ZdravljeKoliko je plakanje zaista zdravo?

Koliko je plakanje zaista zdravo?

-

plakanjeTeorija da plač može da djeluje pozitivno na ljudsko tijelo je u mnogim zemljama opšteprihvaćena…

Savijet “Isplači se, biti će ti lakše” smo čuli mnogo puta, ali malo nas se zapitalo postoji li medicinsko objašnjenje koje bi potkrepilo ovu tvrdnju.

Nakon što cerebrum registruje tugu, reaguje endokrini sistem, koji u okularni dio glave ispušta određene hormone koji dovode do formiranja suza. Kako pojedini stručnjaci vjeruju, u vreme dok su ljudi pod stresom ove supstance se nagomilavaju, a plakanjem se tijelo oslobađa toksina i otpadnih produkata, što ih je navelo na zaključak da je puštanje suza veoma korisno za zdravlje. Međutim, ima li u njima i materija koje ublažavaju bolove?

Zanimljivo, nekolicina istraživanja u okviru kojih je analiziran sastav bazalnih, refleksnih i emocionalnih suza dokazala su da se one razlikuju.

- Google oglasi -

Refleksne suze se uglavnom sastoje od 98% vode, a u emocionalnim suzama se nalaze brojne druge supstance, u različitim koncentracijama. Jedna od njih je prolaktin, najpoznatiji po tome što ima važnu ulogu u stvaranju mlijeka kod dojilja. Tu su i adrenokortikotropni hormoni, koji ukazuju na visok nivo stresa. Još jedna hemikalija koja se može naći u ovakvim suzama je leucin-enkefalin, neurotransmiter koji umanjuje bol i poboljšava raspoloženje.

Međutim, mnogi naučnici ističu da su istraživanja u ovoj oblasti vršena na malim uzorcima i da treba sprovesti još ispitivanja prije nego što se donese konačan sud o tome jesu li suze koje teku usljed snažnih emotivnih reakcija zaista “ljekovite”.

Emocionalno plakanje razllikuje se od refleksnih suza, koje se pojavljuju kada se oko iritira nekim spoljašnjim faktorom kao što je dim, luk ili veoma jak vjetar. Za razliku od njih, bazalne suze oko stvara kako ne bi došlo do isušivanja i sadrže vodu, hranljive materije i čak antibakterijske komponentne.

Teorija da plač može da djeluje pozitivno na ljudsko tijelo je u mnogim zemljama opšteprihvaćena, pa se, recimo, u Japanu organizuju “klubovi za plakanje” u kojima se katarza izaziva tužnim filmovima, televizijskim emisijama i knjigama.

- Google oglasi -

Pratite nas na instagramu

1,083SljedbeniciPratite

Odgovori

Novi Sadržaj

Ljekovitost maslačka – Odličan je za proljetnu detoksikaciju organizma

Početak je proljeća i idealno vrijeme za branje maslačka. Uputite se izvan grada, na područja daleko od prometnica i...

Evo kako zamijeniti kalorične namirnice sa jednako ukusnim

Želite li skinuti pokoji kilogram, ne morate jesti bljutavu hranu i gladovati, već samo korigovati meni. Isto vrijedi i...

Kako popraviti zamagljen vid na daljinu?

Ako ne vidite jasno, a trljanje očiju ne pomaže, možda imate zamagljen vid. Zamagljen vid se javlja kada ne...

Kako spriječiti i prepoznati moždani udar kod žena

Žene se teže oporavljaju i imaju slabiji kvalitet života nakon moždanog udara nego muškarci. Iako se zna da se...
- Google oglasi -

Liječenje paradentoze na prirodan način

Paradentoza je kronična infekcija koja zahvaća zubno meso i kost koja podupire zube. Paradentoza može dovesti do gubitka zubi,...

7 bolnih tačaka koje nikako ne biste smjeli ignorisati

Nijedan ljekar ne voli kada mu se pacijenti javljaju zbog svake, i najmanje boli koju osjete. Ipak, neke vrste...

Ovo morate pročitati

Samo čašica ovog sirupa dnevno uklanja masnoću u krvi!

Svi koji se bore s masnoćom u krvi znaju...

Herbarium – Matičnjak

Nazivi biljke Familija: LabiataeNarodni: MatičnjakLatinski: Melissa officinalisLjekarski: Melissae foliumEngleski: Balm...
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas