lošega kolesterola zbog visokog nivoa tanina. Za crvenu boju kore antocijanidini, koji štite organizam od upala, pa su crvene jabuke zdravije od zelenih.

Nemojte bacati koru od kruške i jabuke – pročitajte zašto?

Ako već imate prehladu, osim konzumacije jabuke, preporučuje se odmaranje, unos dovoljno tečnosti, konzumacija drugog voća i povrća bogatih vitaminima i mineralima, kao i korištenje drugih mjera za olakšanje simptoma, poput tople pileće supice, meda, čaja i odmora.

Šta će se desiti ako uvedete jedenje jabuka navečer?

- Google oglasi -

Novi Sadržaj

Majčina dušica (Thymus serpyllum)

Majčina dušica (Thymus serpyllum L.) u narodu poznata još kao "babina dušica" ili "materinka" je trajna biljka iz porodice...

Maslačak (Taraxacum officinale)

Maslačak (Taraxacum officinale) je trajna zeljasta biljka iz porodice glavočika (Asteraceae), s vrlo razvijenim korijenom iz kojega raste rozeta...

Vitiligo: vrste, simptomi, uzroci i liječenje

Bolest se može javiti u bilo kojoj životnoj dobi, u svim rasama i u oba spola. Vitiligo je stanje...

Prirodni eliksir ljepote i zdravlja – Za šta je dobro koristiti kantarionovo ulje

Kantarion ili gospina trava je biljka koja ima mnoga ljekovita svojstva, bere se u maju i junu u vrijeme...
- Google oglasi -

Proljetna alergija, borba s peludom i oslobađanje od neugodnih simptoma

Za neke je proljeće izvor radosti i dobrog raspoloženja, a za druge je sezona muke i patnje. Naime, sve...

Rosopas (Chelidonium majus)

Rosopas (Chelidonium majus) u narodu poznata još kao “rusa” ili “zmijino mlijeko”, dolazi iz porodice Makovki (Papaveraceae). Ime rodu...

Ovo morate pročitati

Odlični razlozi da iskoristite sve blagodati šipka

Na prirodan način štiti i probavu - potiče je...

Rosopas (Chelidonium majus)

Rosopas (Chelidonium majus) u narodu poznata još kao “rusa”...
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas